Könyv-jelző

BŐZSÖNY FERENC

BŐZSÖNY FERENC
(1931-2018) rádióbemondó, beszédtechnika-tanár


Interjú dr. Bőzsöny Ferenc rádiófőbemondóval

Még 24-én délután felhívott az akkori osztályvezetőm, Vészits Ferenc, Móra Ferenc unokája, hogy Feri, készülj, a parlamenti stúdióba megyünk, és felveszünk útközben. Lehetőleg hozz magaddal élelmet, akár többnapit. Ő Budán lakott, mi pedig a Józsefvárosban. Úgy tervezték, hogy átjönnek a Petőfi hídon, és a Nagytemplom utcában felvesznek. Mondom, Feri, vigyázz, mert itt a Kilián környékén nemhogy az autókat, a harckocsikat is kilövik! Azt mondja, megpróbálunk érted menni. Neki arról, hogy itt milyen hevességű a harc, fogalma nem volt Budán.

Lenn szobroztam egy darabig, majd elunva a várakozást – hűvös is volt –, visszamentem. Újra szól a telefon, hogy visszafordultak, mert nem tudtak továbbjönni a lövöldözésben, próbáljak gyalog eljutni a Parlamentbe. Hát én elindultam... A Práter utcában is vigyázni kellett, mert ezekben a hosszú utcákban hosszában lőttek: a Körúton is kilőtték azokat a házakat, amelyek a Tűzoltó utcával, Práter utcával, Nap utcával szemben voltak, mert ezeken az utcákon jöttek a harckocsik, és szemben is lőttek, így ezeket a házakat eltrafálták mindenütt. A Baross utcán már nem mertem átszaladni a lövöldözés miatt – visszamentem, és újra hívtam őket, mert megadták már a parlamenti telefonszámot, úgyhogy én a Parlamenttel mindennap összeköttetésben voltam, de otthon maradtam. 25-én is otthon voltam, amikor híre jött a parlamenti sortűznek. Kétmenetes sortűz volt, és rémeket meséltek. Felhívtam őket, emlékszem is a kollégára, Besnyő Gyurinak hívták, vele beszéltem. A Parlament hatalmas, védett épülettömbjében, az északi szárnyhoz közel volt az ideiglenes stúdió, ahonnan telefon- vonalon ment a műsor Lakihegyre. Ezek ott benn szinte semmit nem észleltek. Hallották, hogy volt valami lövöldözés, de semmi egyebet nem tudott a Gyuri: tőle akartam megtudni, hogy mi történt tulajdonképpen. Ki se dugták az orrukat, a stúdió pedig a Duna-parti oldalhoz volt közel, tehát a Kossuth tér felé ők nem láttak.

Csörsz István: Viharjelzés: riportok 1956 katonáival. Interjú dr. Bőzsöny Ferenc rádió-főbemondóval – Budapest: Napkút Kiadó, 2014. – 114.o.