Készült: 2024.05.21.03:42:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2000.09.27.), 202. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Az az igazság, hogy a költségvetési bizottságban együtt tárgyaltuk a központi költségvetés zárszámadásával a társadalombiztosítás költségvetésének a zárszámadását, és ennek megfelelően közös előadót állítottunk. Mádi képviselő úr nyilván azért nem tudja most elmondani a többségnek a véleményét, mert nem gondolta, hogy itt külön lesz választva ez a két téma; és tulajdonképpen a bizottsági ülésen a kormánypártok a társadalombiztosítás zárszámadásáról nem is ejtettek szót, tehát, csatlakozva Kertész képviselőtársamhoz, én is csak a kisebbség véleményét tudom most tolmácsolni itt a Ház előtt.

Mi, ellenzéki képviselők másképp ítéltük meg a társadalombiztosítási alapok 1999-es pozícióját, mint arról itt az államtitkár úr beszámolt. Az ÁSZ-jelentés számos súlyos hiányosságra világított rá. Éppen ezért, hogy felkészültek legyünk a vitára, két kérdést intéztünk a Pénzügyminisztériumhoz, aki felügyeli most a társadalombiztosítási alapokat, és a bizottsági vitában rögzítettük azt, hogy sajnos a három hét is kevés volt arra, hogy ezeket a kérdéseket megválaszolják; megjegyzem, azóta sem érkezett egy kérdésre válasz. Éppen ezért nagyon nehéz volt a bizottsági vitában az ellenzéki képviselők helyzete. Utaltam rá, hogy számos hiányosságra világít rá az ÁSZ-jelentés, a bizottsági vitában ezekre mi is igyekeztünk kitérni.

Az egyik, hogy miután a kormány átvette a tb-alapok irányítását, illetve a felügyeletét, gyakorlatilag megszűnt minden nyilvánosság, és úgy tűnt számunkra, ellenzéki képviselők számára, ha áttanulmányoztuk az ÁSZ jelentését, hogy bizony sem a Miniszterelnöki Hivatal, sem a Pénzügyminisztérium nem tudott megfelelő felügyeletet gyakorolni a tb-alapok fölött. A hiány mértékét mi, ellentétben az államtitkár úrral, elfogadhatatlannak tartjuk; nem azért, mert csak néhány milliárd forinttal növekedett a hiány mértéke, hanem azért, mert látni kell, hogy jelentős vagyonértékesítés bevételét a folyó kiadásokra fordította a kormányzat, és nem lehet azt mondani, hogy akkor így rendben van a hiány.

Különösen nehéz helyzetben volt a mi megítélésünk szerint az Egészségbiztosítási Alap, hiszen a hiány csak azért volt olyan mértékű, ahogy azt kimutatja a beszámoló, mert a vagyonértékesítés bevételén túl a bevételmegosztásból származó többletbevétel is javította az E-alap egyensúlyát. És a kincstári egységes számla felé folyamatosan növekvő tartozás sem azt mutatja, hogy itt a rendezett irányba mentek a folyamatok, hiszen csak emlékeztetném az államtitkár urat arra, hogy a nyugdíjalapnál decemberben már 100 milliárd forint fölé emelkedett a bejárás a kincstári egységes számlára, az E-alapnál pedig decemberben átlagban 111 milliárd forint volt; azért ezek a számok, remélem, valamit mutatnak az államtitkár úrnak.

 

(19.20)

 

A járulék-folyószámlák rendezetlenségéről is szót váltottunk itt, emlékeztetni kellett a kormányzat képviselőit arra, hogy milyen vita folyt arról, hogy engedjék el az adósságot, és akkor jön a 45 milliárdos bevétel - hát kiderült, hogy egyrészt nem is tudták megfelelően rendezni a nyitóegyenlegeket a folyószámláknál, másrészt a 45 milliárd forint sem jött be úgy, ahogy azt remélték. Viszont a politikai államtitkár döntése szerint az APEH csak megkapta a jutalékát, ami egyébként nem illette volna meg, erre az ÁSZ-jelentés világít rá. A kintlévőségek se teljesen úgy alakultak, ahogy azt mi annak idején reméltük, amikor az APEH átvette a folyószámlák kezelését. Döbbenten látjuk, hogy az a korábbi években kedvező irány teljesen megfordult, és olyan mértékben fordult meg, ahogy arra itt az ÁSZ elnöke is utalt.

Döbbenetes megállapításai vannak az ÁSZ-nak, ezeket a bizottsági ülésen is szóba hoztuk: az államtitkár törvénytelen tőkeemelése 100 millió forintos értékben, a megbízási díjak volumene és az aránytalanság a személyi juttatásoknál - egyszerűen példa nélküli, hogy milyen mértékben tolják kifelé a díjat a személyi megbízásokra.

A magánnyugdíjrendszerrel szintén foglalkoztak az ellenzéki képviselőtársaim, ebben elfogadhatatlan a kormányzat álláspontja.

Mindezekre tekintettel a költségvetési bizottság ellenzéki képviselői nem tudták általános vitára alkalmasnak minősíteni ezt a javaslatot.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  202  Következő    Ülésnap adatai