Készült: 2024.04.27.16:39:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

88. ülésnap (1999.09.28.), 193. felszólalás
Felszólaló Dr. Kis Zoltán (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:36


Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KIS ZOLTÁN (SZDSZ): Köszönöm szépen, elnök úr. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium július 19-én rendeleti úton megtiltotta a tej, a tejtermékek, valamint a tejportartalmú takarmány Magyarországra történő behozatalát, tette ezt azzal az indokkal, hogy különböző termékek állategészségügyi és humán megfontolásból nem felelnek meg az előírásoknak.

A televízióban láttuk a szerencsétlen köztisztviselőket, amint megpróbálták megmagyarázni, hogy miért rossz ez a termék és miért kell kitiltani az országból, jóllehet arra nézve semmiféle konkrétumot nem tartalmazott az intézkedés, hogy mely cégek milyen termékeiről van szó. De a szerológiai vizsgálat mindenesetre 24 órán belül már eredményt produkált, úgy, hogy a miniszter úr éppen külföldön tartózkodott. Ezt a nem túl hosszú életű döntést - egy napig tartott egyébként - már július 20-án, az európai uniós tiltakozás hatására a minisztérium visszavonta, nem kis kárt okozva egyébként ezzel a döntéssel a Magyar Köztársaság mezőgazdasági exportjának, amelyre az adófizetők pénzéből igen szép támogatást szoktunk évente megszavazni, éppen most is ezen munkálkodunk.

Kétfajta gondolat fordul meg ilyenkor az ember fejében; az egyik, hogy a minisztérium nem tudta, mit cselekszik, s milyen következményei vannak egy ilyen át nem gondolt intézkedésnek, ráadásul úgy, hogy azt egy nap után vissza is kell vonni, és ezt a közel 3 milliárd dolláros magyar agrárexportot esetlegesen mennyiben veszélyeztetheti, ha át nem gondolt, és csak pártpolitikai elveknek megfelelő döntéseket hozunk.

Vagy a másik gondolat, amely az ember fejében megfordulhat, hogy tudták, mivel járhat egy ilyen döntés, ami mögött pedig az húzódik meg, hogy nem biztos, hogy sürgetni kell az európai uniós csatlakozást, s nem biztos, hogy Magyarország megérett arra - kiváltképp a vidék és a mezőgazdaság jelenlegi helyzetét figyelembe véve -, hogy csatlakozzunk. Így, ilyen döntésekkel még el lehet odázni a teljes jogú tagságot egy-két évvel, és kérhetünk még ehhez derogációt is.

Ezek után kérdezem a tisztelt miniszter urat: kivel egyeztetett a tárca a lehetséges nemzetközi következményeket illetően? Hogyan értékeli a kedvezőtlen nemzetközi visszhangot, az Európai Unió tiltakozását? Ön szerint ez a lépés használt vagy ártott Magyarország európai uniós csatlakozásának? Milyen egyéb lépéseket szándékozik tenni a miniszter úr annak érdekében, hogy az Európai Unióhoz minél később csatlakozzunk?

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  193  Következő    Ülésnap adatai