Készült: 2024.05.14.11:01:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

28. ülésnap (1998.11.16.), 52. felszólalás
Felszólaló Dr. Hörcsik Richard (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Európai integrációs bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:28


Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HÖRCSIK RICHÁRD, az európai integrációs ügyek bizottságának előadója: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hölgyeim és Uraim! Mint az európai integráció iránt elkötelezett képviselő, örömmel tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy hazánk uniós csatlakozása ismét a figyelem középpontjába került. Sajátos módon erre nemcsak az elmúlt hetek külpolitikai eseményei - történetesen az a tény, hogy Magyarország november 10-én végre megkezdhette az érdemi tárgyalásokat az Európai Unióval - szolgáltattak okot, hanem az előttünk fekvő, T/325. számon jegyzett 1999. évi költségvetési tervezet is. Ugyanis az európai integrációs ügyek bizottsága a múlt hét szerdáján megvitatta ezt a költségvetést, és ez - a bizottság hatéves történetében szinte először - soha nem látott aktivitást váltott ki képviselőtársainkból. Őszintén remélem, hogy ez az aktivitás tartós marad, mert az előbb említett tárgyalások megindulásával bizottságunkra egyre több és több feladat hárul.

Bizottságunkat elsősorban az érdekelte, hogy a kormány '99-ben mennyit kíván fordítani közvetve és közvetlenül Magyarország európai uniós integrációjára. Bizottságunk többségi véleményének előadójaként megnyugvással közölhetem, nemcsak a tisztelt Házzal, hanem az integráció folyamatában közvetlenül vagy közvetetten érdekelt szervezetekkel, intézményekkel s a többivel, hogy amíg az idei, tehát a '98-as esztendőben a költségvetés erre a célra 2 milliárd forintot különített el, addig ezzel szemben a kormány a jövő évre ezt 6,5 milliárdra, vagyis 300 százalékkal kívánja megnövelni.

Tisztelt Elnök Úr! A mostani költségvetésnek ezt az 1,9 százalékos tételét lehet bírálni, hogy kevés, hogy nem elég és több kellene, mint ahogy néhány ellenzéki képviselőtársam tette. Úgy vélem, mindez nem von le semmit abból a tényből, hogy az 1999-es költségvetés a kormány programjából következően is, a Magyar Köztársaság legfontosabb külpolitikai prioritásának megfelelően nagyságrendekkel több pénzt különített el integrációs célra, mint az előző kormány. Így végképpen nem értem ellenzéki képviselőtársaim megütközését, mivel az előző év költségvetése az EU-s felkészülés szintén érzékeny időszakában 2 milliárd forintot szánt ezekre a célokra. Azt hiszem, abban egyetérthetünk, hogy az EU-s felkészülésnek folyamatosnak kell lennie, még akkor is, ha kormányváltás történt, még akkor is, ha az integráció stációi különböző intenzitásúak és más költségvetési kihatásúak.

Ezért nem értem, hogy ezen folyamat részeként hogyan lehet elégtelen a 6,5 milliárd forint, a 300 százalékos emelés, ha az idén, a screening és az érdemi tárgyalások megindulásának évében 2 milliárd forint még elégségesnek bizonyult. Nos, a kritika tárgyát képező 6,5 milliárd forint egyébként az integrációs költségeknek csak a közvetlen ráfordításait testesíti meg. Léteznek azonban olyan közvetett költségek is, amelyek szintén fontos részét képezik a hazai integrációs felkészítésnek, s ez pedig nem más, mint a Phare-pénzek kofinanszírozása, ami egyes számítások szerint közel 15 milliárd forintot tesz ki. Ahogyan a bizottsági ülésen is elhangzott, a Pénzügyminisztérium többszöri egyeztetés után pótlólag be fogja nyújtani a kofinanszírozás tételes, egyes tárcánkénti lebontását, amit az ÁSZ szakértője üdvözölt. Nem értem az ellenzék kritikáját ebben a tekintetben sem, amikor részben éppen a felmerült hazai finanszírozási problémák miatt elveszített Phare-pénzek ösztönözték a kormányt arra, hogy jól látható tételekként jelenítsék meg ezeket a pénzeket.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztában vagyunk azzal, hogy a '95-ös Phare-pénzek felhasználásáról történő tervezések már az akkori kormány előtt történtek. Azt is tudjuk, hogy a pénzek felhasználása nem száz százalékban a kormány felügyelete alatt zajlik. S látjuk azt is, hogy voltak rossz projektek. A lengyel példán okulva pedig senki sem akart a költségvetést komolyan destabilizáló 100 millió ECU-s büntetést fizetni a rosszul felhasznált pénzek után. Éppen ezen tények tudatában, a további tervezhetőség érdekében jelennek meg e nevesített tételek. A költségvetés ilyen vonatkozású átláthatósága pedig tételesen új dolog. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.)

Tisztelt Elnök Úr! Bizottságunk a '99. évi költségvetést általános vitára alkalmasnak tartotta. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  52  Következő    Ülésnap adatai