Készült: 2024.09.21.18:28:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

156. ülésnap (2000.09.07.), 67. felszólalás
Felszólaló Dr. Kökény Mihály (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:19


Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KÖKÉNY MIHÁLY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Természetesen szeretném jelezni, hogy a televíziós időn kívül szeretném folytatni. Ami a rendelkezésre álló televíziós időt illeti, elnök úr, tisztelt Országgyűlés, sajnálom, hogy a mai hozzászólások közé kakukkfióka került, legalábbis tematikai értelemben, hiszen Koltai Ildikó képviselőtársam a családi adókedvezményekről beszélt, amely a tegnapi napnak volt a témája.

 

(11.50)

 

Azt gondolom, hogy a mai napon a televízióra figyelő állampolgárok kedvéért újra le kell szögezni, a Szocialista Párt nem tudja elfogadni azt, hogy gyermek és gyermek között különbséget tegyünk; nem tudjuk azt elfogadni, hogy a családi adókedvezmények méltánytalanul nagy ívű emelése feleméssze a családpolitikai célokra fordítható forrásbővülés teljes egészét, és így egyetlen fillér ne maradjon a mindenkihez eljutó, három éve változatlan összegű családi pótlék emelésére. A képviselőtársaim már részletesen kifejtették tegnap, hogy ez a politika miért vezet szerintünk zsákutcába, miért vezet a társadalom kettészakadásához, de úgy gondoltam, szükséges itt most még egyszer elmondani, hogy ezt nem tudjuk támogatni, mert igazságtalan, mert rontja az esélyegyenlőséget.

Rátérve arra a kérdésre, ami a mai nap témája, a társadalombiztosítási járulékok témaköre, röviden annyit mondanék, úgy látjuk, hogy az a típusú járulékpolitika, amelyet a kormány ezzel a törvényjavaslattal képvisel, lényegében nem ad értelmes válaszokat a problémák igazi természetére. Három alapvető kérdés tisztázatlan - és majd televíziós időn kívül fogom folytatni. Az első az, hogy a járulékbevételek drámai csökkenése mellett milyen egészségbiztosítási rendszert tudunk működtetni, és egyáltalán hogy ez miként érinti rövid- és hosszú távon a biztosítottak jogállását és a biztosítási rendszerhez fűződő viszonyát. A másik alapvető kérdés az, hogyan és milyen módon fog alakulni a munkáltató és a munkavállaló teherviselésének arányosítása, és miért gondolja a kormány, hogy a munkavállalók most jobb anyagi helyzetben vannak, mint a munkaadók, mert most a járulékterhek átrendezése is megindul. A harmadik kérdés pedig az, hogy a kétszer 3 százalékos járulékcsökkenés után milyen esély marad a miniszterelnök úr által beharangozott egészségügyi konszolidációra.

Nem tudom, elnök úr....

 




Felszólalások:  Előző  67  Következő    Ülésnap adatai