Készült: 2024.09.21.12:14:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.), 245. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:14


Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Fidesz-frakció nevében szeretnék néhány gondolatot elmondani, és elöljáróban, ha megengedik, egy fontos gondolatot. A közösségek támogatása frakciónk számára a mi értékrendünk szerint nagyon fontos, és így a közösségi szervezetek támogatása is. Az egyesületek, alapítványok ilyen szervezetek. Fontos számunkra az is, hogy a pártpolitika ne akarjon beavatkozni az ő életükbe, és ha csak lehet, pártpolitikai viták ne kísérjék a civil szervezetekkel, az egyesületi, alapítványi vitával kapcsolatos, akár parlamenti, akár más munkánkat.

Itt most egy működési támogatás elosztásáról beszélünk, de ez csak egy nagyon kis szelete annak a pénznek, amellyel a magyar egyesületi, alapítványi világ gazdálkodik.

 

 

(22.50)

 

Ez a mostani adatok szerint körülbelül 400 milliárd forint. Ennek döntő része, legalább 60 százaléka saját bevétele ezeknek a szervezeteknek, és körülbelül 21 százaléka, több mint 80 milliárd forint az, amely állami támogatás; 80 milliárd forint, amelyről a költségvetésben ilyen vagy olyan címen egyébként itt, a Házban döntünk. Ebből 348,1 millió forint az, amelyet itt látunk működési támogatásként. Arról, hogy a 400 milliárd hogyan oszlik meg, melyik szervezet mennyit kap és egyebek, mik ezek, nem szeretnék vitát nyitni Hegyi Gyulával, hiszen működési támogatásról beszélünk, és nem más témákról, amelyeket ő itt villanásszerűen felvetett.

A témánál maradva a működési támogatásokról szeretném elmondani, hogy persze, tudjuk, hogy azok a támogatások - ez a több mint 80 milliárd forint -, amelyek az állam részéről, az önkormányzatok, a központi költségvetés részéről különböző jogcímeken nevesítve, pályázatokon, normatívákként eljutnak a civil szervezetekhez, jelentős összegek, de ezeknek a működési támogatási része nagyon alacsony, nagyon kevés működési támogatási típusú támogatás van. De mit ér akkor a magyar civil világ, ha van rengeteg programfinanszírozási lehetőség, de a szervezetek nem tudnak működni, nincs lehetőségük arra, hogy arra kapjanak támogatást, hogy létezzenek? Ha nem léteznek, akkor hogyan tudnak ők részt venni a programfinanszírozásban?

Nyilván ezt felismerve alakult évről évre az, hogy növekedett a működési támogatási lehetőség a különböző minisztériumoknál is. 1998 óta például a Szociális Minisztériumnál megduplázódott a társadalmi szervezetek működési támogatási pályázata. Ott is van ilyen, más tárcáknál is. Az Ifjúsági és Sportminisztérium mint új minisztérium jelent meg, ott jelentős összeg jelent meg regionális szinten az ifjúsági tanácsoknál, és ott működési támogatásra is használnak szintén sok tízmillió forintot. És a társadalmi szervezetek bizottságánál is évről évre emelkedett ez az összeg, még 1998-ra is, az előző kormány utolsó évében és azóta is; azóta az inflációt meghaladó mértékben nőtt minden évben.

Hozzá kell tennem azt, hogy 1997-ben volt egy törés, amikor az 1 százalékos törvény bevezetésére hivatkozva - amely egy más típusú támogatás - ezt a működési támogatást több mint 100 millió forinttal csökkentette az akkori parlament. Ez az oka annak, hogy kevés ez a pénz, mert 1998-ban már egy sokkal alacsonyabb összegről tudtunk mi indulni, és nyilván a gazdasági lehetőséget figyelembe véve lehet ezt az összeget emelni, még ha egy kicsit minden évben több is volt, mint az infláció. Most ebben az évben pedig egy merőben új helyzet előtt állunk, hiszen most már két lábra állt ez a támogatás, mert nemcsak ez a 348,1 millió forint van, amire azt mondják ellenzéki képviselőtársaim, hogy ugyanannyi, mint tavaly. Jól látják a számokat, igen, ugyanannyi, de azért ugyanannyi, mert megjelenik egy körülbelül 300 millió forintos új, másik láb, amelyet itt vagy feledékenységből, vagy más ok miatt nem mondtak ők el - nyilván gondolták, hogy majd én elmondom ezt egészen pontosan.

Ez egy olyan támogatás, amely szintén az egyesületekhez, alapítványokhoz juthat el, hiszen az elmúlt évben módosítottunk kormánypárti, Fidesz-javaslatra az 1 százalékos törvényen, és a célba nem érő 1 százalékos támogatási összegeket, amelyeket felajánlanak az emberek a szervezeteknek - amit felajánlanak, nem azt, amit nem -, de a szervezetek nem veszik igénybe, eljuttatjuk a szervezetekhez; ez körülbelül 300 millió forint évről évre. Ezzel együtt igaz ez a mostani 348,1 millió forintos támogatás. Szándékunk ennek az összegnek a célba juttatása kapcsán is az, hogy konszenzusos alapon vagy lehetőleg minél szélesebb egyetértésben tudja ezt az összeget eljuttatni a parlament az érintett szervezetekhez. Ezt azzal együtt tartom fontosnak megjegyezni, hogy egy kicsit talán vehemensebben mondtam el ezt a dolgot, mint szoktam, és ez a munka még előttünk áll.

Azt hiszem, van egy olyan elem, amit mindenképpen szóba kell hoznom. A Fidesznek is volt olyan fontos elvi álláspontja, amit nem tudott érvényesíteni ebben a döntési folyamatban, ez pedig az ifjúsági közéleti szervezetek támogatásával kapcsolatos álláspontunk. Mi azt mondjuk, hogy az ilyen szervezetek ebből a támogatási alapból nemhogy ne kapjanak, de ne is kérjenek támogatást, mutassanak önmérsékletet. A Fidelitas, a Fidesz ifjúsági szervezete így tett ebben az évben is és nem is kapott támogatást, míg vannak más pártok kormánypárti oldalról is, nem is egy és ellenzéki oldalról is, amelyek szervezetei - nem is egy ilyen szervezet az ellenzéki oldalról is - pályáztak, és a konszenzus úgy tudott kialakulni, hogy így mondjam, hogy ezeknek a szervezeteknek is adott a bizottság támogatást. Ezt én fájlalom, sajnálom, de ha ez volt a megegyezés ára, akkor ezt meg kellett hozni még akkor is, ha ettől az összesen körülbelül 2 millió forinttól, amely így jutott szervezetekhez, más civil szervezetek estek el.

A támogatáselosztás kapcsán továbbra is azt tartjuk, hogy helyes és jó az, ha nem csak a nagy országos szervezetek kapnak támogatást. Úgy látom, hogy a magyar civil társadalom most áll egy olyan fejlődési szakasz és kihívás előtt, amely az ernyőszervezetek alakulásáról szól. Most van itt az az idő, amikor a sok-sok szervezet megalakult, most már működik több éve, és szerveződhet, felismeri azt, hogy egymással együtt kell működniük. Azt hiszem, ahhoz, hogy ez a folyamat jó legyen, kellenek ezek a szervezetek. Nem lehet csak központi, sokszor magukat valódi tagság nélkül országos szervezetnek mondó szervezeteket támogatni, mert akkor az egészséges ernyőszervezetek létrehozásának társadalmi feltételeit nem teremtjük meg, ezért nagyon fontos az, hogy ne csak ilyen szervezetek kapjanak támogatást. Ebből a szempontból tartjuk fontos azt, hogy olyan szervezetek is kapjanak támogatást, amelyek bizonyos helyi kisugárzással - ebben fontos a kisugárzás - rendelkeznek, és mi ezt szerettük volna, és úgy gondolom, másik négy párt képviselőivel együtt ezt tudtuk érvényesíteni a mostani határozati javaslatunkban.

A viták során nálunk is, a Fidesz-frakcióban is felvetődik sokszor, hogy jó-e, hogy ez a bizottság osztja el ezt a támogatást. Mi is úgy tartjuk, hogy ez egy örökség, hiszen már 1990 óta ez minden évben így volt. Úgy tartjuk, hogy van egyfajta fejlődés ebben a dologban: az első négy évben megteremtődött ez a lehetőség, bizonyos tapasztalatok gyűltek; a következő ciklusban, 1994-1998 között ennek a pályázati rendszere tisztázódott, azt hiszem, az egy fontos elem volt ebben a dologban, és akkor csak a pozitívumokat kívánom itt kiemelni. De ha a két ciklust nézzük, akkor van egy nagy negatívum: az, hogy mind a kétszer súlyos pártpolitikai viták kísérték ennek a támogatásnak az elosztását, és nem volt kivételes, sürgős eljárás, és egyes tételekről sokszor méltatlan vitát folytattak a politikusok.

Ez nem volt helyes, mi ezen változtatni kívántunk, és ez sikerült már az első évben, sikerült a következő évben és sikerült most is. Együttműködésünket kínáltuk ebben az ügyben, és konstruktív partnerekre találtunk szinte majdnem mindenkiben. Ezt a frakciónk nevében köszönöm minden olyan ellenzéki képviselőnek, akit ez érint. Azt gondolom, ezzel, hogy van egy jó pályázati rendszer és van egy olyan döntési mechanizmus (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), amelyben most már nincs az a pártpolitikai vita, ami korábban, sokat léptünk előre, és ez megteremti azt a lehetőséget, hogy a következő ciklusra átgondoljuk ezt az egész támogatási módszert. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  245  Következő    Ülésnap adatai