Készült: 2024.04.26.07:11:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

147. ülésnap (2004.05.04.), 54. felszólalás
Felszólaló Halász János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:22


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HALÁSZ JÁNOS, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Valóban, az Országos Rádió és Televízió Testület beszámolójáról folyik most a vita, és ez a beszámoló a 2003. évi tevékenységről szól.

(11.40)

Ha a beszámolót tekintjük és elolvassuk, akkor sok szempontból nyugodtak lehetünk. Persze, ahogy itt elhangzott, formailag rendben van, ez valóban egy beszámoló: szépen be van kötve, jó vastag az anyag, nem üresek a lapok, még képek is vannak benne, de legalábbis ábrák, tehát ez egy beszámoló. De a kérdés az, hogy tartalmilag mi történt. Ha elolvassuk, hogy mit tartalmaz az anyag, még akkor is mondhatjuk azt, hogy ebben számtalan olyan pont van, amivel egyet lehet érteni. Tehát ebben a beszámolóban sok érték van, ha a beszámolót elolvassuk, valóban képet kaphatunk az ORTT tevékenységéről. De hogy milyen képet kaphatunk, az kérdés. Amiről nekünk itt véleményt kell mondanunk, az, hogy az ORTT 2003. évi tevékenysége milyen volt, és hogy arról mit gondolunk; nem önmagában a beszámolóról csak, hanem a tevékenységről.

A beszámoló egy része ennek. De kérdés, hogy benne van-e minden ebben a beszámolóban. Persze, sok minden benne van, amivel én magam is egyetértek. Például, amikor a közszolgálati televízió egyik reggeli műsorát elemzik a tekintetben, hogy az mennyire egyoldalú a kormánypártok politikusait tekintve, azt gondolom, az egy érdekes elemzés, bizonyára hallhatunk még ma majd itt erről. Vagy amikor a Tilos Rádió felháborító műsorait elemzik, azt gondolom, az is fontos dolog, hogy benne van ebben a beszámolóban.

De az a kérdés, hogy az ORTT a megállapításokon túl - akár a fontos megállapításokon túl - tesz-e valamit, tud-e tenni valamit, akar-e tenni valamit, tett-e valamit 2003-ban azért, hogy ilyen dolgok ne következhessenek be, ha már korábban bekövetkeztek. Én úgy látom, hogy az ORTT gyenge volt. Az ORTT nem határozott, azokkal a hatáskörökkel pedig, amikkel rendelkezik, nem él kellőképpen. Volt, ahol határozott volt az ORTT 2003-ban, de éppen nem azokon a területeken, ahol fontos lett volna. Először 2003-ban fordult elő, hogy nagyon határozottan lépett föl az ORTT: a civil szervezetek közszolgálati rádió és televíziók kuratóriumába történő jelentkezései tekintetében, azaz a nyilvántartásba-vételük tekintetében volt határozott. De nemcsak fölsejlett, hanem elég nyilvánvalóvá is vált, hogy politikai indíttatásból tette ezt.

Hölgyeim és Uraim! 170 jelentkező civil szervezetből a korábbi években majd mindig, majd mindenki részt vehetett a sorsoláson, mert egy sorsolásról van szó. Ez az év, a 2003-as év volt az első, amikor a szervezetek 54 százalékát kirostálták. Értik? Több mint a felét! Lehet az, hogy a korábbi években ilyen nem volt - amikor egyébként mindenki elfogadta az ORTT beszámolóját, és ezekről az ügyekről is írtak -, most meg hirtelen a civil szervezetek több mint a felét kiszórták? Persze, a szervezetek többsége, amelyeket nem engedtek nyilvántartásba venni, már a nevükben is tartalmazták a nemzeti szót, a keresztény szót.

Ezért gondolom én azt, hogy politikai indíttatásból tették lehetetlenné az ő jelentkezésüket. Helytelen dolog volt ez, elfogadhatatlan dolog volt ez. Sokat polemizáltunk erről akkor, és úgy látom, hogy részben az idén is tettek erre kísérletet. Érdemes volt elmondani a véleményünket tavaly, mert ugyanaz már nem fordult elő. Nagyon helyes! De most a 2003-as év beszámolójáról van szó, amikor ez megtörtént. Ha más semmi nem történt volna, és egyébként minden rendben lenne, véleményem szerint már akkor is elfogadhatatlan az, ami az ORTT-ben 2003-ban történt, és mi most erről mondunk véleményt.

De volt más eset is, amikor határozott volt az ORTT ott is, ahol nem kellett volna, míg - még egyszer mondom - más területeken pedig nem volt az, amikor kellett volna. Amikor a TV2 kereskedelmi televízió közszolgálati vállalásait csökkentette az Országos Rádió és Televízió Testület, akkor határozott volt, odaállt a kereskedelmi televíziózás oldalára, az ő közszolgálati vállalásaikat csökkentette, az ő helyzetüket javította. Nem a nézők oldalára álltak, nem a közszolgálat oldalára álltak. Nem, a kereskedelemi televíziózás oldalára álltak. Ez egy másik olyan elem, hogy ha csak ez az egy dolog fordul elő, és minden más teljesen rendben van az ORTT-ben, akkor sem fogadható el az előző évi tevékenység, mert ez abban az évben, 2003-ban történt. És persze a dolog nem áll meg, mert úgy látszik, most is folytatódik ez a dolog tovább. Persze, nem hamarosan, de most van választási kampány, ilyenkor esetleg érdemes jelentkezni, nem tudom...

De az egyik kereskedelmi csatorna - ha jól tudjuk, és jól hallottuk, bár elnök úr ezt a bizottsági ülésen el is mondta -, az RTL Klub a műsorszolgáltatási jogosultságának meghosszabbítását kérte, és megtudtuk elnök úrtól azt, hogy az ORTT már azon töri a fejét, hogy hogyan hosszabbíthatná meg ezt a jogosultságot most, amikor egyébként persze egy választási kampány közepén vagyunk - teszem hozzá. Helyes dolog ez? Persze, ez nem a 2003. évi beszámoló, ezt mondhatják, de szervesen kapcsolódik az előző gondolathoz, amikor is kiderült az ORTT tavalyi tevékenysége során, hogy a kereskedelmi televíziózás oldalára állt, és nem a nézők oldalára, és nem a közszolgálat oldalára. És most is, elnök úr mondta, hogy az iroda már vizsgálja, hogy mit lehet tenni. Mondom én: azon töri az ORTT a fejét, hogy hogyan lehetne meghosszabbítani ezt a jogosultságot. Szerintem ez is elfogadhatatlan.

Jó lenne, ha változnának a dolgok, mert - ahogy olvastuk is az anyagban, és különböző nemzetközi jelentésekből is kitűnik ez - probléma van a magyar média függetlenségével. A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség továbbra is egyetért minden olyan kezdeményezéssel, amely támogatja, amely kiteljesíti a magyar média függetlenségét, és érdekeltek vagyunk egy erős és a kormánytól, a kormánytöbbségtől független médiahatóság megteremtésében is. Ehhez várjuk a kormány, a kormánypártok javaslatait, és ebben a dologban partnerek vagyunk.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai