Készült: 2024.09.18.21:34:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

244. ülésnap (2005.09.12.), 51. felszólalás
Felszólaló Arató Gergely (MSZP)
Beosztás oktatási minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:14


Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ARATÓ GERGELY oktatási minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Az ma már közös felismerésünk, hogy a képzetlen munkaerőre nem alapulhat az ország gazdasága, az ország sikere. Akkor lehet sikeres az ország, akkor lehet sikeres az egyén, ha az oktatási rendszerben megfelelő képzettséget szerez, olyan képzettséget, amelyik megalapozza számára a munkaerő-piaci sikert és megfelelést, és amelyik megalapozza az ország számára is a sikert. Hiszen ma a gazdaság fejlesztésének egyik legfontosabb tényezője a jól képzett munkaerő, a tőkevonzó képesség egyik legfontosabb tényezője a jól képzett munkaerő és ezen belül is a jól képzett szakmunkás. Ezért a kormányzat határozott szándéka, hogy a szakképzés megújításában eredményeket érjen el. Eredményeket pedig akkor lehet elérni, ha meghallgatjuk azokat az embereket, akik a szakképzés területén dolgoznak, azokat a pedagóguskollégáimat, akik évtizedeket töltöttek sikeres szakképzéssel, és van bátorságunk változtatni, van bátorságunk meghozni azokat a döntéseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a magyar szakképzés évszázados hagyományainak megfelelően, európai színvonalon, jól képzett gyakorlati szakembereket adhasson a gazdaságnak, adhasson az országnak.

Tisztelt Képviselőtársam! Ön is említett olyan intézkedéseket, amelyek közül talán legfontosabb a szakiskolai fejlesztési program és a szakképzési stratégia, amelyek megalapozzák a munkaerőpiac és a szakképzés világának a közelítését, megalapozzák azt, hogy a gyakorlati képzés is közelíthessen a valódi piaci igényekhez, a valódi társadalmi szükségletekhez.

Ezen belül érdemes kiemelni néhány elemet. 2003-ban 14 szakmának a gyakorlati képzési idejét hosszabbítottuk meg egy évvel, ezt 2005-ben újabb 9 gyakorlatigényes szakma követi. Érdemes megemlíteni például az asztalost, a cukrászt, a péket, a kőművest. Látható, hogy ezek olyan manuális, gyakorlatigényes szakmák, amelyek nagymértékben igénylik a gyakorlati képzést. Ugyanakkor a száz lépés programjának keretében szeretnénk más területeken is előrelépni egy igazságosabb, a tanulók számára jobban kiszámítható, biztonságos jövőt jelentő szakképzési rendszer kiépítése érdekében. Ezért fontosnak tartunk néhány intézkedést, amelyeknek teljes körű ismertetését az időkeret nem teszi lehetővé. Ezek közül talán a gyakorlati képzés ideje szempontjából a legfontosabb a szakiskola 9-10. évfolyamán a rendelkezésre álló szakiskolai fejlesztési programmal összhangban a gyakorlati képzés lehetőségének megteremtése, a szakmai alapozás keretében a gyakorlatorientáltság erősítése.

A képviselő úr kérdése a munkahelyeken történő gyakorlati szakmai képzésre vonatkozott. A szakképzésben dolgozók álláspontja szerint az a képzési rendszer a szerencsés, ahol a gyakorlati képzés az iskolákban, a tanműhelyekben kezdődik meg, és ezután kikerülnek a diákok, akik már rendelkeznek valamifajta szakmai alapképzettséggel, a munkahelyekre. Ennek legjobb eszköze a tanulószerződések rendszere. Szeretnénk megkétszerezni a tanulószerződések számát, és szeretnénk a gyakorlati képzéshez további segítséget, támogatást nyújtani a munkahelyeknek, többek között az átalánydíjas szerződés rendszerének kibővítésével, annak a szerződési rendszernek a bővítésével, a tanulók számára juttatott pénzbeli juttatás növelésével, hogy jobban megérje a gyakorlati képzésben részt venni a tanulóknak, az anyagköltség elszámolhatóságának emelésével, hogy a vállalkozók számára is ez a forma hasznos legyen.

(15.50)

Tisztelt Képviselő Úr! A válasz időtartama nem engedte meg azt, hogy teljes részletességgel ismertessem ezeket a lépéseket, de talán arra elég volt, hogy elfogadtassa önnel és megértesse, hogy jó irányba indultunk el a gyakorlati képzés igényeinek bővítésében.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  51  Következő    Ülésnap adatai