Készült: 2024.04.29.21:18:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  45-52. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:13


Felszólalások:   37-44   45-52   53-60      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Sebián-Petrovszki László, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Önök már a saját Alkotmánybíróságuknak se tudnak megfelelni?” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Miniszterelnök Úr! Az Alkotmánybíróság 2018 novemberében döntött arról, hogy a Fidesz és az ön által vezetett kormány által kitalált, a rokkantnyugdíjak szabályozásáról szóló törvény alkotmányellenes, az emberi jogok európai egyezményébe ütközik egész konkrétan, és határidőt szabott önöknek, hogy ezt a törvényt korrigáljuk. Ez a határidő 2019. március 31-én lejárt, vagyis több mint egy éve lejárt, mégsem történt meg ez a korrekció. Emlékeztetőül mondanám, hogy a testület azt kifogásolta, azzal volt neki problémája, hogy úgy csökkentették a rokkantnyugdíjakat, hogy nem vizsgálták meg, az adott illető egészségében beállte bármiféle változás, történte javulás. Természetszerűleg egy csomó esetben nem is történhetett meg, mégis sok százezer embert ez rosszul érintett, több tízezer ember, az érintett körülbelül 10 százaléka volt, aki egészen egyszerűen ki is esett az ellátásból. De vannak példák arra, hogy 122 ezer forintos havi járandóság 30 ezer forint alá csökkent.

Nem árt emlékeztetni arra önt, miniszterelnök úr, hogy ezt már az az Alkotmánybíróság hozta, amelynek minden egyes tagját önök a Fideszből jelölték, fideszes hátterű tagok egyöntetűen alkották az Alkotmánybíróságot, amikor ez a döntés megszületett.

Most, amikor a gazdasági válságban vagyunk benne, és ez minden társadalmi réteget eltérően érint nyilván, a rokkantnyugdíjasokat, akik egyébként is küzdenek azzal, hogy a munkaerőpiacon milyen helyzetben vannak, hatványozottan érinti ez, ezért aztán élesen felvetődik az a kérdés, hogy mikor akarja ezt az ügyet rendbe tenni a kormány, mikor látunk itt a parlament előtt olyan javaslatot, amely az ő helyzetüket javítaná. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm. A kérdésre Orbán Viktor miniszterelnök úr válaszol. Miniszterelnök úr, öné a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Köszönöm szépen, elnök úr. Tehát egy régi ügyről beszélünk. Nem az Alkotmánybíróság ítélete a régi, hanem maga a szociológiai alap. Ugye, 2010-ben, amikor  mint önök is emlékeznek rá  szerencsés módon kormányváltás történt Magyarországon, akkor a rokkantnyugdíjak esetében és a korkedvezményes nyugdíjak esetében annyi visszaélést találtunk, hogy kénytelenek voltunk új szabályokat létrehozni. Ezek az új szabályok azok, amelyek akkor kifogás alá estek, és amellyel kapcsolatos alkotmánybírósági ítéletet most ön itt ideidéz. Én továbbra is kitartok a mellett az álláspontunk mellett, hogy tömegesek voltak a visszaélések. És mi továbbra is kitartunk a mellett az álláspontunk mellett, hogy akitől ezt a rokkantnyugdíjat elvették vagy átminősítették, azoknak fölkínáltuk a lehetőséget, hogy visszajelentkezzenek egészségügyi vizsgálatra. Nem tették meg. Nem akarok gyanúsítgatni senkit, hogy miért nem tették meg, de nagyon sokan nem tették meg. És ez az az esetkör, amellyel kapcsolatban az Alkotmánybíróság hozott egy döntést. Nem olyan egyszerű egyébként lefordítani ezt az alkotmánybírósági döntést a kormányzati cselekvés nyelvére, de igyekszünk, és dolgozunk rajta. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót képviselő úrnak. Parancsoljon!

SEBIÁN-PETROVSZKI LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen. Akkor most sem hallottunk határidőt, most sem hangzott el, hogy na, de akkor mikor lesz ez a kérdés rendbe rakva. És arra még nem is tértem ki az első felszólalásomban, hogy azok, akik méltatlanul szenvedték el ezt a helyzetet, akiknek nem történt egészségügyi változása, nem nőtt ki a lába, miniszterelnök úr, mert ez nem tud megtörténni, azok vajon kárpótlásban reménykedhetneke, hiszen az elmúlt években ők effektíve komoly anyagi veszteséget szenvedtek. Öt év alatt 180 ezer emberről beszélünk, akik ilyen helyzetbe kerültek. Ez irtózatosan nagy szám. Itt egy-két emberre, egy-két esetleg hibás eljárásra hivatkozni, azt gondolom, hogy nem lehet, itt tömeges problémáról beszélünk. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Miniszterelnök úr, öné a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselő Úr! Miközben egyetértek önnel abban, hogy valóban, az Alkotmánybíróság ítéletét le kell fordítani lassacskán döntési nyelvre  ezt igyekszünk is megtenni, de higgye el, hogy nem olyan egyszerű , vegye figyelembe lehetőleg azt a körülményt is, hogy ha megnézi, hogy az önök kormányzásának idején, hiszen mégiscsak önöktől vettük át ezt a helyzetet, amelynek az orvoslását most számonkéri tőlem  a történeti hűség kedvéért, ha már az őszödi beszéd évfordulójának a napján vagyunk, akkor ezt mégiscsak említsük meg (Sebián-Petrovszki László közbeszólása.) , ezt azért mégiscsak nem mi okoztuk, hanem önök okozták, és nekünk ezt orvosolni kellett. Én most csak annyit szeretnék mondani ezzel kapcsolatban, hogy a fogyatékkal élők közül ma háromszor többen dolgoznak Magyarországon, mint dolgoztak az önök idejében. Elhiheti, hogy megvan bennünk a jó szándék, és meg is fogjuk oldani ezt a problémát. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   37-44   45-52   53-60      Ülésnap adatai