Készült: 2024.04.29.20:20:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  87-94. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:38


Felszólalások:   79-86   87-94   95-102      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszterelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Hollik István képviselő úr, az KDNP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszternek: „Mit tesz a kormány a határon túli magyarságért?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Tájékoztatom önt arról, hogy miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Menczer Tamás államtitkár urat jelölte ki. (Hollik István igent int.) Köszönöm szépen, jelzi a képviselő úr, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Hollik István képviselő úré a szó, parancsoljon!

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! 2010-ben kapta meg a Fidesz-KDNP azt az alkotmányos felhatalmazást, amellyel bepótolhatta a két évtizedes történelmi hiányt, és megadhatta az állampolgárságot minden határon túl rekedt honfitársunknak.Bár ez a törvény egy jogi aktusról, az egyszerűsített állampolgárság megszerzéséről szól, de mi a nemzeti oldalon tudtuk, hogy itt sokkal többről van szó, így ugyanis ezzel a törvénnyel egyértelművé vált, hogy minden magyar felelős minden magyarért, vagyis az anyaországra az elcsatolt országrészen élő honfitársaink mindig számíthatnak. Amikor a Fidesz-KDNP egy csődbe taszított országot vett át a szocialista kormányzástól, és a Fidesz-KDNP-kormánynak köszönhetően Magyarország gazdasági fejlődési pályára állt, lehetőség nyílt szorosabbra fűzni az elcsatolt magyarlakta országrészekkel a gazdasági és kulturális életet. Vállalkozásfejlesztési program, külhoni magyar régiók gazdaságfejlesztési programjai, tanműhely-, tangazdaság-alapítás segítette a gazdasági élénkítést. Több százezer embernek nyújtott tanulási és kulturális lehetőséget a „Magyar kultúráért és oktatásért” pályázati program, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program és a Petőfi Sándor-program.

Tehát azt mondhatjuk, hogy az elmúlt 100 évből legalább 90 évig a határon túli magyarok hátrányt szenvedtek el magyarságukért, ezért tartotta a Fidesz-KDNP morális és politikai célnak, hogy az utolsó tíz évben a magyarság előny legyen határon túl.

Mindezek fényében arról szeretném kérdezni államtitkár urat, hogy mit tesz a kormány annak érdekében, hogy segítse továbbra is a határon túli magyarságot, különösen ilyen járványügyi helyzet idején. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A választ Menczer Tamás államtitkár úr fogja megadni. Parancsoljon, államtitkár úr!

(13.10)

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy azzal kezdjem, hogy a külhoni magyarokat, a külhoni magyarság ügyét mi érzelmi kérdésnek tekintjük, ugyanis akinek az összetartozás fontos, az érzi ennek a fontosságát, aki viszont nem érzi, annak nem lehet elmagyarázni. Éppen ezért nem fontosak a külhoni magyarok az ellenzéki pártoknak. Ellenben a magyar kormányra, tisztelt képviselő úr, mindig számíthatnak a külhoni magyarok. Soha nem áldozzuk fel őket világpolitikai játszmák oltárán, pedig volna erre igény, soha nem áldozzuk fel őket akkor sem, ha nagy nyomás nehezedik ránk, mindig kiállunk mellettük, mindig képviseljük az érdekeiket, akár abban van szükségük segítségre, hogy a gazdasági helyzetük javuljon, akár a magyar identitás megőrzésével kapcsolatban, számunkra ugyanis a külhoni magyarok nem pusztán egy számot jelentenek, nem egyszerű matekot.

Szeretnék arra emlékeztetni, hogy a Gyurcsány-párt egyik nagy gondolkodója, bizonyos Bauer Tamás 2011-ben kimatekozta azt, hogy a trianoni döntés előtt a határok igazságtalanabbak voltak, mint utána. Ugyan lehettek volna utána is egy kicsit igazságosabbak, ha néhány millió magyart nem csatolnak el, de hát ez van  ezt mondta Bauer Tamás. Arra is szeretnék emlékeztetni, hogy a Momentum nevű párt folyamatosan támadja a külhoni magyarokat, egy lehetőséget sem hagy ki azzal kapcsolatban, hogy ellenük foglaljon állást. Arra is szeretnék emlékeztetni, hogy Szabó Timea, akinek az érdeklődését már elvesztettük, de Szabó Timea támadott bennünket azért, mert védőeszközökkel segítettük a külhoni magyarokat. És arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a külhoni magyarok nem számíthatnak a Gyurcsány-párt fiókszervezetére, szatellitpártjára, az úgynevezett Jobbikra sem, mert a Jobbik Gyurcsány Ferencet választotta a külhoni magyarok helyett, és Jakab frakcióvezető úr, akinek az érdeklődését szintén elvesztettük, néhány perccel ezelőtt, amikor megtámadta felszólalásában a külhoni magyarokat, bebizonyította azt, hogy ő Gyurcsány Ferenc szóvivője. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Hollik István képviselő úré a szó. Parancsoljon!

HOLLIK ISTVÁN (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Igen, bár sajnálatos, abban egyet kell értsünk, hogy a határon túli magyarság ügyében továbbra sincs nemzeti konszenzus, ezt sajnálattal kell megállapítanom. És talán abban is egyetértünk, hogy igazából Gyurcsány Ferenc pártjától az ember nem vár mást, mint a határon túliakkal való riogatást. Ezt csinálták 15 évvel ezelőtt is, ezt csinálták a 2018-as választás során is. Az azonban már sokkal fájóbb, hogy a magukat progresszívnak, haladónak és emellett nemzetinek nevező pártok is beálltak ebbe a sorba, és támadják a határon túli magyarokat; ahogy Szabó Timea tette, aki sajnálkozott azért, mert a kormány segítségül maszkokat adott a határon túli magyaroknak; vagy éppen a Momentum, amely a határon túli magyar pártok helyett egy szlovák pártot, illetve egy román pártot támogatott. Az pedig különösen fájó és egyben felháborító is, hogy az a Jobbik, amelyik 2010-ben még megszavazta ezt a törvényt, az most egyébként a határon túli gazdaságösztönző programokat támadja. Így lett a Jobbikból „ballik”, ezért van jelentősége annak, hogy a kormány továbbra is kiálljon a határon túli magyarok ügyében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra államtitkár úré a szó. Parancsoljon, államtitkár úr!

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. A határon túli gazdaságfejlesztési programmal kapcsolatban szeretném a tisztelt képviselő urat és a tisztelt Házat tájékoztatni arról, hogy 2016-2020 között 54 ezer, majdnem 55 ezer, egészen pontosan 54 984 nyertes pályázatot hirdettünk ki, hirdetett ki a magyar kormány, több mint 127 milliárd forint az elnyert támogatás mértéke, és ennek a támogatásnak köszönhetően több mint 229 milliárd forint a fejlesztések és beruházások összértéke, és ezt a programot, ezt a tevékenységet természetesen folytatni fogjuk.Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy a külhoni magyarokkal kapcsolatban különösen fontos a régi mondás: forró szív, hideg fej. Együttműködésre törekszünk természetesen a szomszédos országokkal, mert mindig jobb az ott élő magyaroknak, ha jó kapcsolat van a két ország között, mint hogyha rossz.

Zárásként pedig arra szeretném felhívni a figyelmet, hogy akinek az egyik magyar nem fontos, annak a másik magyar sem lesz az, akinek a külhoni magyar nem fontos, annak az itt élő magyar sem lesz az  ez igaz az ellenzéki pártokra. (Közbeszólások a kormánypárti sorokból: Úgy van!) Köszönöm, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   79-86   87-94   95-102      Ülésnap adatai