Készült: 2024.05.17.19:09:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2000.09.27.), 166. felszólalás
Felszólaló Ruchti Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:35


Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RUCHTI RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság 1999. évi költségvetésének végrehajtásáról szóló törvényjavaslat tárgyalásakor én egy olyan területről kívánok röviden szólni, amely az előző évben a kiemelten kedvezményezettek közé tartozott.

 

 

(17.20)

 

Ez pedig nem más, mint a kultúra finanszírozása, ami tavaly példa nélkül álló mértékű emelésben részesült. Hosszú évek maradékelves politikája után a tárca megtehette, hogy érdemi támogatásban részesítette az e területen vegetáló szereplőket. Közülük néhány olyat emelnék ki, akik túlnyomórészt jóval infláció feletti forrásbővülést könyvelhettek el. Az egyik legnagyobb eredménynek tartom az önkormányzatok finanszírozásában bekövetkezett változást, mely a helyi közművelődési és közgyűjteményi feladatok ellátásában 14 százalékos, megyei vonatkozásban pedig 30 százalékos normatívaemelkedést jelentett. Sok településen ez a segítség a 24. órában érkezett.

A törvényjavaslatból azt is látjuk, hogy a közművelődési hálózat reorganizációjára szánt 100 millió forint 73 kistelepülés kultúrházába hozta vissza az életet. A fejlesztést, az előrelépést a polgári kormány olyan támogatások biztosításával segítette, melyek a helyi forrásokat is megmozgatták, felhívva a figyelmet a szellemi beruházások fontosságára. 90 millió forinttal növekedett az érdekeltségnövelő támogatás, 59 önkormányzat kapta meg a könyvtár- és 22 a közművelődést pártoló címet. A telematikafejlesztési program módosításokkal 896 millió forinttal emelkedett, s így 319 intézmény számítástechnikai tervei megvalósításához tudott jelentős segítséget nyújtani.

Ugyancsak az önkormányzatoknál realizálódott, hogy az általuk működtetett színházak művészeti tevékenységükhöz hozzájárulást 21 százalékkal nagyobb keretből kaphattak a tavalyi esztendőben, mint korábban. A kulturális szaktörvényből adódó feladatok ellátására hatszor akkor összeget fordított a tárca, mint 1998-ban, többek között olyan kritikus területeken, mint a régészeti és műtárgyvédelem vagy a levéltári állomány megóvása.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma 1999-es költségvetésének jelentős tételeit tették ki azok a kiadások, melyek a millenniumi évre való méltó felkészülést szolgálták. Azt hiszem, mindannyian részesei lehettünk azóta személyesen is jó néhány olyan nagyszerű rendezvénynek, amelyek ezeréves államiságunk előtt tisztelegtek: láthattunk romjaiból feltámadt épületeket, születő emlékparkokat, köztéri alkotásokat. Csak a nemzeti örökség programra 2000 pályázat érkezett, melyek zöme kastélyok, várok, műemléki ingatlanok felújításához, történelmi parkok rendbehozatalához kért támogatást. A több mint másfél milliárdos összeg 697 pályázó támogatását tette lehetővé. Dicsérendő a szándék, hogy a királyi városok rekonstrukciójának 900 milliójából a nagy beruházások - Esztergom, Visegrád, Székesfehérvár és a többi - mellett 17 Árpád-kori kis templom felújításának kezdő munkálatai is finanszírozásban részesültek.

Helyi rendezvények, kiadványok, alkotások százait sikerült támogatni a millenniumi programok 500 milliós keretéből is. Sok helyütt egyetlen történelmi múltú műemléki építmény a falu temploma. Örömmel olvastam a törvényjavaslatban, hogy a nagyobb lélegzetű egyháziingatlan-rekonstrukciók mellett az ilyen mértékű helyi igények is sok esetben támogatást nyertek.

Befejezésül egy gondolatot szeretnék fűzni a kulturális tárca által támogatott alapítványok előirányzataihoz és a nemzeti kulturális alapprogramhoz. Látható, hogy az alapítványok támogatásánál is jelentős növekedés könyvelhető el, köztük is legszámottevőbb a mérték a Magyar Könyvalapítvány és a Magyar Történelmi Filmalapítvány esetében. Az előbbi háromszor, az utóbbi hatszor akkora költségvetési juttatásban részesült, mint egy évvel korábban. Az idő beigazolta, hogy feleslegesek voltak azok a riogatások, baljóslatú prognózisok, melyek szerint az NKA alapprogrammá minősítése veszélyezteti majd az életre híváskor megfogalmazott célokat. Az 5848 nyert pályázó közt szétosztott négymilliárd forintnyi összeg ékesen rácáfolt erre.

Összességében elmondható, hogy 1999-ben nagyot lépett előre a kormány a kultúra finanszírozása terén, és a tervezéskor megfogalmazott célok a hozzájuk rendelt források segítségével realizálódtak.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  166  Következő    Ülésnap adatai