Készült: 2024.09.24.15:06:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

93. ülésnap (1999.10.19.),  330-344. felszólalás
Felszólalás oka Vita kivételes eljárásban
Felszólalás ideje 18:48


Felszólalások:   330   330-344  Előző      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Kérdezem tehát a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az egyes állami vezetők tisztázatlan érdekeltségi kapcsolatai következtében kirobbant Fidesz-Lockheed-botrány tényeit és következményeit vizsgáló bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Az eredményjelző táblán 174 igen, 1 nem és 4 tartózkodás jelenik meg.)

Az Országgyűlés, legalábbis a monitor tanúsága szerint jelenleg nem határozatképes, úgyhogy megkérem a hivatal munkatársait, hogy a termen kívül, a folyosón tartózkodó képviselőket szólítsák az ülésterembe, és rövidesen egy újabb kísérletet teszünk a határozathozatalra. (Folyamatos zaj. - Közbeszólás: A Fidesznél riadót kell tartani, be kell hozni a kórházból a betegeket. - Kuncze Gábor: Hívjátok vissza Texasból a fiúkat! - Közbekiáltások az MSZP soraiból: Szavazzunk! - Dr. Takács Imre: Az évszázad legnagyobb... - Folyamatos zaj. - Az ülésterembe belép a MIÉP három képviselője. - Derültség és taps az MSZP és az SZDSZ soraiból. - Rövid szünet.)

Nos, tisztelt Országgyűlés, megismételjük a szavazást. Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy elfogadja-e az egyes állami vezetők tisztázatlan érdekeltségi kapcsolatai következtében kirobbant Fidesz-Lockheed-botrány tényeit és következményeit vizsgáló bizottság felállításáról szóló országgyűlési határozati javaslatot az egységes javaslat szerint. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Folyamatos zaj. - Az eredményjelző táblán 179 igen, 0 nem és 2 tartózkodás jelenik meg. - Derültség. - Zaj. - Közbekiáltások.)

Tisztelt Országgyűlés! Az Országgyűlés a monitor tanúsága szerint nem határozatképes, úgyhogy elrendelem, hogy a Házszabály szerint a távol lévő képviselők jegyzékét legyenek szívesek majd kifüggeszteni, és ennek következtében erről a napirendi pontról a továbbiakban nem fogunk dönteni, majd egy következő ülésen erre a kérdésre visszatérünk. Eddig legalábbis úgy tűnt, az eddigi nyilatkozatok alapján, hogy elsősorban az ellenzéki frakciók számára fontos ennek a bizottságnak a felállítása. (Felzúdulás az SZDSZ és az MSZP soraiban. - Közbekiáltások: De nem ezé!) Úgy látszik, hogy most néhányan, miután egyébként határozatképes lenne az Országgyűlés, lehet hogy időközben meggondolták magukat. (Zaj.) De majd a soron következő szavazásnál, három hét múlva lehetőség lesz arra, hogy újra szavazzon az Országgyűlés erről a kérdésről.

Tisztelt Országgyűlés! Személyi javaslatok megtárgyalásával folytatjuk a munkát. Az Országgyűlés elnöke személyi javaslatot terjesztett elő új változatban, H/1784. számon, ebben Mádai Péter helyett Mécs Imrét a honvédelmi bizottságba, Szabó Attila korábban megüresedett helyére Répássy Róbertet jelöli a nemzetbiztonsági bizottságba, valamint Zilahi József korábban megüresedett helyére Ékes Józsefet jelöli a területfejlesztési bizottság tagjává.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, hogy egyetért-e a személyi javaslatokkal. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.)

Kimondom a határozatot: az Országgyűlés 250 igen szavazattal, 1 nem ellenében, 2 tartózkodás mellett a személyi javaslatot elfogadta. (Zaj a Fidesz soraiban.)

(21.30)

Soron következik az állampolgárok személyi jövedelemadójának 1 százalékából képzett 1999. évi költségvetési keret elosztásáról szóló országgyűlési határozati javaslat kivételes eljárásban történő megtárgyalása és a határozathozatal. Az önálló indítványt H/1657. számon kapták kézhez.

Megadom a szót Bognár Lászlónak, a társadalmi szervezetek bizottsága elnökének, a bizottság előadójának.

DR. BOGNÁR LÁSZLÓ, a társadalmi szervezetek bizottságának elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. De én nem tudok sokat beszélni. Én a Pénzügyminisztérium képviselőjének egy bejelentését várom, addig nem nyilatkozom. (Derültség.) Nem tudom, hogy ez házszabályellenes-e. (Derültség és szórványos taps.) Tudniillik két módosító indítvány van, s attól függően fogom elmondani a beszédemet, hogy mit mond a Pénzügyminisztérium.

Köszönöm szépen. (Derültség. - Szórványos taps.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Szeretném felhívni a figyelmét, hogy most ön az előterjesztő. (Derültség.) Lehet, hogy ez önt meglepte, de nem a Pénzügyminisztérium nyilatkozatával kezdődik ennek a javaslatnak a vitája, hanem a bizottság előterjesztését kell megindokolni. Lehet, hogy ön elegendőnek tartja azt az előterjesztést és azt az írásbeli indoklást, ami már az országgyűlési képviselők elé került, akkor kérem, hivatkozzon erre, és ha nem kíván többet szólni, akkor természetesen megadom majd a szót Varga Mihály államtitkár úrnak. Megkérdezem még egyszer, tehát kívánja-e az előterjesztést részletesebben is indokolni.

DR. BOGNÁR LÁSZLÓ, a társadalmi szervezetek bizottságának elnöke, a napirendi pont előadója: előterjesztő: Köszönöm a szót, elnök úr. (Közbeszólások: Mondd el!) Elmondom ezt a nagy általános beszédet, aztán majd meglátjuk, hogy melyik variáció jön előtérbe. (Derültség.)

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ezennel nagy-nagy szeretettel a társadalmi szervezetek bizottsága benyújtja javaslatát az Országgyűlésnek az állampolgárok személyi jövedelemadójának 1 százalékából képzett 1999. évi költségvetési keret elosztására. Évenként ebből az 1 százalékos keretből mindig más és más társadalmi szervezet, intézmény kaphat támogatást pályázatok útján. Ebben az évben az Országgyűlés a családsegítő szolgáltatásokat, a gyermekjóléti szolgáltatásokat működtető helyi önkormányzatokat, valamint a szociálisan hátrányos helyzetű gyermekeket és fiatalokat segítő közhasznú és kiemelkedően közhasznú szervezetek kaphatták a támogatást pályázatukra. Így tehát számukra egyszeri és kivételes pályázat ez.

E költségvetési támogatás kizárólag közhasznú tevékenységet megvalósító programfejlesztéshez, új programok tárgyi feltételeinek megteremtéséhez, működő programok tárgyi feltételeinek javításához, képzések, tanácsadó szolgálatok megszervezésével, fenntartásával kapcsolatos dologi kiadásokhoz használható fel. A támogatás nem vehető igénybe a szervezet folyamatos működését, fenntartását célzó kiadásokra. A támogatásban részesített pályázók az elnyert összeget csak a pályázatban megjelölt célok elérésére és tevékenységek megvalósítására fordíthatják. Az elnyert összeg felhasználásáról kötelesek részletes írásbeli beszámolót és tételes elszámolást készíteni az illetékes bizottság számára, mármint a társadalmi szervezetek bizottsága számára, mégpedig 2000. május 15-ig.

A bizottságok a döntésnél figyelembe vették... - azért beszélek bizottságról, mert a feladatot a szociális és egészségügyi bizottságtól kaptuk, az előző évben ők osztották el ezeket a pályázati pénzeket -, figyelembe vettük Csáky András véleményét, aki részt vett a bizottságunk munkájában, jelen volt a döntésnél; figyelembe vettük a Szociális és Családügyi Minisztérium listáját a támogatott szervezetekről, s hogy mely önkormányzatokat támogatták, ezzel egybevetettük. A döntésnél a támogatásokat megyei bontásban is megnéztük, azt, hogy melyik megye mennyit kapott, nehogy nagy aránytalanság legyen. Nagy aránytalanság nem volt található.

Hogy rövid legyek: a társadalmi szervezetek bizottsága döntését egyhangúlag, 14 igen szavazattal hozta. Önöknek megköszönöm, hogy a sürgősséget és a kivételes eljárást majdnem egyhangúlag szavazta meg a tisztelt Ház, a sürgősséget 302 szavazattal, a kivételes eljárást 314 igen, 1 nem, 1 tartózkodással.

Most viszont nem tudok mit mondani, tisztelt elnök úr, mert van egy A- és van egy B-variációnk, mivel kétszer levontak a bizottság pénzkeretéből. Ezért ismételten összeültünk, ismételten átírtuk az indítványunkat. Most viszont úgy hallottuk, hogy az 5,8 milliós második levonást vissza fogjuk kapni a Pénzügyminisztériumtól a tartalékkeretből. Amennyiben a Pénzügyminisztérium ezt megerősíti, abban az esetben visszavonjuk az egyetlen módosító indítványunkat, ami csak csökkentette ezeket az összegeket, és lehet szavazni róla. Amennyiben nem erősíti meg, akkor marad a módosító eljárás, amit Halász János fog benyújtani. Ezért a megbeszélt tervek szerint először a Pénzügyminisztériumnak kellett volna szólnia, s utána nekem. Ez az információ nem jutott el a tisztelt Ház elnökéhez.

Köszönöm szépen a figyelmüket, ezennel befejezem. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Úr! Az volt a helyes eljárás, hogy ön mint előterjesztő elmondta a véleményét. Most szólal meg a Házszabály szerint is a Pénzügyminisztérium jelen lévő képviselője. Varga Mihály államtitkár úrnak adom meg a szót.

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Nagyon köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy dolgot szeretnék csak hozzászólni, ez az ominózus 5,8 millió forint elvonása. Itt a következőről van szó, ha netalán nem volt mindenkinek egyértelmű, hogy miért került sor erre az elvonásra. A júniusi, júliusi csapások, árvíz és esőzések miatt a kormány a 2208/1999. (VIII.18.) számú kormányhatározattal intézkedett ennek a pénznek az elvonásáról, ami 5,8 millió forintot tett ki. Erre az államháztartási törvény 46. § (1)-(2) bekezdése alapján volt a kormánynak lehetősége. Így valóban ez a rendelkezésre álló összeg ennyivel kevesebb lett a bizottság számára. Tekintettel azonban arra, hogy ez a pénz az állampolgárok befizetéséből származik, ez a fennmaradó pénz ennek a keretét csökkentette volna, a kormány döntött arról, hogy a költségvetés általános tartalékából ezt a 5,8 millió forintot visszafolyósítja a bizottságnak. (Taps a Fidesz padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Hargitai Jánosnak, a költségvetési bizottság előadójának.

DR. HARGITAI JÁNOS, a költségvetési és pénzügyi bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. A költségvetés bizottság mint kijelölt bizottság megtárgyalta a H/1657. számú országgyűlési határozati javaslatot. A költségvetés őreként nyilvánvalóan azon a bizottsági ülésen azt az információt, amit most az államtitkár úr elmondott, még nem ismerhettük, ezért a módosító indítványokat támogattuk. Azt gondolom, ettől függetlenül a Háznak most megvan a lehetősége arra, hogy az eredeti javaslatot támogassa.

Köszönöm. (Taps.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most az egyes képviselőcsoportok álláspontjának ismertetésére kerül sor, a napirendi ajánlás szerinti ötperces időkeretben. (Zaj.) Nem kell az öt percet végigbeszélni. (Derültség.)

Megadom a szót Halász Jánosnak, a Fidesz-Magyar Polgári Párt képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

HALÁSZ JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Bármennyire is hihetetlennek tűnhet, egy komoly pályázati munka eredményeként született meg az előttünk lévő javaslat. Az ominózus módosító indítványokat, amelyeket én jegyeztem, ma délelőtt írásban visszavontam, tehát egyértelmű a helyzet.

 

(21.40)

A Fidesz-frakció üdvözli, hogy a korábbi szükséges összegszerű módosítás után a kormány a rendelkezésre álló keretet emelte. Így a módosító indítványok visszavonása után a magasabb összegeket biztosíthatjuk a családsegítő központok és a gyermekjóléti szolgálatok támogatására.

A bizottság egyhangú döntése után itt a tisztelt Házban is hasonló és gyors döntést remélünk. A határozati javaslatot frakciónk támogatja.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti oldalon.)

ELNÖK: Megadom a szót Zuschlag Jánosnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja nevében felszólalni kívánó képviselőnek.

ZUSCHLAG JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Párt támogatja az országgyűlési határozati tervezetet, hiszen az Országgyűlésben részt vevő pártok - szokásaiktól eltérően - konstruktívan együtt tudtak működni ebben a bizottságban. Ennek köszönhetően az összes párt támogatását bírja ez a javaslat.

Itt olyan kérdésekről van szó, amelyek a kis önkormányzatokat, a szociálisan hátrányos helyzetű embereket és a rossz helyzetben lévő civil szervezeteket érinti. Gondolom, ennek köszönhető, hogy a bizottságban lévő pártok képviselői - túllépve a politika választóvonalán - ebben a kérdésben közös álláspontra tudtak jutni.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Megkérdezem, hogy más képviselőcsoport kívánja-e a véleményét elmondani. (Nincs jelentkező.) Jelentkezés nem történt.

Megkérdezem az előterjesztőt, kíván-e válaszolni az elhangzottakra.

DR. BOGNÁR LÁSZLÓ, a társadalmi szervezetek bizottságának elnöke: Nem kívánok. Köszönöm a minisztériumnak az 5,8 millió forintot. (Kuncze Gábor: Ne köszönd meg, mert az jár!)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatal következik. Arra figyelemmel, hogy Halász János visszavonta módosító javaslatát, most csak az előterjesztés eredeti szövegéről kell határoznunk.

Kérdezem a tisztelt Országgyűlést, elfogadja-e az állampolgárok személyi jövedelemadójának 1 százalékából képzett 1999. évi költségvetési keret elosztásáról szóló országgyűlési határozati javaslatot. Kérem, szavazzanak! (Szavazás. - Taps.)

Az Országgyűlés a határozati javaslatot 259 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik mentelmi ügyek megtárgyalása.

A Házszabály rendelkezései alapján a mentelmi, összeférhetetlenségi és mandátumvizsgáló bizottság Körömi Attila, Fidesz-Magyar Polgári Párt, ügyében H/1733. számon, Szabó Erika, Fidesz-Magyar Polgári Párt, ügyében H/1734. és H/1735. számokon, valamint Szabó Lukács független képviselő ügyében H/1736. és H/1737. számokon nyújtott be mentelmi jog fenntartására irányuló javaslatokat.

A Házszabály 131. § (2) bekezdése alapján a határozati javaslatokhoz módosító javaslatot nem lehet fűzni, arról az Országgyűlés vita nélkül határoz. A határozathozatal előtt az érintett képviselő felszólalhat.

Felhívom a figyelmüket, hogy a mentelmi jog felfüggesztéséhez a jelen lévő képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges.

Tisztelt Országgyűlés! A mentelmi bizottság a H/1733. számú ügyben azt javasolja, hogy a Pécsi Városi Bíróság megkeresésével érintett ügyben Körömi Attila országgyűlési képviselő mentelmi jogát ne függessze fel az Országgyűlés.

Megadom a szót Varga Istvánnak, a bizottság előadójának.




Felszólalások:   330   330-344  Előző      Ülésnap adatai