Készült: 2024.05.21.08:23:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2000.09.27.), 70. felszólalás
Felszólaló Dr. Hack Péter (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó Alkotmányügyi bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HACK PÉTER, az alkotmány- és igazságügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az alkotmányügyi bizottság ülésén az ellenzék képviselői alkotmányos aggályokat, illetőleg garanciális kérdések hiányát vetették fel mindenekelőtt a törvényjavaslattal kapcsolatban. Az alkotmányos aggályok abból táplálkoznak, hogy a hatályos magyar jogrend szerint a nemzetbiztonsági szolgálatról szóló törvény, az 1996. évi CXXV. törvény és a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény kétharmados törvény keretében részletesen, egészen apró részletekig menően szabályozza ezeknek a szervezeteknek az adatkezelési, adatgyűjtési és adatszolgáltatási tevékenységét. Erre a szabályozásra azért került sor, mert - összhangban az Alkotmánybíróságnak az információs önrendelkezési joggal kapcsolatos 1991-es döntésével - jogállamban az érzékeny adatok kezelése, gyűjtése, tárolása alkotmányos alapjogokat veszélyeztető tevékenységgé válhat, kivéve ha ezt arányosan, célhoz kötötten és törvényes garanciákkal teszik.

Félrevezetik a közvéleményt, akik azt állítják, hogy aki ezeket a garanciákat tekintetbe akarja venni vagy meg akarja tartani, az a bűnözőket védi. A bizottság ülésén, akik a garanciákat számon akarták kérni a törvényjavaslattól, azokat az állampolgárokat kívánják megvédeni, akik ok nélkül, indokolatlanul, valakinek a hibája, tévedése vagy esetleg figyelmetlensége következtében kerülnek bele ebbe a rendszerbe, és anélkül válnak adattal vagy bűncselekménnyel összefüggésbe hozható személlyé, hogy bármi közük lenne a szervezett bűnözéshez, bármi közük lenne az ilyen jellegű bűncselekményekhez vagy bármifajta bűncselekményhez, pusztán rosszkor rossz helyen tartózkodnak, rossz számot hívnak fel a telefonon, rossz helyre küldenek egy levelet, vagy bármi más ilyet tesznek, az ilyen állampolgárok is belekerülnek ebbe a rendszerbe, és ez a rendszer az ilyen állampolgárok adatait is kezelni fogja. A bizottság kisebbségének véleménye osztja az adatvédelmi biztos ilyen irányú aggályait, annak ellenére, hogy az adatvédelmi biztos véleményét csak a kormány interpretációjában ismerhettük meg, a bizottság tagjainak nem volt módja az adatvédelmi biztos álláspontját kézbe venni.

A bizottság kisebbsége aggályait fejezte ki a tekintetben is, hogy a törvényben nincsenek garanciák arra, hogy hogyan lehessen kiküszöbölni a visszaélésszerű adatgyűjtési tevékenységet. Úgy ítéljük meg, hogy az a körülmény, hogy a belügyminiszter visel mindezért felelősséget, nem kellő garancia, függetlenül a mindenkori belügyminiszter személyétől. Jogállamban személyhez kötődő garanciák nem nyújtanak garanciát, intézményes garanciákat kell teremteni. Ez a törvényjavaslat a "ki őrzi az őrzőket?" kérdésre nem ad választ. Ki felügyeli, ki ellenőrzi az esetleges visszaéléseket? Ki garantálja a törvényességet? Mi van, ha a belügyminiszter válik érintett személlyé? Hogyan lehet az adatokkal való manipulálást kizárni, kiszűrni?

A törvényjavaslathoz a kormány a Házszabály rendelkezései ellenére nem nyújtott be hatástanulmányt. Ez önmagában még nem lenne olyan nagy probléma. A bizottsági ülésen elhangzott az a kérés, hogy a kormány legalább arról tájékoztassa a döntéshozókat, hogy a javaslatban felsorolt bűncselekmények közül az elmúlt években mennyit követtek el, tehát milyen volumenű az itt keletkezhető adat. A kormány képviselője a bizottság ülésén ígéretet tett arra, hogy az általános vita megkezdéséig ezeket az adatokat rendelkezésre fogja bocsátani. Számomra meglepő módon nem tudta az előterjesztő, hogy mennyi ilyen bűncselekmény tartozik ide, ilyen értelemben nem tudom, minek alapján számították ki azt, hogy mi fog itt történni, tehát milyen volumenű adatkezelésre kerül sor.

Szeretném tájékoztatni a tisztelt Házat, hogy a tárca nélküli miniszter úr a mai napig nem biztosította a képviselőknek az információs jogát, nem adta, nem bocsátotta rendelkezésünkre ezt a nyilvános adatot, tehát a statisztikai kigyűjtésben azt az adatot, amit vélhetően a törvényjavaslat előkészítése során meg kellett nézniük, mert különben az összes többi számításuk csak hasra ütésre épült volna. A vitában így az adat ismerete nélkül kell részt vennünk, ami hátráltatja az érdemi döntéshozatalt.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 

 

(A jegyzői székeket Kapronczi Mihály és
Németh Zsolt foglalja el.)

 




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai