Készült: 2024.04.26.05:46:32 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

66. ülésnap (1999.05.03.), 114. felszólalás
Felszólaló Hegyi Gyula (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HEGYI GYULA (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Természetesen a szocialista képviselőcsoport is támogatni fogja ezt a politikai nyilatkozattervezetet. Mindazokat, amit képviselőtársaim elmondtak, néhány gondolattal szeretném kiegészíteni.

Nagyon fontos, hogy az Európa Tanács ötven évvel ezelőtt elkötelezte magát az emberi jogok védelme mellett, és még fontosabb, hogy szemben a Népszövetséggel és más korábbi intézményekkel, egy intézményrendszert rendelt mellé, az Emberi Jogok Európai Bíróságát, amely lehetővé teszi, hogy az állampolgárok, az egyes emberek számon is kérjék saját kormányukon azok vállalását. Ezt ma még nem érti mindenki, hiszen az egyik mai, baloldalinak semmiképp nem nevezhető napilapban már-már hazaárulásnak nevezik, hogy egy ügyvéd a magyar állam ellen pert indított az emberi jogi bíróságon. Ez természetesen dolga az emberi jogok ellenőrzésének; vagy megnyeri az állam a pert, vagy elveszti. Nagy demokráciák - Franciaország, Nagy-Britannia - számos pert vesztettek el Strasbourgban, ettől azonban demokratikus lényük nem csökkent, hanem nőtt, hiszen természetesen alávetették magukat ennek a határozatnak.

Az Európa Tanács bővítette tevékenységét. Mi, szocialisták nagyon fontosnak tartjuk a szociális jogok kiterjedt védelmét, amelyet az a szociális charta biztosít, amelyről néhány héten belül a magyar parlament is szavazni fog.

Nagyon fontos, hogy a környezetvédelem területén egyre inkább határozottan próbálja az Európa Tanács érvényesíteni azokat az értékeket, amelyek nélkül aligha képzelhető el a következő században emberi élet, legalábbis emberhez méltó élet Európában és a földgolyón.

Egy kis nemzet számára - relatíve kis nemzet számára, hiszen a magunk számára nagy nemzetnek számítunk - nagyon fontos a kulturális örökség kiemelt védelme, az Európa Tanács nem egy globalizált, homogenizált Európában gondolkodik, hanem a kisebb-nagyobb nyelvek, nemzetek sokszínűségének kultúrájában, a filmben, irodalomban, építészetben, a kulturális örökség legtöbb területén, sok területén ezt próbálják megvédeni.

Kelemen András képviselőtársam hosszabban beszélt már a kisebbségi kérdéssel kapcsolatos Európa tanácsi tevékenységről. Teljesen egyetértek azzal, amit mondott; az 1201-es ajánlás tudomásom szerint a szocialista frakció egyik akkori s jelenlegi tagjának hathatós közreműködésére született meg, és büszkék vagyunk rá.

A regionális értékek területén, a regionális együttműködés területén az Európa Tanács igen sokat tett, és az Európai Unió, amely természetesen sokkal erősebb eszközökkel rendelkező szervezet, lényegében a gyakorlatba próbálja átültetni azokat a fajta regionális szerveződésben rejlő értékeket, amelyet az Európa Tanács már régebben megfogalmazott. A magyar bővítés valóban a rendszerváltozás nagyon fontos külpolitikai fejezete volt, azt hiszem, mindenki büszke lehet rá, akinek része volt benne.

(19.10)

Magam is tagja vagyok az Európa Tanácsnak immár ötödik éve. Azt hiszem, nagyon fontos hangsúlyozni, és ez talán itt a vitában csak érintőlegesen hangzott el, az a helyes, ha a magyar parlamenti képviselők, kormánypártiak és ellenzékiek itthon kemény csatákat vívnak egymással, és ezt nem tartom feltétlenül rossz pártpolitikai acsarkodásnak, mindent el kell követnünk azonban azért, hogy külföldön egységes, lehetőleg egységes magyar álláspontot tudjunk megjeleníteni.

Mi a szocialista csoportban persze a szociális kérdésekben - nem a nemzeti külpolitikai kérdésekben - mást képviselünk, mint liberális vagy kereszténydemokrata képviselőtársaink, ez így helyes és így természetes. Nemzeti ügyekben azonban az Európa Tanácsban az ott jelen levő magyar képviselők eddig egységesen együtt tudtak működni, és őszintén remélem, hogy Surján elnök úr elnöksége alatt ugyanúgy lesz, mint Bársony András vagy Bratinka József eddigi elnökök vezetése alatt történt.

A magyar delegáció - ez talán a sajtónak szól, hiszen a jó hírről, valljuk be, mint újságíró elmondhatom, ritkán adunk szót, vagy ritkábban adunk szót - egyike az Európa Tanács legaktívabb résztvevőinek. Nincsen parlamenti közgyűlés, hogy raportőrként, hozzászólóként, bizottsági vélemény előadójaként valamilyen formában a magyarok aktívan ne vennének részt az Európa Tanács munkájában. Ebben a tekintetben talán nem veszik sovinizmusnak, ha azt mondom, hogy az Európa Tanácson belül a nagy tagországok közé tartozunk, legalábbis munkánk aktivitását, persze nem létszámát tekintve.

A politikai nyilatkozattervezetet tehát a Szocialista Párt nevében üdvözlöm, és kérem azokat a képviselőket, akik együttműködnek az Európa Tanácsban, hogy azt az "itthon vitatkozunk, és kint együtt dolgozunk" elvet, amelyet eddig megvalósítottunk, a továbbiakban is tartsuk meg.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai