Készült: 2024.04.30.01:51:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  189-190. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:19


Felszólalások:   187-188   189-190   191-192      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Ugyancsak napirend utáni felszólalásra jelentkezett a Jobbik képviselőcsoportjából Magyar Zoltán képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

MAGYAR ZOLTÁN (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! A világjárvány kapcsán nem először van lehetőségem arra, hogy a mezőgazdasági kis- és közepes vállalkozások problémáiról szót ejtsek. Ezt nagyon fontosnak tartom, hiszen az mégsem járja, hogy a teljes kormányzati média hatalmas büszkeséggel bejelenti, hogy mintegy egymilliárd forintos segítséget képes nyújtani a teljes zöldség-gyümölcs ágazatban a FÉSZ működését segítendő. Ez önmagában is nevetségesen alacsony összeg, pláne ha hozzátesszük, hogy mekkora bajban vannak és milyen sokan vannak az érintettek, és főként, ha mellé tesszük, hogy mondjuk, hazánk agráriumra és vidékfejlesztésre elköltendő forrása mintegy 700 milliárd forint egy adott évben, akkor végképp óriási ellentmondásba ütközünk. Ennek jól tudjuk az arányait, mintegy 80 százalékát a legtehetősebb 10 százalék teszi el. Ez az aránytalanság, ami ellen egyébként ellenzékben még a leendő Fidesz-kormány is felemelte a szavát, aztán hatalomra kerülve nemhogy megfordították volna ezt az aránytalanságot, hanem gyakorlatilag befagyasztották, vagy sok tekintetben még rosszabbra fordult.Szintén 1 milliárd forintot szánnak a méhészeknek, akik már jóval a koronavírus-járvány megjelenése előtt is óriási bajban voltak. Ez nem csak egy magyar jelenség, bár nálunk súlyosabban jelentkezik, mint Európa más országaiban; egyrészt, mert jóval szélesebb a méhésztársadalom, mint ami Európa más országaira jellemző, másrészt pedig azért, mert fokozottan veszélyes ránk az Ukrajnából, Szerbiából érkező kétes eredetű, jellemzően Kínából származó hamisítvány.

Egy írásbeli kérdésemre adott válaszból például azt is megtudtam, hogy a magyar laboratóriumok képtelenek megkülönböztetni ezen hamisítványokat a hazai méztől, tehát az említett szomszédos országokban bekeverve néhány százaléknyi európai mézzel, gyakorlatilag akadálytalanul jelennek meg a hazai piacokon. Ahogy mondtam, ez a probléma már jóval a világjárvány előtt jelentkezett, tehát csak tetézte a problémát a hazai méhészek körében a világjárvány okozta nehéz helyzet. Ez az 1 milliárd forint nagyon-nagyon kevés lesz arra, hogy érdemben bármelyik hazai kis vagy közepes méhészcsalád segítségnek tudja ezt egyáltalán értékelni.

Jól tudjuk, hogy az agráriumban nem a jelenlegi világjárvány a legnagyobb probléma. Bár a napokban érkezett némi csapadék, de jól tudjuk, hogy gyakorlatilag történelmi léptékű aszályon vagyunk túl, ha az elmúlt fél évet figyelembe vesszük. Ez már a gabonákon sem fog segíteni, ami most megérkezett, legalábbis jelentős mértékben semmiképp nem, a korai tavaszi vetéseknél pedig már réges-régen elkésett a csapadék. Így fokozottan kell aláhúzni annak a kormányzati felelősségét, hogy az elmúlt tíz évben semmit nem tettek annak érdekében, hogy a vizeinket vissza tudjuk tartani, hogy valamiféle vízkormányzást végrehajtson Magyarország. Ehelyett az EU-s milliárdokat kizárólag egy szűk, Fidesz-közeli agrárbárórendszer kiépítésére fordították, pedig ez a tíz év elegendő lett volna arra, hogy a legkisebb gazdálkodó számára is elérhető legyen az öntözővíz, méghozzá ingyenesen és bürokráciától mentesen. Tehát az aszály megjelenésével nyilván nem a kormányt okolom, de azzal igenis, hogy ez ilyen szintű károkat okozott a gazdálkodók körében.

Ezenkívül ott a baromfi-influenza, amiről szintén szót kell ejteni. Talán az állattenyésztési ágazataink közül ez volt az, ami a legstabilabb lábakon állt, ami a legjobb példát mutatta szövetkezeti szempontból, egyáltalán piackezelési szempontból, és a legjobb számokat is produkálta mind az érintettek, mind a nemzetgazdaság számára. Most bizony őket is nagyon-nagyon nehéz helyzetbe hozta a baromfi-influenza. Sokkal komolyabb kormányzati segítséget, piacvédelmet várnak, és megfelelő intézkedéseket ahhoz, hogy meg tudják védeni a munkavállalóikat is.

Mindezen okok miatt mondom azt, hogy sok tekintetben elégtelen a vírusjárvány kezelése a kormányzat részéről, de a vidékfejlesztés és a mezőgazdaság mindenképpen a legnagyobb vesztesek között van, és méltánytalanul kevés szó esik erről a kormánypártok részéről. Ezért tartottam nagyon fontosnak, hogy napirend után is aláhúzzam ezeket a gondokat, az érintett családokat, mert igenis számítottak volna ennél komolyabb segítségre.

Az utolsó utáni pillanatban vagyunk. Nagyon szépen kérem, követelem a kormánytól, hogy az ő érdekükben ennél egy sokkal határozottabb és nagyobb összegű védelmi csomagot állítson elő. Köszönöm, elnök úr. (Taps a Jobbik padsoraiból.)




Felszólalások:   187-188   189-190   191-192      Ülésnap adatai