Készült: 2024.04.29.23:38:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  171-178. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:30


Felszólalások:   159-170   171-178   179-180      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Bősz Anett képviselő asszony, a DK képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszter úrhoz: „Jövő héten ki lesz a soros?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Orbán Balázs államtitkár urat jelölte ki. Tisztelettel kérdezem a képviselő asszonyt, elfogadjae a válaszadó személyét. (Bősz Anett bólint.) Jelzi a képviselő asszony, hogy elfogadja. Bősz Anett képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Kérem, engedjék meg, hogy rendhagyó módon reagáljak arra, amit Schanda Tamás államtitkár úr az imént elmondott egy válaszában. Ön azt állította, tisztelt államtitkár úr, hogy az ellenzék kihúzta magát a válságkezelésből, én azonban azt mondanám, hogy most nagysárendileg hárommillió honfitársunk él olyan településen, amelynek megválasztott vezetője az ellenzék padsoraiból került ki, és ehhez kapcsolódik is egyébként az eredetileg tervezett kérdésem. Azt gondolom, hogy ezek a településvezetők nagyon jól helytálltak, tisztelt államtitkár úr, annak ellenére, hogy a kormány központi döntései elvonták az önkormányzatoktól az szja helyben maradó részét, a gépjárműadót, a parkolási bevételt, a minimálbér normatív támogatását, megcímkézték az iparűzési adó fölhasználását, és járványmegelőzési hozzájárulást is kiróttak.

A különleges gazdasági övezetekről szeretnék ebben a felszólalásomban beszélni, tisztelt államtitkár úr, ugyanis ez a legfrissebb példa arra, hogy önök szembemennek mindenfajta modern, európai államszervezési, közigazgatási normával. Nem értik vagy nem szeretnék érteni a szubszidiaritás elvét, nem látják, hogy a gondok megoldását a legközelebbi közigazgatási szintre kell utalni. Ugyanígy van ez a fejlesztésekkel, a karbantartási munkálatokkal és a helyben felmerülő kihívásokra adott válaszokkal.

Önök ezzel szemben, tisztelt államtitkár úr, azt csinálták, hogy minden egyes héten jogokat, hatásköröket, forrásokat csoportosítottak át, vontak meg pénzeket a helyi önkormányzatoktól és azoktól a szereplőktől, akikre egyébként számítottak önök a válságkezelésben. Az a helyzet, hogy egy évtizede módszeresen vonnak el társadalmi csoportoktól is jogokat. Tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, hogy a jövő héten vajon ebben a folyamatban ki lesz a soros. Várom válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra Orbán Balázs államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr, és köszönöm, hogy az ön órája pontosabban jár, mint az enyém. Képviselő asszony, alapvető látásmódbeli különbség van közöttünk. Ugyanis ön arról beszél, hogy folyamatosan látszik, hogy a 2010 után hivatalba lépő kormány stratégia mentén bünteti az önkormányzatokat.

(14.20)

Ha én a valóságérzékelésemre hagyatkozom, amit egyébként számok meg statisztikák is alátámasztanak, akkor azt látom, hogy a működéssel összefüggésben felhalmozódott majdnem 1400 milliárd forintnyi adósságtól egyrészt megszabadítottuk az önkormányzatokat, átvettünk olyan feladatokat, amelyeknek kétségtelenül a finanszírozása komoly nehézséget jelent, de amellett, hogy megszabadítottuk őket az adósságtól, amellett, hogy átvettünk bizonyos feladatokat, még így is megkapják az állami támogatások körülbelül 70-80 százalékát  ez mindig változik , és egyébként a saját bevételeik, anélkül egyébként, hogy nagyjából nekik bevételnövelő intézkedéseket kellett volna tenniük, tehát hogy mondjuk, adót kellett volna kivetniük, a kétszeresükre emelkedtek 2010 óta. Tehát a helyzet az, ha ön azt mondja, hogy a Fidesz-kormány bünteti az önkormányzatokat, akkor én mindenkinek azt kívánom, hogy így büntesse a Fidesz-kormány az önkormányzatokat, és mindenki mást is így büntessen, mert valójában az önkormányzatok, legyenek azok kormánypártiak, ellenzékiek vagy független vezetés alatt álló önkormányzatok, azok pénzügyi értelemben sokkal jobb helyzetben vannak, mint voltak 2010-ben. (Dr. Rétvári Bence: Így van!)

És való igaz az, hogy a közös teherviselés jegyében a rendelkezésre álló források maximum egy százalékának beadását kérte a kormány a járvány elleni védekezési alapba. De ugyanígy járt el a politikai pártokkal szemben, saját magával szemben, a bankokkal és a multinacionális cégekkel szemben is. Szerintem ez teljesen rendben van. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Bősz Anett képviselő asszonyé a szó. Parancsoljon!

BŐSZ ANETT (DK): Köszönöm, elnök úr. Államtitkár úr, én tudom, hogy társadalomszervezési alapelveket tekintve sem értünk egyet egymással, ezért ülünk ennek a patkónak a két különböző oldalán, azonban az elmúlt hetek, a humánjárvány gazdasági-társadalmi következményei miatt meg tudták azt mutatni, hogy ezek az alapelvek a gyakorlatra lefordítva azt jelentették, hogy az önkormányzatoktól jelentős forrásokat vontak el, mialatt egyébként megterhelték őket azokkal a feladatokkal  nagyon helyesen, megjegyzem , amelyekben szolgálatot kellett teljesíteniük a honfitársainkért, akik elveszítették a munkájukat, akik beteggé váltak, akik a karanténban segítségre vártak. Ez így rendben van, csak ezek mellett a forráselvonások azt teremtették meg számukra, hogy instabillá vált a költségvetésük. És a különleges gazdasági övezetek ügye most továbblép, gyakorlatilag törvényesíti azt, hogy az önkormányzatoktól eltérő szereplő legyen az, amely egyébként munkahelyteremtő beruházások által teremtődő bevételek fölött diszponálni tud. Ez azért nem megengedhető, mert így a helyi fejlesztésektől is elveszik a lehetőséget. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Egyperces viszonválasz illeti meg Orbán Balázs államtitkár urat is. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Képviselő Asszony! Még egyszer megismételném: az önkormányzatok sokkal jobb helyzetben vannak 2020-ban, mint voltak 2010-ben. Sajnos ez a tény, amelyen nem tudunk vitatkozni, a filozófiával kapcsolatos beszélgetésünk csak ezután kezdődhet meg. Ön említette a különleges gazdasági övezetek kérdését, amely törvényjavaslatként a Ház előtt van. Ott is félreértésben van szerintem a képviselő asszony, mert az állam nem vesz el semmit az önkormányzatoktól. Ott arról van szó, hogy a települési önkormányzatoknak járó bevételek egy része másik települési önkormányzatokon hasznosul, a megyei önkormányzatok közreműködésével. Tehát arról van szó, ha egy beruházásból eddig csak egy települési önkormányzat részesedett, miközben az infrastruktúrát több önkormányzat területén is használta, akkor ezt az igazságtalan helyzetet szüntessük meg, és a megyei önkormányzatok  továbbra is önkormányzati hatáskörben maradva  tudjanak dönteni, hogy az adóbevételek milyen arányban és hogyan hasznosulnak azokon a településeken, amelyek a beruházásokkal érintettek. Szerintem ez igazságos, és még egyszer mondom, ez rendben van így. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   159-170   171-178   179-180      Ülésnap adatai