Készült: 2024.04.26.08:31:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

87. ülésnap (1999.09.27.), 236. felszólalás
Felszólaló Kovács Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS FERENC (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök asszony. Kedves Hölgyek! Tisztelt Urak! Képviselőtársaim! Az első független felelős magyar miniszterelnök halálának 150. évfordulója alkalmából kértem lehetőséget a napirend utáni felszólalásra. Nagy megtiszteltetés, hogy a magyar reformkor két kiemelkedő személyiségének életéhez és történelmi környezetéhez kapcsolódhat személyes sorsom: Felsőbüki Nagy Pál családjának néhai kastélyában élhetek, és annak a választási körzetnek lehetek országgyűlési képviselője, melynek képviselője az első magyar miniszterelnök volt.

A sors és a választói akarat úgy hozta, hogy 150 év elteltével Vas megyének újra konzervatív szabadelvű egyéni képviselői vannak. A legnagyobb kormányzó párt a magyarországi nemzeti szabadelvű politika örököse.

(1.20)

Batthyány Lajos gróf személyisége, politikai hitvallása magasra teszi a mércét az őt követő politikai közszereplést vállalóknak. Irányadó elve volt egész politikai pályája alatt minden rend, minden vallás és vélemény szabadsága. Beszédei tartalmuk erős logikai felépítésével, szabadelvű felfogásukkal és az egész gondolatvilágát átjáró következetességükkel tűntek ki.

Széchenyi Batthyány vérmérsékletét Deákénál hevesebbnek, Kossuthénál higgadtabbnak tartja. Azt írja látnoki módon naplójába: "Batthyány vesztének indul, s a rom istenének esik martalékul."

1849. október 6-án, a bécsi forradalom évfordulóján Batthyány Lajos halála, kivégeztetése előre eldöntött, elhatározott volt, pedig a bécsi kormány előtt, a kezében lévő iratokból, melyeket az ítéletet megelőzően a hadbíró elől letagadtak, egyértelműen világos volt küzdelme a békés megegyezésre az uralkodói házzal, az osztrák kormánnyal a haza érdekeiben.

Szekfű Gyula írja: "'48 emberfeletti viszonyai három magyar alakját növelték emberfeletti mértékre, Batthyányiét, Kossuthét és Görgeyét. A két utóbbinak megadatott a siker, a diadal, a népkegy, a napsütés a mély bukást megelőzőleg. Batthyány emberfeletti erővel küzdött a miniszterelnöksége alatt, itt-ott el is ért valamit, de az igazi siker nem szegődött nyomába. Ő az a három közt, akinek munkája a haza, a dinasztia, a két egymástól eltávolodó erő szolgálatában napról napra reménytelenebb kötelességteljesítés volt. Ő az, aki az ellentétes erők között már életében átélte halálának mártírumát. Politikai gondolata az volt, mint a kabinetje valamennyi tagjáé Kossuthot kivéve: az április 11-i törvények alapján Magyarország békés kifejlése az ősi államterületen a 300 éves dinasztia alatt, kapcsolatban az örökös tartományokkal. Ezt a törvényes koncepciót azonban a körülmények mostohaságában védeni kellett a kamarillától vezetett dinasztiától és a pesti utca és a parlament radikálisaitól is."

Az elmúlt 150 év méltánytalanul bánt Batthyány Lajos életművével. Magyarországon csak egyetlenegy egészalakos szobrot állítottak néhai lakóhelyen a helybeli polgárok adományaiból, Ikervárott. A Batthyány-örökmécses igazából csak a mártír és nem a felelős miniszterelnök emlékének szól.

Míg a kivégzését engedélyező Ferenc József élt, a kiegyezést előkészítő volt '48-asok szerepét erősítették, nagyobbították fel. A két világháború közötti időszak Széchenyi szerepét és személyiségének nimbuszát és a valóban kiemelkedő kezdeményezőképességét, munkásságát erősítette. A sztálinista, kommunista ideológusoknak a lánglelkű forradalmárok, a nép fiai kellettek: Táncsics, Petőfi, Kossuth.

Az első magyar kormány, az első magyar miniszterelnök munkáját történelmi felelősségünk az igazságnak megfelelő rangjára emelni. Emlékezzünk a demokratikus, független magyar állam létrehozásáért mártírhalált halt Batthyány Lajos miniszterelnökre, az egyik legnagyobb magyar politikusunkra! Feladatunk, hogy a legújabb kutatások eredményei alapján a legszélesebb körben ismert legyen Batthyány Lajos gróf élete, politikai és emberi példája.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Szórványos taps.)




Felszólalások:  Előző  236  Következő    Ülésnap adatai