Készült: 2024.04.26.07:43:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2002.02.05.), 374. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  374  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA (SZDSZ): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Képviselőtársaim! A szabad demokraták a kábítószer visszaszorítására vonatkozó nemzeti stratégiai programot megszavazták, mert fontosnak tartják ezt a problémát. Fontosnak tartják ennek a problémának a kezelését, és én szabad demokrata képviselőként nagyon szeretném a jelentést is megszavazni. Csakhogy ahogy tegnap az általános vitában elmondtam, ez a jelentés nem tartalmaz elég konkrétumot. Lényegében megismétel nagyon sok megállapítást, feladatot, amit maga a nemzeti stratégia is megfogalmaz.

Ezt az indítványt Fodor Gáborral együtt azért készítettük, mert szeretnénk az országgyűlési határozati javaslatot olyan állapotba hozni, hogy számunkra is elfogadható legyen. Ennek pedig két feltételét látjuk. Úgy gondoljuk, hogy egyrészt ki kellene egészíteni a jelentést konkrétumokkal. E célból a módosító indítványunk 1. pontjában felsoroltunk négy olyan feladatot, amit rövid távú feladatként, célként megfogalmazott maga a stratégiai program is. Ezzel kapcsolatban kérünk az előterjesztő tárcától kiegészítő jelentést, mégpedig két hónapon belül, március 31-ei határidővel.

Szeretnénk tisztán látni, hogy mi a helyzet a drogambulanciák kiépítésével országosan. Szeretnénk tisztábban látni, hogy hogyan alakul az a bizonyos tűcsereprogram, amiről a nemzeti stratégia szól, ami rendkívül fontos lenne. Szeretnénk látni, hogyan épülnek ki azok a centrumok, amelyeknek a feladata, hogy a metadonfenntartó kezelést régiónként biztosítsák.

Végül negyedikként említettük, hogy szeretnénk látni, hogyan alakul ki az az országosan egységes orvosszakértői tevékenység, amire felfogásunk szerint, összhangban - még egyszer mondom - a nemzeti stratégiai programban megfogalmazott feladatokkal, nagyon nagy szükség lenne.

Módosító indítványunk 2. pontja érinti a Btk. módosítását, a Btk. módosításának felülvizsgálatát, illetve az újabb módosítás elkészítésének a feladatát. Liberális álláspontunk az, hogy a drogfogyasztót nem szabad büntetni, hogy a drogfogyasztó áldozat, egy szenvedélybetegségnek az áldozata. Számára segítséget kell nyújtani ahhoz, hogy le tudja tenni a drogot, és nem bűnbakot képezve belőle büntetni ezt a cselekményt.

Azt gondoljuk, hogy az eltelt időszak elég tapasztalattal szolgálhatott arra, hogy újragondolja a kormány, érdemes volt-e ezt a szigorítást a Btk.-ban megfogalmazniuk. Szerettem volna, ha a jelentésben konkrétumokat olvashatunk, túl azon, hogy egyetlen ilyen ügyet sem fejeztek be a bíróságon, egyetlen ilyen elítélt sincs, túl ezen konkrétumokkal szolgálna a jelentés azzal kapcsolatban, hogy hány ilyen fiatalt hurcoltak meg, hány napot töltöttek ezek a fiatalok fogdában.

A mi álláspontunk, hogy bizony az újbóli módosítását a Btk.-nak meg kellene fontolni, el kellene határozni. Módosító indítványunkat annak érdekében nyújtottuk be, hogy ne támadhasson bennünket az ifjúsági miniszter azzal, hogy felrúgunk valamiféle konszenzust, amit a kábítószerügy kezelésével kapcsolatban a stratégia kapcsán sikerült a parlamentben kialakítani. Még egyszer hangsúlyozom: ez a módosító indítvány azt a célt szolgálja, hogy mi is meg tudjuk szavazni a jelentést a szükséges kiegészítéssel és a szükséges ígérettel a Btk. módosítására.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  374  Következő    Ülésnap adatai