Készült: 2024.04.29.20:53:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  135-142. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:55


Felszólalások:   127-134   135-142   143-150      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Böröcz László képviselő úr, a Fidesz képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a Miniszterelnökséget vezető miniszternek: „Miként veszik ki részüket a válságkezelésből az ellenzéki vezetésű önkormányzatok?” címmel. Tisztelt Képviselő Úr! Miniszter úr távolléte miatt válaszadásra Orbán Balázs államtitkár urat jelölte ki. (Jelzésre:) Látom, képviselő úr jelzi számomra, hogy elfogadja a válaszadó személyét, így Böröcz László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt hónapok komoly megpróbáltatások elé állították mind Magyarországot, mind a magyar embereket, és kellő óvatossággal talán úgy fogalmazhatunk, hogy a járvány ellen az első csatát megnyertük, és ezért most köszönetet is kell mondanunk a frontvonalban harcolók áldozatos munkájáért és a magyar emberek fegyelmezettségéért. A kormány a járvány elleni védekezés mellett a munkahelyek védelmét, a vállalkozások és a családok megélhetésének támogatását jelölte meg prioritásként. Ezzel szemben pedig a baloldali pártok nem éltek azzal a történelmi lehetőséggel, hogy végre összefogást tanúsítsanak, és segítsék a kormányt a válság megoldásában, hanem most is politikai haszonszerzés céljából, pitiáner módon minden fronton támadták a kormányt.Mindeközben a baloldali önkormányzatoknál milliós tanácsadói szerződéseket kötöttek, és eközben kirúgások, fizetéscsökkentések és megszorítások sorra követték egymást. Sajnos, nincs új a nap alatt a balliberálisok háza táján, hiszen a válságkezelés számukra egyet jelent a megszorításokkal. Sajnos, Márai Sándor szavai a mai magyar politikai viszonyok között is valósak: „A kommunistáktól még nehéz lesz megszabadulni, mert senki sem olyan veszélyes, mint egy bukott eszme haszonélvezője, aki már nem az eszmét védi, hanem a zsákmányt.”

(13.50)

Tehát a tanácsadói szerződéseket megkötik, de embereket tesznek az utcára, és csökkentik a dolgozók fizetését.

Néhány példát hadd említsek! A fő zsákmányharcos nem más, mint Niedermüller Péter, aki Erzsébetváros polgármestereként csökkenti az óvónők fizetését, de eközben valami egészen csodálatos módon mégis van pénz 30 millió forintos megbízásra Gyurcsány ügyvédjének, az áfa- és adócsaló Czeglédy Csabának. De ugyanígy említhetném: Pikó András elvette a józsefvárosi egészségügyi dolgozók, rendőrök és tűzoltók lakását. Vagy nézzük Hódmezővásárhelyet, ahol Márki-Zay Péter polgármester saját fizetését változatlanul hagyta, mindeközben embereket rúgott ki, és csökkentette a dolgozók fizetését.

Az elhangzottakra tekintettel kérdezném államtitkár urat, hogy hogyan veszik ki a válságkezelésből a részüket az ellenzéki önkormányzatok. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra megadom a szót Orbán Balázs államtitkár úrnak. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Ha röviden szeretnék válaszolni, akkor azt tudnám önnek mondani, hogy vegyesen veszik ki a részüket az önkormányzatok. A helyzet úgy áll, hogy egy világjárvány elleni védekezés mind az emberéletek megóvása, mind a munkahelyek megvédése szempontjából teljes nemzeti összefogást kíván. Ez a nemzeti összefogás sok mindenben megnyilvánul. A különleges jogrend által lehetővé tett hatáskör-átrendeződések a kormányra is nagyobb felelősséget hárítottak, de az önkormányzatokat vezető polgármesterekre, Budapesten pedig a főpolgármesterre is nagyobb feladat- és hatáskört, tehát jogokat és kötelezettségeket telepítettek.Gazdasági értelemben is a közös teherviselés jeleit látjuk. A közös teherviselés új keretrendszerét kellett megteremtenünk. A kormány maga is átcsoportosításokról és a járvány elleni védekezési alap létrehozásáról döntött, ebben kért szolidaritási hozzájárulást mind a multinacionális vállalatoktól, mind a politikai oldalak képviselőitől, mind az önkormányzatoktól, mind pedig a bankoktól, és így állt helyre, így állt össze az az alap, amelynek segítségével meg tudtuk védeni az önkormányzatokat. Tehát ez a dolognak a jó oldala. Vannak olyanok, vannak olyan településvezetők, vannak olyan önkormányzatok, vannak olyan politikusok, akik az egészségügyben, a szociális szférában, illetőleg a rendvédelmi dolgozók mellé állnak, és segítik a járvány elleni védekezést, és így tudtuk azokat az eredményeket elérni, amelyekről már a mai napon is sok szó esett itt a parlamentben, hogy nemzetközi összehasonlításban is kifejezetten eredményesen sikerült kezelnünk a járvány első hullámát.

Sajnos, nem minden esetben és minden helyzetben ilyen derűs az összkép. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Egyperces viszonválaszra Böröcz László képviselő úré a szó. Parancsoljon!

BÖRÖCZ LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt államtitkár úr, köszönöm a válaszát. Alapvetően mégiscsak azzal van a probléma, hogy bár  ahogy elhangzott a mai vitában is  az önkormányzatok esetében a gépjárműadó nagyjából a költségvetésük 1-1,5 százalékát érintette, ehhez képest az ellenzéki, baloldali önkormányzatok folyamatosan azt hangoztatják, hogy mire nincs pénzük, közben mégiscsak tízmilliós tanácsadói szerződéseket tudnak kötni, ahogy azt Niedermüller Péter is tette, és nem ő az egyetlen. S mindezt úgy tette meg, hogy azt is elhallgatta, hogy Czeglédy Csabával januárban is kötöttek egy 16 millió forintos tanácsadói szerződést. A válsághelyzetet kihasználva a különleges jogrend alatt további pontosan 29 millió forintos megbízási szerződést kötöttek Czeglédy Csabával, ugyanakkor pedig embereket rúgnak ki az állásukból, csökkentik a fizetéseket, és van pofájuk még az óvónők és  mint például Miskolcon  a fizikai munkások bérét csökkenteni. Ez egyébként egyszerűen megengedhetetlen és felháborító, hogy pitiáner politikai célokra használják a válságot. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Egyperces viszonválaszra államtitkár urat illeti a szó. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Ahogyan említettem, nem minden esetben ilyen jó a helyzet, ugyanis azt látjuk a baloldali polgármesterek, városvezetők és politikusok részéről, hogy minket vádolnak diktatúraépítéssel, miközben egyébként a fővárosban a Fővárosi Közgyűlés nem ülésezik. Miközben a parlamentben itt minden héten  annak ellenére, hogy ennek ellenkezőjét állították  ülésezünk, közben a Fővárosi Közgyűlésben teljhatalommal élve a főpolgármester úr hozza meg a döntéseket. Minket vádoltak gondatlansággal, miközben a fővárosi fenntartású Pesti úti idősek otthona sajnálatos módon a koronavírus-járvány legnagyobb gócpontjává változott, annak ellenére, hogy a rendvédelmi szervek és az egészségügyi szervek, tehát a kormányzati beavatkozás mindent megpróbált megtenni annak érdekében, hogy ez ne így legyen. De az a gondatlanság, ami ott felmerült, azzal összefüggésben nem lehet megkerülni a politikai felelősség kérdését sem, az sajnos gócponttá tette ezt a helyzetet.

A törvényességi felügyeletet a fővárosi és megyei kormányhivatalok gyakorolják. Minden önkormányzati döntés arányosságával, törvényességével, szükségszerűségével kapcsolatban a megfelelő vizsgálatot folyamatosan folytatjuk. Köszönöm szépen a szót. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   127-134   135-142   143-150      Ülésnap adatai