Készült: 2024.04.29.20:08:19 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  143-150. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:17


Felszólalások:   135-142   143-150   151-158      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Lukács László György és Csányi Tamás képviselő urak, a Jobbik képviselői, azonnali kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit gondol erről, Miniszter úr?” címmel. Csányi Tamás képviselő urat illeti a szó. Parancsoljon!

CSÁNYI TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Örülök, hogy a Kásler-napot folytathatom, és annak is örülök, hogy miniszter úr itt maradt. Ígérem, hogy konstruktív leszek ebben a kérdésfelvetésben, amely előttünk áll, ugyanis sok kérdés van az oktatással kapcsolatosan, én ez ügyben érdeklődnék.Mint ahogy az mindenki számára köztudott, március 16-a óta zárva vannak a magyar közoktatási intézmények, digitális tanrend lépett életbe, és az, hogy működik ez a digitális tanrend, elsősorban nem önökön múlott, miniszter úr, sokkal inkább a pedagógusokon és a szülőkön. A szülők egyik pillanatról a másikra lettek kényszerpedagógussá, míg a pedagógusok egyik pillanatról a másikra kellett hogy IT-gurukká váljanak, és fölvegyék a tempót a digitális tanrend megvalósítása érdekében.

Az ön minisztériuma ellenben béna kacsaként mozgott ebben az egész kérdésben, holott 2016 óta kormánybiztos felügyeli ezt a területet Czunyiné dr. Bertalan Judit személyében. Kérem, világosítson meg bennünket az ügyben, hogy mi volt az ő feladata, hogyan segítette a kormánybiztos a digitális munkarendet az elmúlt időszakban.

Ugyanakkor egy másik kérdést is szeretnék fölvetni, amely egy kiszivárgott rendelettervezettel kapcsolatos. Ennek alapján két nagyon fontos, strukturálisan érzékeny kérdést szeretnék önnek tisztázás végett föltenni. Önök meg kívánják szüntetni ez alapján a rendelettervezet alapján az alsó és a felső tagozat közötti szakaszolást. Milyen szakmai indokai vannak ennek, miniszter úr?  kérném a válaszban.

Önök meg kívánják szüntetni azt a táblázatot is, amely végzettséghez köti a pedagógus-álláshelyek betöltését. Vajon emögött milyen szakmai indítékok lapulnak? Erre is nagyon kíváncsiak vagyunk, hiszen azt gondolhatnánk, hogy az áll a háttérben, hogy önök nem tudták kellően vonzóvá tenni ezt a kiváló hivatást a pedagóguséletpálya-modellel, és hiányoznak a tanárok az egész rendszerből; esetleg azt is megmondhatja miniszter úr, hogy mennyien hiányoznak. Talán így szeretnék pótolni megfelelő végzettség nélküli munkavállalókkal az égető tanárhiányt? Köszönöm szépen. Várom a válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. KÁSLER MIKLÓS, az emberi erőforrások minisztere: Köszönöm szépen a képviselő úr kérdését. Annyit tudok mondani, hogy a magyar oktatási rendszer péntekről hétfőre átállt a digitális oktatásra, ami, úgy gondolom, hogy rendkívüli siker. Nyilvánvalóan a pedagógusok felkészültsége, lelkesedése, szaktudása játszotta ebben a fő szerepet, nem engedtek a szirénhangoknak, hogy vegyenek ki szabadságot, hanem helytálltak, és a gyermekek oktatására fordították az idejüket. Ugyancsak ebbe a sorba illik bele az érettségi lebonyolítása, amely, én úgy gondolom, ugyancsak a magyar oktatási rendszer vizsgája volt, extrém viszonyok között, és a vizsga jelesre sikerült. Ahhoz, hogy ezt meg lehetett csinálni, szükség volt a szellemi felkészültség mellett azokra a technikai eszközökre is, amikkel rendelkeztek a magyar családok, rendelkeztek az iskolák, rendelkeztek a pedagógusok, és rendelkeztek a diákok is. Ennek az összehangolásában nyilvánvalóan a köznevelési államtitkárság, az Oktatási Hivatal döntő részt vállalt.

(14.00)

Hogy a miniszteri biztos ebben a munkában hogyan vett részt? Úgy gondolom, koordinálóként, elképzelések kidolgozójaként az oktatás-köznevelés további fejlesztése érdekében. Itt van nálam, nagyon szívesen eljuttatom képviselő úrhoz, hogy milyen feltételek vannak. Nincs rá idő, három másodpercem van, de eljuttatom önhöz (Csányi Tamás: Én majd átmegyek érte!), utána lehet nézni, az előbb felsorolt intézmények portálján meg tetszik találni. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, miniszter úr. Egyperces viszonválaszra Csányi Tamás képviselő úré a szó. Parancsoljon!

CSÁNYI TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, és köszönöm szépen a választ is, miniszter úr, de én úgy emlékszem, hogy március 13-án reggel a Kossuth rádióban voltak olyan szirénhangok is, amelyek azt búgták a pedagógusok fülébe, hogy nem fognak kapni fizetést, amennyiben nem lesz majd oktatás és bezárják az iskolákat. A kormánybiztossal kapcsolatos, azt mondom, ilyen mikrofonközeli mondatokat elfogadom, bár én nem tudom ezek után sem eldönteni, hogy Czunyiné dr. Bertalan Judit milyen feladatot látott el 2016 óta, hogyan állította át az iskolarendszerünket a digitális képzés nehézségeire.

Ugyanakkor azt viszont nagyon látom, amit az előző kérdésemben is megtettem, hogy a táblázattal kapcsolatban és a képesítés nélküli pedagógusokkal, illetve munkavállalókkal kapcsolatban, a közoktatással összefüggésben ön nem adott egyértelmű választ. Vannake ilyen szirénhangok  ha már így az odüsszeiai magasságokba emelkedünk , hogy igen, lehetővé fogják önök tenni majd a képesítés nélküli munkavállalók pedagógiai oktatását? Ez egy nagyon fontos kérdés, kérem szépen, hogy válaszoljon rá. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra Kásler Miklós miniszter úré a szó. Parancsoljon!

DR. KÁSLER MIKLÓS, az emberi erőforrások minisztere: Nagyon köszönöm. Még egy lényeges kérdés az első részéből, hogy a pedagógusok száma elegendőe vagy sem. Én úgy gondolom, hivatkozva sok közzétett statisztikára, hogy a csökkenő tanulói létszám mellett jelentős pedagógushiány Magyarországon nincs  ez az első megjegyzésem.Tetszett említeni, hogy március 13-án szirénhangok hallatszottak. Ez nem tenor volt, nem én nyilatkoztam, nem tudom, hogy ki tette ezeket a megjegyzéseket. (Csányi Tamás: A miniszterelnök úr!) A miniszteri biztosnak nem volt feladata (Németh Szilárd István: A miniszterelnök úr biztos nem mondott ilyeneket!), hogy átállítsa a köznevelést és az oktatást. Tessék elolvasni a kinevezési okmányát! (Csányi Tamás: Akkor mi volt az?) A kinevezési okmányán pontosan meg van jelölve, és azokat a feladatokat ellátta. És köszönöm, hogy méltó körülmények között fejezte be az ünnepnapot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   135-142   143-150   151-158      Ülésnap adatai