Készült: 2024.05.21.07:58:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

132. ülésnap (2020.05.25.),  1-4. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 11:06


Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : (A teremben lévők felállnak, és ezzel köszöntik a választópolgárok közösségét. Amikor az ülést vezető elnök helyet foglal, a teremben lévők is leülnek.) Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 27. ülésnapját megnyitom. Tájékoztatom önöket, hogy az ülés vezetésében Tiba István és a később érkező Tordai Bence jegyző urak lesznek segítségemre.Köszöntök mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Tisztelt Országgyűlés! A mai napon napirend előtti felszólalásokkal kezdjük munkánkat, ezt követően kétórányi időtartamban az azonnali kérdések és válaszok órájára kerül sor, végül a napirend utáni felszólalásokkal fejezzük be az Országgyűlés ülését.

Tisztelt Országgyűlés! Napirend előtti felszólalásra jelentkezett Burány Sándor képviselő úr, Párbeszéd-képviselőcsoport: „Aktuális kérdésekről” címmel. Képviselő úr, öné a szó.

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A járvány kitörésekor pontosan tudtuk, hogy kettős feladat fog előttünk állni. Az elsődleges cél természetesen az emberek egészségének és életének megvédése. De ezzel párhuzamosan van egy másik nagyon fontos cél, az emberek munkájának, egzisztenciájának, jövedelmének, életszínvonalának megvédése, megőrzése. Most, hogy talán a nehezén túl vagyunk, megállapíthatjuk, hogy az első cél elérése sikerülni látszik, Kelet-Európa más országaihoz hasonlóan Magyarországon sem vált tömegessé a fertőzöttség; igaz, ha a fertőzöttek számához viszonyítjuk az elhunytak számát, akkor erre az adatra egyáltalán nem lehetünk büszkék. Arra sem lehetünk büszkék, hogy minden jel szerint a kórházak élen jártak a fertőzések terjesztésében, és a munkájukhoz nem kaptak kellő segítséget, hiszen ha kezdettől fogva a kellő mennyiségű védőfelszerelés rendelkezésre állt volna, ha kezdettől fogva tesztelték, szűrték volna a vírusra a kórházban dolgozókat, az onnan kikerülő betegeket, akkor még eredményesebb lehetett volna ez a küzdelem.

De ahogy az előbb említettem, kezdettől fogva tisztában lehetünk azzal is, hogy ez a járvány a munkahelyekre is súlyos csapást fog mérni. Hetek óta beszélünk arról, hogy a munkanélküliség várhatóan meg fog ugrani Magyarországon. Mindenféle elemzések, feltételezések, szakértői becslések álltak ehhez rendelkezésre korábban, sajnos a nemrég publikált KSH-adatok igazolták a pesszimista várakozásokat. Maga a KSH egy előzetes grafikonban ismerte be, hogy áprilisban brutálisan megugrott a munkanélküliség, a munkanélküliek száma a KSH hivatalos adata szerint is megközelítette a 430 ezer főt. Azt lehet mondani tehát, hogy jóval több mint 400 ezer embernek nincs munkája Magyarországon, és azt is hozzá lehet tenni, hogy sok tízezren a járványnak köszönhetően veszítették el a munkájukat, és nem valami más sorscsapás vagy a gazdaság egyéb állapota miatt.

Ezért kértük, követeltük a kormánytól az elmúlt hetekben, hogy fordítson sokkal több erőfeszítést és erőforrást a munkahelyek megvédésére és a bajba került emberek megsegítésére. Bár kormánykijelentésekben nem szűkölködtünk, de az intézkedések nagyságrendjét tekintve sajnos Európa után kullogunk. Európa után kullogunk a munkahelyek megvédésében, a munkahelyek megvédésére fordított állami támogatásban, és azt is hozzá kell ehhez tennem, hogy sajnos Európa egyik legrosszabb, ha nem a legrosszabb munkanélkülieket ellátó rendszerével szembesülnek azok, akik ezekben a hetekben, hónapokban elveszítették az állásukat.

Magyarországon papíron három hónapig jár a munkát keresők álláskereső járadéka, de ez gyakorlatilag egy felső határ, hiszen nagyon sok részmunkaidős, szürkén vagy feketén foglalkoztatott ember ezt egyáltalán nem tudja igénybe venni, nemhogy a korábban, az Orbán-kormányt megelőző időszakban jellemző kilenc hónapos álláskeresési járadékra lennének jogosultak.

Bár maga a kormányfő azt mondta, hogy három hónapon belül mindenkinek lesz munkája  ezt itt, az Országgyűlésben jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök , de a kormány saját számai ezt cáfolják. A kormány saját számait tartalmazó úgynevezett konvergenciaprogram még a jövő évben is komoly munkanélküliséggel számol, szó nincs arról, hogy három hónap múlva az embereknek valamilyen módon, vagy a piacról, vagy az állami segítség révén lenne állásuk. Arról nem is beszélve, hogy egyre inkább látszik, hogy az állami segítség közmunkaprogramot jelent, ennek egy 2.0-s verzióját, márpedig pontosan tudjuk, hogy a közmunkaprogram Magyarországon arra ugyan alkalmas, hogy papíron megteremtse a foglalkoztatottságot, de nem alkalmas arra, hogy az emberek ebből a jövedelemből meg tudjanak élni.

Összegezve tehát: változatlanul azt kérjük, sőt követeljük a kormánytól, hogy a munkahelyek védelmére Európa országainak nagy részéhez hasonló, komoly támogatást fordítson, ne néhány céget mentsen meg, hanem a munkahelyek nagy részét, és a munkájukat a járvány miatt elveszítettek számára meg adjon olyan munkanélküliségi ellátást, olyan álláskeresési járadékot, amellyel nemcsak munkát tudnak keresni maguknak, de ezt a nehéz időszakot át is tudják vészelni.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Párbeszéd padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kormány nevében Schanda Tamás János államtitkár úr válaszol az elhangzottakra. Öné a szó, államtitkár úr.

SCHANDA TAMÁS JÁNOS innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! A koronavírus-járvány valóban régen nem látott kihívások elé állította a világot, benne egész Európát. Örömmel jelenthetjük, hogy Magyarország idejekorán megtette a szükséges lépéseket az emberi élet és az egészség védelme érdekében. A védekezés eredményességében azt is láthatjuk most már, hogy Magyarország más, jobb anyagi helyzetben lévő országokat is felülmúlt. Öröm volt tapasztalni azt is, hogy szinte mindenki összefogott, és segítették egymást a bajban, leszámítva egyébként a baloldalt, amely kihúzta magát a közös védekezésből. Örülök, hogy ma ön is elismerte a védekezés sikerességét, reméljük, hogy ezt egy bocsánatkéréssel is kiegészíti majd. (Burány Sándor közbeszól.)Tisztelt Képviselő Úr! Ha már az egészségügyet említette, arról se feledkezzünk el, hogy amikor ön országgyűlési képviselő volt a szocialista kormányok alatt, akkor a baloldali kormányok minden nyolcadik működő ágyat megszüntettek a kórházakban. 650 milliárd forintot vettek el az egészségügytől, valamint több ezer orvost és 6000 egészségügyi dolgozót bocsátottak el. Gondoljunk csak bele abba, hogy mi lett volna ebben az országban, ha a baloldal folytatta volna 2010 után is a kormányzásnak nevezett ámokfutást, amit az egészségügyben is végzett! Akkor bizony, ma esélyünk sem lett volna felvenni a harcot a járvánnyal szemben. Ebben van önnek személyes felelőssége, ezért is jöhetne még egy második bocsánatkérés. (Burány Sándor: Ugyan miért, államtitkár úr?)

Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy arra is felhívjam a figyelmet, hogy az életvédelmi intézkedésekkel párhuzamosan elkezdtünk rögtön dolgozni a vírus okozta gazdasági nehézségek megfékezésén és a magyar emberek munkahelyeinek a megvédésén. Hazánk történetének legnagyobb gazdaságvédelmi akciótervét indította el a kormány, amely a GDP közel 20 százalékát csoportosítja át gazdaságvédelemre, munkahelyvédelemre és munkahelyteremtésre, és ez európai összehasonlításban is kimagasló.

Tisztelt Képviselő Úr! A kormány továbbra is azon dolgozik, hogy minél több munkahelyet megvédjen, és annyi új munkahelyet teremtsen, amennyit a járvány tönkretett. Ennek érdekében pedig számtalan gazdaságvédelmi intézkedésről döntött a kormány, többek között a munkahelyvédelmi bértámogatásról, amelyre eddig több mint kilencezer, 9047 vállalkozás adott be pályázatot, és 119 914 főnek tudunk ennek segítségével a jelenlegi pillanatig segíteni.

(11.10)

Tisztelt Képviselő Úr! Ezt még kiegészíti a kutatás-fejlesztési és innovációs területen működő, szintén bértámogatási program, amelynek a keretében 10 039 magasan képzett mérnök, kutató, informatikus megtartását teszi lehetővé a nemzeti kormány ezen intézkedése.

Tisztelt Képviselő Úr! Emellett jelentős, százmilliárdos nagyságrendű fejlesztések járulnak hozzá a Külügyminisztérium szervezésében, amelyek szintén munkahelyvédelemről, munkaerő-megtartásról és új munkahelyek létrehozásáról szólnak. Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy arra is felhívjam a figyelmet, hogy létrehoztuk a munkahelyteremtő bértámogatási programot, amelynek segítségével akár 70 ezer álláskeresőnek is tudunk támogatást és segítséget nyújtani, hogy ők a piacon olyan munkát tudjanak végezni, amire büszkék lehetnek.

Tisztelt Képviselő Úr! Engedje meg, hogy végezetül arra is felhívjam a figyelmet, hogy ismerjük az önök javaslatait, ismerjük azokat a javaslatokat, amelyek a segélyezésről, vagy ahogy önök hívják, alapjövedelemről szólnak. Ezek a javaslatok államcsődhöz vezetnének Magyarországon. Jól láttuk, hogy ezek a javaslatok nem működtek korábban sem. Tisztelt Képviselő Úr! Ha megnézzük az önök programját, a Párbeszéd programját, akkor láthatjuk, hogy pontosan ezek mit jelentenek, és honnan fedeznék ezeket a költségeket. Önök megnövelnék a magyar családoknak az adóterheit, eltörölnék a kedvezményeiket, adókat akarnak emelni, növelnék a személyi jövedelemadót, a társasági adót, a jövedéki adót, új adóformákat vezetnének be, mint a vagyonadó és az örökösödési adó. Igen, önök leírták, hogy még a halált is meg akarják adóztatni Magyarországon.

Tisztelt Képviselő úr! Önök progresszívnek gondolják magukat, de továbbra is csak csupán nettó kommunisták. Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:   1   1-4   5-8      Ülésnap adatai