Készült: 2024.09.23.14:35:22 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2018.07.02.), 6. felszólalás
Felszólaló Bangóné Borbély Ildikó (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:02


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Július 1-je Semmelweis-nap, az egészségügyi dolgozók ünnepe. Idén ünnepeltük Semmelweis Ignác születésének 200. évfordulóját. Az anyák megmentőjeként ismert orvost a maga korában nem ismerték el, életében nem kaphatta meg az őt megillető elismerést. Tragédiája azt bizonyítja, hogy az igazság felismerésének a képessége nem elegendő, s hogy olykor könnyebb felismerni az igazságot, mint meggyőzni róla a kortársakat. Mivel Semmelweis nem a tudományos kutatók útját járta, erőfeszítései, hogy korának orvosi közvéleményét meggyőzze, kudarccal jártak. Amikor azonban egy évszázad távlatából visszatekintünk e makacs, meg nem alkuvó magyar forradalmárra, hiányosságai ellenére meg kell állapítani, hogy az orvostudomány egyik legnagyobb úttörője volt  írta róla Lax Henrik 1963-ban.

(13.20)

Ezen a napon országszerte elismerésekkel jutalmazzák az egészségügyi dolgozókat, illetve az egészségügyben tevékenykedőknek ezen a napon köszönjük meg az egész éves munkájukat. Ahogyan egy szakmai oldal rávilágított, a magyar egészségügy legnagyobb ünnepén a benne dolgozók kitartása, munkabírása, elhivatottsága kerül reflektorfénybe, de nyíltan, őszintén kell beszélni az egészségügyben uralkodó katasztrofális állapotokról is, a dolgozók egyre fokozódó mind lelki, mind fizikai terheltségéről, az ebből kialakuló kimerültségéről, az utánpótlás hiányáról, az elvándorlásból adódó kritikus szakemberhiányról. Nehéz, embert próbáló munka, amit ők tesznek a betegágy mellett, a rendelőkben, a műtőben, a mentőautókban, a különféle szociális intézményekben, a betegek otthonaiban, illetve a háttérben azért, hogy a gyógyítás gördülékenyen menjen.

Most megjelent felmérések szerint a legidősebbeket kivéve a magyarok 41 százaléka úgy hal meg, hogy az orvostudomány és a technológia jelenlegi állása szerint megmenthették volna az életüket. Erre az eredményre jutott az Eurostat. A magyar adat a hetedik legrosszabb az Unióban. Minden évben több tízezren halnak meg úgy, hogy elkerülhető lett volna. 2014-16 között 3998-ról 4830-ra nőtt a kórházi fertőzések száma, a betegek leggyakrabban alsó légúti fertőzést, tüdőgyulladást, illetve seb-, húgyúti és véráramfertőzést kapnak.

A kormány most hirtelen egy nap erejéig rájött, hogy valamit tenni kéne például a kórházi fertőzések ügyében. Miniszter úr bejelentette, hogy mindenki mosson kezet. A kézmosás fontosságát hangsúlyozó kampányt indítani éppen Semmelweis Ignác születésének évfordulóján meglehetősen abszurd. Ezzel ugyanis egyetlen dolgot ismer el a tárca, hogy kétszáz év után sem képes megfelelő kézfertőtlenítő eszközöket biztosítani az egészségügyi intézményekben sem a dolgozók, sem a betegek számára.

De talán addig sem a kórházakba szappant behordó betegeket és hozzátartozóikat kellene kézmosásra oktatni, hanem sürgősen biztosítani kellene a kórházak alapvető higiéniai feltételeit. Mert így úgy tűnik, hogy önök megint csak mossák kezeiket, mindenki más hibás, csak a kormány nem. Önök azt üzenik kétszáz év elteltével, hogy a legnagyobb probléma, hogyan mossunk kezet. Ha ez így igaz, akkor nagyobb a baj, mint gondolnánk, államtitkár úr.

A 2019. évi költségvetés tervezetét elnézve jövőre sem lesz sokkal jobb az egészségügy helyzete. Továbbra sem kíván választ adni a kormány az egészségügy rendszerszintű problémáira, a megalázó munkakörülményekre, az átlag alatti fizetésekre, a szakemberek elvándorlására, az egészségügy épületeinek elképesztő leromlására. Az Európai Unióban Magyarországon a legmagasabb a magánegészségügy szolgáltatásainak igénybevételi aránya, ami rávilágít arra a problémára, hogy milyen színvonalra rombolta le a Fidesz a közegészségügyi viszonyokat. A rendszerszintű problémák kezeléséhez szükséges összeg rendelkezésre áll a költségvetésben. Ennek egyik forrása például a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak vagyona, amely felett Matolcsy György és rokonsága felelőtlenül és öncélú módon kiskirálykodik ahelyett, hogy a közpénz oda kerülne, ahol arra égető szükség van.

Minderre való tekintettel a Magyar Szocialista Párt egy önálló egészségügyi költségvetési csomagot állított össze és nyújtott be. Most arra kérem önöket, hogy ezt a csomagot támogassák jó szívvel. És szeretném így napirend előtt megköszönni minden egészségügyi dolgozónak azt az alázatos munkát, amit, én úgy gondolom, hogy nem lehet egy nap megköszönni, és én úgy gondolom, hogy főhajtással csak tisztelegni tudunk ezeknek az embereknek a munkája előtt. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai