Készült: 2024.04.29.22:24:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  37-44. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   29-36   37-44   45-52      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm miniszterelnök úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Aktuális kérdésekről” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Miniszterelnök Úr! A járvány első hulláma, úgy tűnik, hogy lecsengőben van hazánkban is, és hála istennek, itt, Közép-Kelet Európában ez sokkal kevesebb intenzitással zajlott, mint néhány dél-európai vagy nyugat-európai országban. Ezért azt gondolom én is, hogy itt az ideje megnézni, hogy a kormány és ön milyen döntéseket hozott, időben hoztae ezeket, és valódi segítséget nyújtottake ezek vagy nem. A gazdaság területén ön március 30-án minden idők legnagyobb gazdasági mentőcsomagját jelentette be, majd április 6-án ezt el is mondta, hogy a Kurzarbeithez hasonló intézkedések lesznek, illetve a nyugdíjasok jövőre majd kapnak egyheti plusznyugdíjat. Aztán egy hónapig, miniszterelnök úr, nem történt semmi.

Május 8-án, Palkovics miniszter úr tárcájának adataiból tudjuk: egy hónap után 600 millió forintot fizettek ki néhány száz cégnek, az áprilisi legnehezebb hónapban. Tudja, ez az a hónap, amikor épp a parlament egy Budapest-Belgrád vasútvonal, Mészáros Lőrinc kontextusban 800 milliárd forintot szavazott meg. Segítek önnek: ez ezerszerese annak, mint amit a cégek Magyarországon segítségként kaptak. És nem is csoda, hogy a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat szerint, ami az önök adatait tükrözi, 330 700 ember lett április végéig munkanélküli. Miniszterelnök úr, ez 7,1 százalékos munkanélküliség.

Nézzük a védekezést! Múlt pénteken hozták nyilvánosságra például a Szent János Kórház ápolónői, hogy a Covid-osztályon az áprilisi legnehezebb időszakban végzett munkájuk után kevesebb fizetést kaptak, mint előtte; épphogy csak meghaladta a nettó százezer forintot, de ugyanez került nyilvánosságra a katonáknál is. Veszélyhelyzeti felhatalmazással szerintem visszaélve, egy rendelettel elvették az összes, nem az összes, de a döntő többségét a pluszjuttatásaiknak. A határon szolgálatot teljesítő katonák, miniszterelnök úr, 100-200 ezer nettó forinttal kevesebbet vittek haza az elmúlt hetekben.

Azt szeretném kérdezni, miniszterelnök úr, ezek után, hogy ön mit üzen a 330 ezer munkanélkülinek, mit üzen ezeknek az ápolóknak, katonáknak. Várom válaszát. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Orbán Viktor miniszterelnök úrnak. Parancsoljon, miniszterelnök úr!

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Hosszú a lista, tisztelt képviselőtársam. Először is július 1-jével kifizetjük az 500 ezer forintot az egészségügyi dolgozóknak.Ha pedig arra az egy mondatra egyszerűsítjük le az ön párbeszédét, hogy mit üzenek azoknak, akik elveszítik a munkahelyüket: azt üzenem, hogy forduljanak hozzánk. Minden egyes munkahelyét elvesztett ember, ha úgy látja, hogy a munkanélküli-segély időtartamának elteltével már nem jut munkához, forduljon hozzánk. Mindenkinek adunk munkát. Segély helyett adunk olyan munkát, amely segíti őket abban, hogy a munkaerőpiacon maradjanak, és ismét jó állásokhoz juthassanak.

Az igazság az, hogy nem túl szívderítő ugyanazt a dolgot kétszer elmondani, de kénytelen vagyok. Az előbb ismertettem önnel, hogy milyen gazdaságvédelmi lépéseket tettünk, és ezek összességében több mint egymillió embert értek el. Csak a tőkejuttatás, amit a vállalkozásoknak adtunk munkahelyteremtés és beruházás céljából, az meghaladja az ön által említett számot, a százmilliárdot.

De ön mást is említett: jól védekeztünk-e? Készítettem összehasonlító elemzéseket. A halottak száma, amiből persze egy is sok  minden magyar hiányzik, aki meghalt, együttérzésünket is fejezzük ki a hozzátartozóiknak -: Magyarországon 491 ember vesztette életét a járványban. Egyesült Királyság: 36 ezer; Spanyolország: 28 ezer; Olaszország: 32 ezer; Franciaország: 28 ezer; Németország 8 ezer; Belgium: 9 ezer; Hollandia: 6 ezer; Svédország: 4 ezer; Románia: 1100; Ausztria: 640; Magyarország: 491. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Megköszönöm miniszterelnök úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót, parancsoljon!

DR. HARANGOZÓ TAMÁS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Miniszterelnök Úr! Ezekbe a számokba nem véletlenül nem mentem bele. Azt mondtam, hogy örülünk… (Derültség és közbeszólások a kormánypárti padsorokban.  Az elnök csenget.)

(12.30)

Nem szégyellik magukat? Nem szégyellik magukat?! (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból, többek között: Szégyelld magad te!  Szászfalvi László: Menjél haza!  Az elnök csenget.) Mondhatok én is egy számot, de nem véletlenül nem tettem. Északi szomszédunkban, Szlovákiában 28-an haltak meg. Most ezekbe a számokba menjünk bele? Én arról beszéltem, hogy a kormány milyen döntéseket hozott. Ön, miniszterelnök úr! Hogy miért ültek két hónapig a pénzen; hogy miért nem adtak segítséget, hogy önnek most ne közmunkát kelljen adni az embereknek, hanem megmenthették volna ezeket a munkahelyeket, ha egy fillért is ad nekik, de nem adott. Azok a számok, amelyeket most mond, miniszterelnök úr, azt az elmúlt néhány hétben fizették ki. Itt két hónapig mindenki magára volt hagyva ebben az országban, miniszterelnök úr! (Moraj a kormánypárti padsorokban.)

És tudja, mi volt az egyetlen, ami nagyon jól ment? A bátor emberei, azon belül is az államtitkár bátor embereinek a 35 százalékos fizetésemelése, az jól ment az elmúlt hónapokban. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Közben az ápolók meg a katonák, meg akik a frontvonalban voltak (Az elnök ismét csenget.), meg kevesebbet vittek haza. Szerintem ez nincsen rendben, miniszterelnök úr. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszterelnök urat. Miniszterelnök úr, öné a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Megértjük, hogy nem kíván a tényekkel foglalkozni, és nem megy bele a számokba. Nekünk nem esik nehezünkre, magyaroknak, hogy gratuláljunk Szlovákiának, és azt mondjuk, hogy nagy valószínűséggel ők még nálunk is jobban védekeztek. De nincs ezzel baj, mert megelőztünk viszont más országokat, amelyeket említettem. Ellenben, hogy mindent időben intézkedésként meghoztunk-e: ami a gazdaságot illeti, emlékeztetném önt arra, hogy három hónapig Magyarországon minden munkahelyét elvesztett ember álláskeresési támogatást kap, amit munkanélküli-segélynek hívnak. Három hónapig. Utána következik az az időszak, amikor a kormánynak be kell avatkoznia. És ez meg is történt, meg is fog történni.

Összevetés más metszetekben: veszélyhelyzet kihirdetése Magyarországon a 7. napon történt meg, Olaszországban a 38. napon. Iskolalátogatás tiltása Magyarországon a fertőzéstől számított 12. napon, Ausztriában a 21., Olaszországban a 34. napon. A határzárat Magyarországon én a 13. napon rendeltem el, Ausztriában 24. nap, Spanyolországban 45. nap, Svédországban 48. nap, Franciaországban 56. nap.

Nem lottón nyertük a sikeres védekezést; az egész ország, ideértve a kormányt is, jól tette a dolgát. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   29-36   37-44   45-52      Ülésnap adatai