Készült: 2024.05.06.09:23:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

49. ülésnap (1999.02.11.), 8. felszólalás
Felszólaló Béki Gabriella (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Egészségügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÉKI GABRIELLA, az egészségügyi és szociális bizottság kisebbségi véleményének előadója: Elnök asszony, köszönöm a szót.

Tisztelt Képviselőtársaim! November 11-én, amikor az egészségügyi és szociális bizottság tárgyalta ezt a kérdést, akkor bizottságunkban hosszú vita bontakozott ki, és szeretném hangsúlyozni, hogy nem a dohányzás tartalmát, megítélését, káros voltát illette ez a vita, hanem kifejezetten erre a törvénytervezetre, ennek a törvénytervezetnek a tartalmára vonatkozott. Az egészségügyi bizottságban ugyanis teljes az egyetértés abban, hogy a dohányzás egy olyan káros szokás, amivel kapcsolatban valóban teendőink vannak, az egészségügyi bizottságban kizárólag olyan képviselők ülnek, akik sürgősnek tartják egy ilyen tárgyú törvény megszületését.

A vita mégis nagyon éles lett, és ez abból fakadt, hogy összehasonlították nagyon sokan, ellenzéki képviselők elsősorban, azzal a törvénytervezettel, amiről miniszter úr is szólt az előzőekben, hogy tudniillik '97-ben már benyújtásra került ennek egy korábbi változata. Ellenzéki oldalon az a vélemény fogalmazódott meg, hogy ez a mostani változat lényegesen puhább, sok tekintetben kiüresedett, szóval, hogy kevesebb, szegényebb a tartalma annál, mint amit már valamikor '97-ben a kezünkbe vehettünk, és mindenképpen szükség lenne arra, hogy egy sokkal inkább EU-konform törvény szülessék '99-ben.

Igazán hosszú vita éppen a reklámkérdéssel kapcsolatban alakult ki. Ellenzéki képviselőként mély keserűséggel idéztük föl, hogy amikor '97-ben megszületett a reklámtörvény, akkor az egészségvédő álláspont nem tudott eredményeket elérni, hogy olyan reklámtörvény született, amelyik meghagyta közforgalmú tereken, sajtóban és mindenhol az élet különböző területein a dohányreklám lehetőségét. Fél év sem telt el a reklámtörvényünk megszületését követően, és '97 decemberében az európai uniós országok egészségügyi miniszterei döntöttek arról, hogy az európai uniós országokban frontális támadást nyitnak a reklám alkalmazása kapcsán. Azóta, a tavalyi évben, '98 nyarán valóban meg is születtek azok az európai uniós direktívák, amelyek fokozatosan, néhány év alatt valóban leszedik a reklámot közterületről, sajtóból, sőt még a szponzorálási lehetőséget is megszüntetik.

(9.30)

Mi úgy gondoljuk, ha ez a kedvező külső körülmény ismert számunkra, és úgy gondoljuk, hogy komolyan Európába akarunk tartozni, az unióba akarunk tartozni, akkor abban a fázisban, amikor éppen egy dohányzással kapcsolatos törvény készül, ezeket a tendenciákat nekünk már számításba kell venni.

Az előterjesztő képviselője ugyan folyamatosan hivatkozott arra, hogy a jelenlegi EU-szabályozással konform ez a javaslat, ami a kezünkben van; csakhogy a jelenlegi EU-szabályozás - még egyszer hangsúlyozom - a közeli években változik. Miért kellene nekünk most olyan törvényt alkotni, amely ezt a változási tendenciát nem vagy nem kellő hangsúllyal veszi figyelembe?

Mindezek miatt én magam javaslatot tettem az egészségügyi bizottság ülésén arra, hogy az előterjesztő vonja vissza ezt a tervezetet. Tettem ezt a javaslatot novemberben, amikor a parlament úgyis a költségvetéssel és az adótörvényekkel volt elfogadva, és azt kértem, hogy egy tartalmasabb, kidolgozottabb változatot hozzon majd vissza a Ház elé. Éppen ezért nem egy szavazásra került sor az egészségügyi bizottságban, hanem - még egyszer hangsúlyozom - hosszú vita után, a bizottság elnöke föltette azt a kérdést is, hogy javasoljuk-e az előterjesztőnek egy ilyen, átgondoltabb, új változat kidolgozását, és azt 10-6-4, tehát döntetlen szavazatarányt elérve nem támogatta a bizottság. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Ennek a törvénynek az általános vitára való alkalmasságát pedig 12-1-7 arányban fogadta el a kormánypárti többség.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  8  Következő    Ülésnap adatai