Készült: 2024.04.30.00:35:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  9-12. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:40


Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Varju László képviselő úr, DK: „Túlfűtött gazdaság, alacsony termelékenység, pusztító korrupció? újabb intő Brüsszelből” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

VARJU LÁSZLÓ (DK): Elnök úr, köszönöm a szót. Tisztelt Ház! A 2021-es költségvetés tervezetéről egyelőre csak előjelek vannak, de azok is egyre pesszimistábbak, még önök szerint is, hiszen a rosszul és drágán kezelt egészségügyi veszélyhelyzet okoz éppen kibontakozó gazdasági válságot. Mert ha egyébként teszteltek volna, akkor sokkal hamarabb tudhatták volna, hogy nem itt támad a legerősebben a vírus, mert a magyar állampolgárok óvatosak, és nem viszik a gyereket iskolába, még akkor sem, ha önök ezt akarják. Ha teszteltek volna, nem kellett volna a kórházakat kíméletlenül kiüríteni. Ha teszteltek volna, akkor kevesebb embernek szűnt volna meg a munkahelye, és nem lenne 430 ezres munkanélküliség és a fenyegető szociális válság. A magyarok helyzeti előnyét, a családi ezüstöt önök elherdálták. Úgy viselkedtek, mint eddig. Az emberek egészsége, a gyerekek tanulása, mindannyiunk élete árán költségvetési egyensúlyt akartak előállítani, és közben gátlástalanul kifosztják az országot. Ezek után ne csodálkozzanak, ha a Demokratikus Koalíció azt javasolja az Európai Bizottságnak, hogy csak olyan tagországoknak adjon támogatást, amelyek az Európai Ügyészséghez csatlakoznak és a következményeit, a szankcióit elfogadják. (Dr. Rétvári Bence: El akarjátok vonatni a Magyarországnak járó támogatásokat? Hát, ez elképesztő! Ez felháborító!) Az önök vérszegény programja éppen csak arról nem szól, hogy hogyan lesz jobb az embereknek, a sokak Magyarországának. Ez persze önöket eddig sem érdekelte, mert 2010 óta gazdaságunk az uniós átlag 39 százalékáról a 44 százalékára emelkedett, a körülöttünk lévő országok közül Szlovéniát kivéve, valamennyi magasabb emelkedést, magasabb fejlődést tudott produkálni, hogy ne is beszéljek a balti országokról.

Hogy a járványtól függetlenül számos válság van kibontakozóban az országban, azt önök 2019-ben pontosan tudták. Még költségvetési módosításról is beszélt a pénzügyminiszter, mert önök már erre készültek, ezekre a gazdasági bajokra, ezekre a következményekre viszont nem készültek fel. Most pedig a 430 ezres munkanélküliség idején a nagyvállalatok nagyobb részének és a Mészáros-cégek szerencsésebbjeinek nyújtanak támogatást, és 3 ezer embernek bruttó 160 ezer forint lehetőséget. Kedves kormánypárti képviselők, ezt nagyon benézték!

Az egészségügyi és az oktatási válság fő oka, hogy a kormány GDP-arányosan évről évre kevesebbet szán erre a területre. Az Unióban csak a román egészségügy rosszabb a magyarnál. Az oktatási eredmények mélyen az uniós átlag alatt maradnak. A korai iskolaelhagyás, a hátrányos helyzetűek kiszorítása a minőségi oktatásból, az általános műveltség háttérbe szorítása a felsőoktatásban részt vevők számára a kormány jövőképét mutatja, a betanított munkásokra való és az összeszerelő gazdaságra vonatkozó támaszkodást. A szociális válságot így egészében önök mélyítik azzal, hogy a fejlesztésre kapott támogatást elsíbolják, ezt a középosztálybeli családok önöknek sajnos elnézik, a náluk keletkezett kicsi javulás miatt. Kár, hogy ezt teszik.

A nyugdíjrendszerről is nyugodtan beszélhetünk. A válság miatt már nemcsak a nyugdíjak bérektől való leszakadásáról, hanem azok elértéktelenedéséről is kell beszélnünk. Önök közül itt mindenki évek óta az érkező gazdasági válságról beszél, sőt erre tekintettel az önök pénzügyminisztere, mint ahogy említettem, még a költségvetés áttervezését is kilátásba helyezte, miközben pillanatnyilag sarokba szorítva a Költségvetési bizottság ülésére sem mer eljönni. Ám lelkesen tervezi a jövő évet, miközben a múlt évvel nem tud elszámolni, és az idei évi költségvetés adatairól még halvány gőze sincs.

Hát, kedves képviselőtársaim, egy dakota mondás helyett egy magyar mondás szerint ez az a ló, amelyik nem vak, csak bátor, mondja a gazdája. De legalább 133-an vannak, s ész és értelem nélkül ménesként szaladgálnak itt összevissza. Csak előbbre nem haladunk, tisztelt kormánypártiak. Mi lett ebből? A tíz éve töretlenül fejlődő európai gazdaság lehetőségét elhasználták, nincs semmilyen mozgásterük. Nem csoda, hogy a magyar emberek úgy érzik, hogy magukra hagyta őket az Orbán-kormány ebben a válságban. Köszönöm. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönjük. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Dömötör Csaba államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Megpróbálom. Az oktatásra utalt. Erre röviden szeretnék válaszolni. Hasonló hangnemben riogattak azzal, hogy nem szabad az érettségit megszervezni, aztán kiderült, hogy az érettségiző diákok 97 százaléka részt vett rajta. Erről ennyit. Abban nincs vita közöttünk, hogy minden erőnkkel meg kell védeni a magyar gazdaságot, illetve a munkahelyeket. Érzékeljük, hogy most már egyre inkább ez van a magyar közéletben a viták középpontjában, de ahhoz, hogy ez legyen a középpontban, kellett a védekezés első szakaszának az eredményessége. Azért tudunk egyre nagyobb hangsúlyt fektetni a gazdaságvédelmi lépésekre, mert az elmúlt napokban átléptünk egy lélektani határt, most már több a gyógyult, mint az aktív fertőzött beteg, és azt gondolom, hogy ez komoly eredmény.

Egy zárójeles gondolatot azért az egészségügyi védekezéssel kapcsolatban hadd nyissak meg a gazdasági vonatkozások előtt! Egy ilyen időszakban, mint amit magunk mögött hagyunk, az ellenzéknek is lett volna lehetősége arra, hogy részt vegyen az összefogásban. Ennek sajnos pont az ellenkezőjét láttuk. Először is, a jogalkotásban, ahol csak lehetett, keresztbe feküdtek. Aztán folytatták az elmúlt évek egyik legrosszabb hagyományát, az álhírgyártást, amit még a nemzetközi színtérre is kiterjesztettek. A CNN nem mondhatta volna azt, hogy a magyar parlament majd megszünteti az ülésezést, ha önök itt, ebben a Házban nem állítottak volna hasonlót. Azt is állították külföldi tévének, hogy az egészségügyi dolgozókhoz nem jut el maszk. Az érintett képviselőt az egészségügyi intézmény vezetőjének kellett cáfolnia. Egy jelenlegi vagy volt jobbikos képviselő  elnézést érte, ezt elég nehéz mostanában követni  látogatói védőfelszereléssel riogatott egy kórházban, miközben valószínűleg nagyon jól tudta, hogy az orvosok nem ilyet használnak. Úgyhogy a Jahn Ferenc Kórház dolgozói várják az önök bocsánatkérését.

Ezekkel az akciókkal valószínűleg a kormányt akarták támadni, de valójában az orvosok és az ápolók iránti közbizalmat ássák alá, márpedig most nem támadásra, hanem támogatásra van szükségük.

(11.30)

Ami a fizetést illeti, 72 százalékos béremelés van folyamatban 2018-22 között, önök pedig mindig letagadják, és a félmilliós pluszjuttatást is meg fogják kapni az egészségügyi dolgozók. (Kunhalmi Ágnes: A mi javaslatunkra! Helyes!)

Ami a gazdasági vonatkozásokat illeti: mi nem a brüsszeli előrejelzésekből dolgozunk, mert azok rendre pesszimistábbak, mint a mieink, és általában azokat kell utólag korrigálni. Egy biztos, hogy az elmúlt hetekben hozott döntések már most bizonyítják az életképességüket: csak a beruházási támogatás és a bértámogatás segítségével 200 ezer magyar munkahelyet sikerül megmenteni, ennyire vállaltak garanciát a magyar vállalatok. Ezenfelül a NAV összesítései szerint az adókönnyítések 360 ezer magyar munkahely védelmét segítik.

Most halljuk a javaslataikat, én is igyekszem ezeket elolvasni, és ezekből az a helyzet teljesen világos, hogy semmit, de semmit nem tanultak a korábbi kudarcos válságkezelési gyakorlatukból. Ugyanazt a receptet akarják bevetni: adóemelések, segélyezés és ezzel együtt bércsökkentések. És nemcsak a felszólalásaik alapján mondjuk ezt, hanem a tetteik alapján is. Ózdon például csökkentették az óvónők bérét, a baloldali vezetésű Miskolcon az önkormányzati cégek dolgozóiét, Hódmezővásárhelyen szintén leépítési hullám indulhat. Itt a Házban az emberekre hivatkoznak, de ott, ahol döntési helyzetben vannak, csökkentik a fizetésüket vagy elveszik a munkájukat. Ennyit a baloldali szociális érzékenységről! Ez nem szociális érzékenység, hanem képmutatás, annak is egy kifejlett példánya.

Szóval, ha a baloldali pártok szeretnének tenni valamit a gazdaságért, a munkahelyek védelméért vagy a fizetések megtartásáért vagy emeléséért, akkor vonják vissza a megszorító döntéseket az érintett önkormányzatokban. Ha nem teszik, az megint csak azt bizonyítaná, hogy ahol a baloldal van döntési pozícióban, egyetlenegy munkavállaló és egyetlenegy munkahely sem érezheti magát biztonságban.

És van még egy dolog: ön is utalt rá, örülök, hogy felhozta. Az elmúlt napokban kisebb visszhangot kapott, pedig súlyos: önök kampányt indítottak azért, hogy a magyar kormány ne kapjon uniós forrásokat. Mivel a források túlnyomó részéről szerencsére még idehaza döntünk, nem pedig külföldön döntenek, ezért ez a javaslatuk valójában azt jelenti, hogy Magyarország kapjon kevesebb uniós forrást. Ez egészen elképesztő! Semmilyen pártpolitikai megfontolás nem igazolhatja azt, hogy egy politikai csoport a saját országa ellen dolgozzon. Amit javasolnak, az nem a kormánynak fájna, hanem az egész országnak. Úgyhogy arra kérem, azonnal álljanak le ezzel! Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   5-8   9-12   13-16      Ülésnap adatai