Készült: 2024.04.26.04:43:01 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

265. ülésnap (2005.11.14.), 352. felszólalás
Felszólaló Dr. Illés Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:10


Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ILLÉS ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Képviselőtársam! Az energiafüggőség értelmét veszti az Európai Unión belül, méghozzá azért, mert ahogy az áruk, a nyersanyagok, a munkaerő, a pénzek szabad vándorlása történik, ugyanúgy az energiabeszerzés tekintetében többé Magyarország nincs olyan helyzetben, hogy külföldről kell beszerezni, hanem az Európai Unión belül.

Ha a tetejébe megnézzük a fűtőelemeket, akkor a fűtőelemek azok, amelyek függőséget jelentenek, ugyanis a beszerzésük nem az Európai Unió területéről történik, ellentétben, mondjuk, az Európai Unióban megtermelt villamos energiával, hanem a fűtőelemek beszerzése jelenti azt, hogy Oroszország területéről kell beszerezni, egy sokkal veszélyesebb, kockázatosabb zónából.

Tehát ellátásbiztonság és beszerzésbiztonság tekintetében hátrányt jelent, hogy nem az Európai Unión belül megtermelt villamos energiából részesül Magyarország - ön nevezte ezt importnak, én azt mondom, hogy ez nem import, mert az Európai Unión belül vagyunk -, ehhez képest Oroszországból beszerezni a fűtőelemeket, ez a függőség. Németország ezért nem akarja Oroszországból beszerezni többek között a fűtőelemeket. A gázzal nem tudja ugyanezt megcsinálni, mert ott olyan mértékű a függőség, ami meg is marad, de pont a dúsított uránérc esetében akarja ezt kiküszöbölni.

Azt mondja a képviselő úr, hogy a meglévő ideiglenes tárolónál biztonságosabb a 300 méter mélyen, Bátaapáti térségében található vagy majd megépülő. Miért is, képviselő úr? Azt mondja, hogy hatszáz évig jobb az, hogyha ott van a föld alatt. Na és a Paksi Atomerőmű hány ezer évig marad ott, ahol van? Miért, ha húsz évvel meghosszabbítják az élettartamát, és mi most 2036-ban lennénk, és bezárják, mert már tovább nem tudják meghosszabbítani, akkor meddig fog ott maradni a Paksi Atomerőmű? Az elkövetkezendő ezer évekre! Hát hogyha az elkövetkezendő ezer évekre ott marad, akkor hatszáz évre miért nem alkalmas (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) a kis és közepes aktivitású tároló a saját területén?




Felszólalások:  Előző  352  Következő    Ülésnap adatai