Készült: 2024.04.29.20:10:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  181-182. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:29


Felszólalások:   179-180   181-182   183-184      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Keresztes László Lóránt frakcióvezető úr. Parancsoljon, frakcióvezető úr, öné a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A mai napon egy olyan kormányzati tervezett intézkedésről kell beszélnem, amely ha megvalósul, annak beláthatatlan következményei lesznek városomra, Pécsre nézve. Ugyanakkor ennek az ügynek messze-messze országos jelentősége van, hiszen az egyetemet érintő megszorításról van szó, és nemcsak a Pécsi Tudományegyetemtől, hanem az ország számos más egyetemétől is a kormány jelentős forrásokat kíván elvonni. Hogy miről is van szó egész pontosan? Múlt héten az Országgyűlés ülésén tárgyaltuk a felsőoktatásról szóló törvény módosítását, és akkor egy kérdést tettem fel Bódis államtitkár úrnak egy olyan téma kapcsán, ami korábban csak a sajtóban, egy híresztelés formájában jelent meg. Konkrétan rákérdeztem, hogy igaze az, hogy az egyetemeket is érinteni fogják azok a brutális kormányzati megszorítások, amik jellemzően eddig az önkormányzatokat, a városokat érintették. Akkor államtitkár úr elismerte, hogy ugyan fájó neki is, hogy az ő területét ilyen megszorítások érik, de kénytelen elismerni, és egyet kell hogy értsen azzal, hogy egy ilyen helyzetben, egy gazdasági válság idején mindenkinek viselnie kell a terheket, és valóban tervez a kormány konkrét intézkedéseket. Amit elismert államtitkár úr, az konkrétan az volt, hogy 15 milliárd forintot készül elvonni a kormány több egyetemtől, és ez a Pécsi Tudományegyetemet körülbelül 2 milliárd forinttal fogja érinteni, tehát az ellátmányból, a finanszírozási forrásokból 2 milliárd forintot a kormány a Gazdaságvédelmi Alapba kíván átcsoportosítani.

(14.30)

Meggyőződésünk szerint ez az intézkedés elfogadhatatlan, és nem azért, mert ne lenne szükség egy általános teherviselésre, és ne lenne szükség munkahelyteremtésre, és arra, hogy minél több forrással lehessen a Gazdaságvédelmi Alapot megtámogatni, az viszont egészen világos lehet az elmúlt időszakban, hogy a kormány nem olyan jellegű intézkedéseket hoz, ami, mondhatjuk, hogy a felelősségteljes magatartást merítené ki a jelenlegi helyzetben. Ugyanis több mint 80 milliárd forintot csoportosított át a Gazdaságvédelmi Alapból a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztésére, amiről pontosan tudjuk, hogy semmilyen módon nem alátámasztott a magyar nemzeti érdekek érvényesítése tekintetében. Tehát mondhatjuk azt, hogy ott lennének a költségvetésben azok a források, amelyek szükségesek a munkahelyteremtéshez, a gazdaságvédelmi intézkedésekhez, semmi szükség nincs azokra a brutális megszorításokra, amik első körben az önkormányzatokat, most pedig már hallhatjuk, az egyetemeket is érintették.

S tudjuk azt is, és erről is beszélnünk kell, hogy azok a források vagy megszorítások, amiről egyébként a mai parlamenti napon rengeteg vita volt, ugyan közvetlenül a városokat, az önkormányzatokat károsítják meg, de a hatásai minden magyar ember számára érezhetőek lesznek, és teljesen egyértelmű, hogy ezek rendkívül negatív és súlyos hatások lesznek, ugyanis ezek a városok, ezek az önkormányzatok, amelyek szembe kell hogy nézzenek ezekkel a brutális megszorításokkal, azokat az alapvető közszolgáltatásokat nyújtják, amelyek minden ember számára rendkívül fontosak. És ha az amúgy is sok esetben nehezen gazdálkodó önkormányzatok szembesülnek ezekkel a megszorításokkal, akkor ezeket a szolgáltatásokat nem fogják tudni maradéktalanul nyújtani, ugyanúgy, mint a közutak felújítását, óvodák fenntartását, közösségi közlekedés fenntartását.

Most szembesülhettünk azzal, hogy ezek a brutális megszorítások már az egyetemeket is elérhetik. Az legyen világos mindenki számára, hogy az elmúlt sok-sok év kormányzati politikája nyomán már főleg ilyen vidéki egyetemek óriási károkat szenvedtek, főleg a hallgatói létszámok tekintetében, és ez nyilván sok tekintetben összefüggésben van az alapvetően rosszul megoldott vagy nem megoldott finanszírozás kérdésével. A Pécsi Tudományegyetemről egész biztosan elmondhatjuk, hogy ezt a 2 milliárd forintos brutális megvonást nem fogja tudni ez a nagyon fontos intézmény kigazdálkodni. Néhány évvel ezelőtt ugyan néhány száz millió forintos megszorítás érintette az egyetemet, az is nagyon komoly elbocsátási hullámot jelentett. Elmondhatjuk, hogy a Pécsi Tudományegyetemnek óriási jelentősége van a város életében, mondhatjuk, hogy Pécs és az egyetem sorsa összefonódik. A pécsi egyetem gyakorlatilag város a városban, óriási szerepe van nemcsak közvetlen funkcióját tekintve az egyetemi oktatásban, de mint foglalkoztató, mint gazdasági szereplő, mint a tudományos és a kulturális élet legfontosabb szereplője alapvetően meghatározza az egyetem működése a város jövőjét. Messze az egyetem a legnagyobb foglalkoztató, több mint 7 ezer főt foglalkoztat, 1800 oktatónak és kutatónak ad állást az egyetem.

Az, hogy milyen intézkedések érték, sajnos az elmúlt tíz évben lemérhető a hallgatói létszámok alakulásán is. 2009-ben még 30 ezer hallgatója volt az egyetemnek, mára ez a szám 20 ezer alá csökkent. Tehát több mint 10 ezer fővel csökkent az egyetemi hallgatók létszáma. Teljesen világos lehet mindenki számára, hogy ha ez a 2 milliárd forintos elvonás érvényesül a Pécsi Tudományegyetem felé, az szintén óriási elbocsátási hullámot fog jelenteni, és ez a későbbiekben aligha helyrehozható károkat fog okozni az egyetem működése tekintetében.

Ezért nekünk nagyon határozott szándékunk, hogy minden lehetséges politikai eszközt megragadjunk arra, hogy ezt az intézkedést a kormány vonja vissza, ezért mi tárgyalásokat kezdeményezünk az egyetemi vezetéssel, rektor úrral, a pécsi önkormányzat vezetésével, és nagyon bízunk abban, hogy valamennyi kormánypárti és ellenzéki képviselő is csatlakozni fog ahhoz a petícióhoz, amit elindítottunk annak érdekében, hogy a város minden lakója kifejezhesse tiltakozását a tervezett gyalázatos intézkedések kapcsán. Köszönöm szépen a türelmet, elnök úr.




Felszólalások:   179-180   181-182   183-184      Ülésnap adatai