Készült: 2024.04.29.20:00:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  159-170. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 6:33


Felszólalások:   151-158   159-170   171-178      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Kunhalmi Ágnes képviselő asszony, az MSZP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az innovációért és technológiáért felelős miniszternek: „Hogyan oldják meg?” címmel. A miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Schanda Tamás államtitkár urat jelölte ki. (Kunhalmi Ágnes bólint.) A képviselő asszony jelzi, hogy elfogadja a válaszadó személyét. Kunhalmi Ágnes képviselő asszonyé a szó, parancsoljon.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A szakképzési centrumok a kormányrendeletnek megfelelően határidőre el kell hogy készítsék a dolgozók minősítési rendszerét, egy minden munkavállalóra vonatkozó, viszonylag objektív táblázat egyértelmű kérdései alapján. Ennek megfelelően fogják majd az új munkavállalói jogviszony béreit megállapítani. Komoly aggodalomra ad okot, hogy a közismereti tanároknak, akik a szakképzés területén dolgoznak, ha rájuk is ez a minősítési rendszer vonatkozik, csekély béremelésben lesz részük ebben az értékelési és minősítési rendszerben, ugyanis ez a rendszer nem nekik való. Számtalan olyan pont és kritérium van, ami az ő esetükben nem értelmezhető. Amíg egy szakoktató, mondjuk, a műhelybe ellátogat, és ezért pontot kap, értelemszerűen, addig egy közismereti tantárgyat tanító kolléga, pedagógus értelemszerűen lehet, hogy itt nulla pontot fog kapni. Tehát ezért kérdezem tisztelettel államtitkár urat, hogy a szakképzésben részt vevő közismereti tanárok besorolását hogyan kívánják megoldani. Készíteneke az ő minősítésükhöz külön értékelési rendszert? Számukra milyen módon biztosítják a megígért 30 százalékos béremelést?

Köszönöm szépen előre is a válaszát. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. A válaszra megadom a szót Schanda Tamás államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr!

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Kezdjük ott, hogy a járvány megmutatta azt, hogy mennyire nagy szükség van a szakképzett, az aktuális keresletre versenyképes választ adni tudó munkaerőre. Ezért is tesszük gyakorlatiasabbá és vonzóbbá a szakképzést a fiatalok számára és az oktatók, a pedagógusok számára is. Nagy örömmel hallottam, mintha ezt ön is elismerte volna egyébként a kérdésében. Engedje meg, hogy arra is csak egy halvány utalást tegyek, hogy mekkora különbség van aközött, hogy mi ebben az időszakban emeljük jelentősen, 30 százalékkal a szakképzésben oktatók bérét, ezzel szemben a válság alatt a szocialisták elvettek tőlük bért. Ez egy jelentős különbség.Azt is engedje meg, hogy elmondjam, hogy júliustól tehát átlagosan 30 százalékkal emelkedik a szakképzésben tanító oktatóknak és pedagógusoknak a bére. Erre éves szinten 35 milliárd forintos forrást biztosítunk, és az intézkedésekkel teljesítményalapú, versenyképes, motiváló bérezési rendszer jön létre. Méghozzá oly módon, hogy senki nem járhat rosszabbul, mindenki csak jobban járhat. Bárki, aki jelenleg is tanít, annak a fizetése biztosan emelkedni fog, csökkenésről szó sem lehet. A pedagógusértékelés pedig nem előzmény nélküli. A már korábban is működő szempontok lefedik a pedagógusi, oktatói munkának a teljes spektrumát, és egyaránt alkalmazhatóak a közismereti tanárokra, szakmai tanárokra és oktatókra, és lehetővé teszik, hogy az a szabad béralku, amit az új jogszabály lehetővé tesz, valóban meg tudjon valósulni. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Kunhalmi Ágnes képviselő asszonyé a szó.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Ez a válság valóban sok mindent megmutatott, de láttunk már az elmúlt tíz évben olyat pont a pedagógusoknál, hogy emelték volna a bérüket, és a nap végén mégis csökkent nagyon sokaknak a bére. Úgyhogy reméljük, hogy a szakképzésben dolgozók nem így fognak járni. Tudja, azzal nincs ellentét köztünk, hogy szakképzés kell Magyarországon. Természetesen. De jó szakképzés kell, amelynek az alapja, hogy ezek a fiatalok, akik ezt a területet választják… (Dr. Orbán Balázs a teremből kifelé indul.  Az elnök csenget.) Nekem tetszett kopogni?

ELNÖK: Nem.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Jó!

ELNÖK: Bocsánat, államtitkár úrnak jeleztem, hogy rá még szükség van.

KUNHALMI ÁGNES (MSZP): Értem. Bizonyára sokan így gondolják. (Derültség.  Dr. Orbán Balázs ismét elfoglalja államtitkári helyét.) Tehát jó szakképzésre van szükség, és ennek az alapja, hogy a szakképzésben is a közismereti órát tanító tanárokat méltóan elismerjék, hogy a pályára menjenek, menjenek oda tanítani sokan, menjenek fiatalok tanítani oda, vonzó legyen. Ehhez pedig nem elég az, hogy azt mondja ön, hogy reméljük, hogy nem csökken, hanem majd növekedni fog a bérük. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony, és megkövetem, hogy közvetve mintegy beleavatkoztam a beszédébe, de nem ez volt a szándékom, csak államtitkár úrnak még az én meglátásom szerint egy válaszra itt kell maradnia. Köszönöm szépen. Most Schanda Balázs államtitkár úré a szó. Parancsoljon! Schanda Tamás, bocsánat. (Derültség.)

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Mindenre hallgatok. (Derültség.) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Még egyszer hadd hangsúlyozzam: olyan nem fordulhat elő, a jogszabály erejénél fogva nem fordulhat elő, hogy valakinek kevesebb lesz a bére, nem pedig több, tisztelt képviselő asszony, csak mert az előbb a válaszában arra utalt, hogy ilyen is előfordult. Ilyen nem fordulhat elő, ezt világosan kimondtuk, és leírtuk abban a jogszabályban, amit sajnos ön nem fogadott el és nem támogatott, pedig pontosan arról szól, hogy hogyan lesz eredményesebb, versenyképesebb és gyakorlatorientáltabb a magyar szakképzési rendszert.Tisztelt Képviselő Asszony! A szempontok szerint teljesen egyenrangúan lehet értékelni a közismereti tanárokat, valamint a szakmai tanárokat, mivel oktatói-pedagógiai munkáról van szó; és az értékelések eddig hozzánk eljutott tapasztalatai azt mutatják, hogy a közismereti tanárok semmiben nem szenvednek hátrányt, az intézményvezetők megfelelően, a feladataikat elismerve értékelték őket. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   151-158   159-170   171-178      Ülésnap adatai