Készült: 2024.09.21.00:28:27 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (1999.05.03.), 77. felszólalás
Felszólaló Dr. Bognár László (MIÉP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Társadalmi szervezetek bizottság
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:37


Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOGNÁR LÁSZLÓ, a társadalmi szervezetek bizottságának elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Igen tisztelt Képviselőtársaim! A társadalmi szervezetek költségvetési támogatásának elosztásáról szóló bizottsági javaslatunk van önök előtt, amelyet a költségvetési bizottság is megtárgyalt már. Ez az egyetlen olyan támogatási rendszer, amelynek elosztása a költségvetést követően minden évben megtörténik, és amelyben működési költségekre lehet pályázniuk a társadalmi és a civil szervezeteknek.

A pályázati kiírásra csaknem 1220 pályázat érkezett, és a szervezetek által igényelt összeg a rendelkezésre álló, mintegy 317 millió forinttal szemben több mint 2 milliárd 422 millió 712 ezer forintnyi igényként jelentkezett. Ebből is látni, hogy nagyon nehéz volt, mint eddig is, ebben az évben is a bizottság munkája. Amikor ezt a bizottság tagjai megismerték, egyértelművé vált előttünk, hogy ebből az összegből közmegelégedésre nem fogunk tudni javaslatot előterjeszteni a tisztelt Ház elé.

Tisztelt Képviselőtársaim! Sok elvi döntést kellett hoznia a bizottságunknak. Ismételten nem tudtunk foglalkozni az alapítványokkal a kevés összeg miatt, és a sportegyesületek pályázatait sem tudtuk ebből a forrásból támogatni. Érdekes módon meghúztunk egy alsó és egy felső határt: 3 millió volt a felső és 300 ezer az alsó határ. Mindkettő - a sok-sok tárgyalás után legalábbis - módosulni látszik. Az egyik az, hogy volt olyan szervezet, amely csak 100 ezer forintot kért, tehát nem akartuk, hogy 300 ezer forint legyen a legalsó határ. Volt egy igen nehéz kérdés, amely mindig sok vitát váltott ki a Házban, ez a parlamenti pártok ifjúsági politikai szervezetének a támogatása, ami eddig is nagyon-nagyon sok vitát váltott ki.

Most konszenzus született. Úgy született konszenzus, hogy a Szabad Demokraták Szövetsége mindig is fenntartotta azt a véleményét, hogy ne ebből a keretből támogassuk az ifjúsági szervezeteket. Itt most nem igazságosságról és elvekről van szó, hanem arról, hogy ez a javaslat demokratikus szavazással 5:1 arányban le lett szavazva a parlamenti pártok által, és így egy új elosztási rendszert hoztunk, mégpedig azt, hogy a költségvetésből elkülönített 6 százalékból a 20 százalékot megkapják a pártok. Tehát a 317 millióból 6 százalékot elkülönítettünk, és ez került felosztásra oly módon, hogy 20 százalékát megkapták a pártok egyenlő formában, utána pedig a parlamenti mandátum arányában jutottak még bizonyos kiegészítő összeghez.

(17.10)

Tehát áthágtuk. Így történhetett meg, hogy például a Fidelitas - ami biztos, hogy vitát is vált ki - többet kapott, mint 3 milliót. Honnan ered ez? Onnan ered ez, hogy minden párt elnökéhez fordult a bizottság, megkértük a pártelnököket, hogy jelezzék, mely ifjúsági szervezeteket kívánják támogatni. Volt, aki egyet jelölt meg, volt, aki kettőt. Sőt, bele sem akartunk menni abba a vitába, hogy milyen százalékban osszuk el az ifjúsági pártok között. Kértük a mindenkori parlamenti pártok elnökeit, hogy ezt is jelöljék meg. Tehát 5:1 arányban ez a döntés születet; a Szabad Demokraták Szövetsége ez ellen biztos benyújtja tiltakozását és más véleményét is.

Azóta is jöttek hozzám, megkeresett az Ifjúsági Demokrata Fórum, amely nem tartotta megfelelőnek ezt az elosztást. Ők például jobbnak tartották volna az előző évi körülbelüli egyenlőség elvét. Úgy érzem, ezt el kellett mondani, mert ma frissen kaptam ezt az jelzést.

Vegyük talán sorra a döntéseket! Felállítottunk egy normatív rendszert, amiben a minőséget és a mennyiséget is jelöltük. Próbálta ezt a bizottság tartani, de nem mindig sikerült a mennyiség és a minőség kérdésében megegyezni, de végül is 13:1 arányban - és ezt szeretném hangsúlyozni - elfogadták a bizottság tagjai ezt az önök előtt lévő javaslatot.

Nem akarom hosszúra fogni a szót, hiszen még úgyis hallunk róla, legfeljebb ha kérdés lesz, akkor a végén szívesen válaszolunk. A másik nagy gond volt, hogy a civil szervezetek ügyében felmerült - és ezzel sem mondok sok újdonságot, mert így volt ez négy évvel és nyolc évvel ezelőtt is, tehát az előző különböző kormányzatok ideje alatt is -, hogy borzasztó nehéz összemérni azokat a civil szervezeteket, amelyek egész más léptékűek, hangsúlyúak, egymástól teljesen különböző dolgokkal foglalkoznak, és így nagyon nehéz eldönteni azt is, hogy a Kengyeli Gyalogos Egyesületet, az Európa Centrum Egyesületet vagy a Regnum Marianumot összemérni - ez egy lehetetlen feladat! Erre a lehetetlen feladatra kaptuk mi a felhatalmazást, és próbáltunk valamilyen javaslatot önök elé letenni.

Néhány szót el kell még mondanom arról is, ami nem közvetlenül ehhez a tárgykörhöz, a napirendhez tartozik. Mivel állandó bizottság lett a társadalmi szervezetek bizottsága, igyekszik a civilekkel és a társadalmi szervezetekkel a naprakész kapcsolatot tartani, üléseire meghívja a társadalmi szervezeteket, meghallgatjuk őket, javaslataikat; megígértük nekik, hogy törvénymódosításokat terjesztünk elő - erről majd a képviselőtársaim is fognak szólni - az egyszázalékos törvény, a nonprofittörvény, a közhasznúsági törvény kapcsán, milyen igényeik vannak.

Még egyet szeretnék a tisztelt Ház figyelmébe ajánlani, mégpedig azt, hogy a régen működő, volt civil iroda ismét beindul. Most nem parlamenti civil irodaként, hanem a fehér házban a társadalmi szervezetek bizottságának lesz - még nincs is meg a neve - egy tájékoztatási irodája, ahol is minden törvénymódosításhoz hozzájuthatnak a civil szervezetek, valamint a bizottságon keresztül a törvénymódosításokat előterjeszthetik. Igyekszünk erre az irodára összpontosítani a minisztériumok pályázatait is, hogy egy olyan iroda legyen, amely felhívja a civil szervezetek figyelmét a megjelenő pályázatokra.

Befejezésül, tisztelt képviselőtársaim, azt kérném önöktől és a parlamenti frakcióktól egyaránt, hogy bizottságunk javaslatát - természetesen több kiegészítő módosító indítvánnyal - vitassák meg, és támogassák annak érdekében, hogy a civil szervezetek ezt a kevés pénzt, amely sajnos a gondjaikat nem oldja meg, csak enyhíteni tudja, minél előbb megkaphassák.

Köszönöm a figyelmüket, köszönöm a szót, elnök úr. (Taps az MSZP és az MDF padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  77  Következő    Ülésnap adatai