Készült: 2024.09.23.01:28:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

80. ülésnap (1999.06.21.), 18. felszólalás
Felszólaló Vancsik Zoltán (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:42


Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VANCSIK ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Hölgyeim és Uraim! Lassan jubileumot ülhet a parlament: tizedik hónapja nem lehetünk biztosak abban, hogy szavahihető ember-e a Magyar Köztársaság miniszterelnöke. (Moraj a kormánypárti padsorokban.) Tavaly augusztus 25-én, akkor, amikor a Kaya Ibrahim és Josip Tot nevű fantomok, illetve Simicska Lajos és Gansperger Gyula hétpróbás manipulátorok tisztázatlan ügyeitől volt hangos az ország, Orbán Viktor miniszterelnök úr szenzációsnak szánt bejelentést tett Fidesz-politikusok és családtagjaiknak a Horn-kormány idején megrendelésre történt, titkos, törvénytelen és közpénzből fizetett megfigyeléséről. Azt hitte, ez lesz a happy end Simicska és a Fidesz számára. A megfigyelési ügybe egyvalaki már biztosan belebukott, mégpedig Kosztolányi Dénes bizottsági elnök, akinek eddigi teljesítményét bántóan kevés szavazattal értékelte a Fidesz országos választmánya. Kinek a nevét írja ezek után pitonjának szánt egerekre Kosztolányi úr? A megfigyelési ügynek egyszer és mindenkorra vége. Bebizonyosodott, hogy a miniszterelnök úr valótlanságokat állított.

Új ügy kezdődött a hétvégén, amely a Fidesz törvénytelen magánhadseregének kiépítéséről szól. (Derültség a kormánypárti padsorokban.) A hétvégi nyilatkozatban dr. Faragó Lajos magánnyomozó megcáfolhatatlanul kimondta: pénzért adta el a titkosszolgálatnak azt a magnófelvételt, amely egyáltalán nem bizonyítja Orbán Viktor miniszterelnök úr bejelentésének valóságtartalmát, de lehetőséget adott a kormánynak az MSZP és az ellenzék további támadására. Faragó úr nyilatkozata világossá tette, hogy annak az ügynek semmi köze a miniszterelnök bejelentéséhez, nincs köze a politikához, nincs köze a Fideszhez és nincs köze az MSZP-hez.

Ami ezután következett, annak már igenis köze van a politikához és a Fideszhez. A tények: dr. Faragó Lajos magánnyomozó Kövér László politikai munkatársának, Szadai Károlynak és a Nemzetbiztonsági Hivatal műveleti igazgatójának, Horváth Józsefnek a közvetítésével 1,5 millió forint plusz áfáért adta el a nála lévő dokumentumokat. A pénzt a százmilliós állami megrendelésekkel teletömött Defend Kft. - Kövér László titokügyi miniszter által felkért - vezetője, Kovács Károly, alias Földi László ezredes adta át egy színlelt szerződés alapján.

Mi következik mindebből? A miniszterelnök úr szavahihetőségének helyreállítása érdekében a kormány visszaélt a polgári titkosszolgálatok felett gyakorolt szerepével. A kormányfői szerecsenmosdatásban politikai manipulációra használtak hivatalból pártsemleges köztisztviselőket és nemzetbiztonsági tiszteket. A titkosszolgálatok piszkos ügyek kifizetőhelyének használ egy névleg magáncéget, a Defend Kft.-t; nyilvánvaló: a Defend a Fidesz magán-titkosszolgálata, Kovács Károly, alias Földi László pedig a Fidesz törvényen kívüli titkosszolgája. Kövér László egyéves működése alatt a politika eszközévé silányította a titkosszolgálatokat, a Fidesz-kormány titkos és illegális eszközöket használ fel politikai hatalmának megőrzése érdekében. Végül pedig erős a gyanú az iránt, hogy a kormány az adófizetők pénzével üzletel és politikai célra vásárol dokumentumokat, amelyekkel visszaél és manipulál.

Mindezek után javaslom: Orbán Viktor miniszterelnök úr kérjen bocsánatot a polgároktól amiatt (Moraj a kormánypárti padsorokban.), hogy 1999. augusztus 25-én félrevezette őket, és kövesse meg az MSZP-t és az ellenzéket amiatt (Moraj és derültség a kormánypárti padsorokban.), hogy valótlan feltételezéseket inszinuált. A nemzetbiztonsági bizottság előtt Kövér László miniszter adjon számot arról, hogy miként és miért használja politikai célokra a titkosszolgálatot. A Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója adjon számot arról, miért teljesítenek politikai megrendeléseket nemzetbiztonsági tisztek. Kovács Károly, alias Földi László adjon számot arról, hogy milyen tevékenységet folytat és milyen kapcsolatban áll a Defend Kft. a titkosszolgálatokkal. Az Állami Számvevőszék, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal haladéktalanul vizsgálja át a polgári titkosszolgálatok gazdálkodását, derítsék ki, hogy egy magáncégen keresztül az adófizetők pénzét politikai célokra fordítja a Fidesz-kormány titokszolgálati minisztere. Az adatvédelmi biztos kezdjen vizsgálatot annak kiderítésére, sérült-e a titokvédelem a titkosszolgálati miniszter hivatala és a Defend közti kapcsolatban.

Végezetül a választóknak pedig ezek után azon érdemes elgondolkodniuk, hogy méltó-e a nemzetbiztonsági szolgálatok irányítására az a politikus (Közbeszólás a kormánypárti padsorokból: Idő!), aki méltatlanul bánik a közpénzekkel, és mások lejáratását szolgáló politikai céljai érdekében visszaél hatalmával (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), magán-titkosszolgálatot működtet (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból: Idő!) a Fidesz politikai céljai eléréséhez.

Köszönöm, elnök úr. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  18  Következő    Ülésnap adatai