Készült: 2024.04.26.05:01:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

1. ülésnap (2002.05.15.), 5. felszólalás
Felszólaló Dr. Ficzere Lajos
Beosztás az Országos Választási Bizottság elnöke
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 8:46


Felszólalások:  Előző  5  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FICZERE LAJOS, az Országos Választási Bizottság elnöke: Köztársasági Elnök Úr! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A választási eljárásról szóló törvény 34. § (2) bekezdésének m) pontja, valamint a Házszabály 5. § (1) bekezdésének a) pontja alapján az Országos Választási Bizottság beszámol az Országgyűlésnek az országgyűlési képviselők választásáról. Engedjék meg, hogy az írásban benyújtott jelentés szóbeli kiegészítéseként - a választások lebonyolításának tapasztalataira figyelemmel, azokat összegezve - röviden számot adjak arról a munkáról, amit az Országos Választási Bizottság az elmúlt hónapokban végzett.

Az Országos Választási Bizottság Országgyűlés által választott 5 tagja mellé az országos listát állító jelölő szervezetek további 8 tagot bíztak meg. Így a testület a választások végleges eredményének közzétételéig 13 taggal működött.

Az országgyűlési választások sikeres és eredményes lebonyolítása érdekében, a választásokkal kapcsolatos jogszabályok egységes értelmezése és az egységes joggyakorlat kialakítása céljából a bizottság 19 állásfoglalást adott ki. Egyebek mellett állásfoglalás kiadására került sor a közös jelölt állításával, illetve közös lista állításával kapcsolatos kérdésekben, a kampánytevékenység, valamint a kampánycsend szabályainak értelmezése tárgyában. Elvi jelentőségükre is tekintettel megemlítem továbbá a külföldi állandó lakhelyű, de igazolt magyarországi tartózkodási hellyel rendelkező magyar állampolgárok szavazati jogosultságával vagy a választójog egyenlőségével foglalkozó állásfoglalásokat.

A korábbi országgyűlési választásokkal összehasonlítva jóval több, összességében mintegy félezer panasz és kifogás érkezett a testülethez. A benyújtott panaszok és kifogások többségét elsősorban az ajánlószelvényekkel, a kiélezett választási kampány során a kampánycselekmények minősítésével, valamint a kampánycsend megsértésével kapcsolatos beadványok képezték.

Kifogás, illetve panasz érkezett a töredék szavazatok számítási módjával kapcsolatban, valamint a szavazatok újraszámlálása elrendelésének kezdeményezése tárgyában is. A bizottság a benyújtott panaszokat minden esetben megvizsgálta, és hatásköri jogosítványainak keretei között azokat elbírálta.

A testület konkrét ügyekben összesen 123 határozatot hozott, amelyekkel szemben 59 kifogást nyújtottak be a Legfelsőbb Bírósághoz. A benyújtott kifogásokat a Legfelsőbb Bíróság elutasította, amely azt jelzi, hogy az OVB döntései kivétel nélkül kiállták a legfőbb bírói testület törvényességi kontrollját.

Tisztelt Országgyűlés! Egyidejűleg fel kell hívnom a figyelmet arra is, hogy az Országos Választási Bizottság az egyes konkrét ügyek elbírálása során nem egy esetben szembesült azzal, hogy a hatályos választási eljárási törvény alapján - hatáskörének terjedelmére és kereteire tekintettel - vagy nem hozhatott érdemi döntést, vagy például az elektronikus műsorszolgáltatók tevékenységét érintő ügyekben az Országos Rádió és Televízió Testülethez kényszerült beadványokat áttenni.

A szavazatok újraszámlálását kérő beadványoknak az Országos Választási Bizottság hatásköri jogosítvány hiányában nem tehetett eleget.

Az említett és más beadványok elbírálásával kapcsolatosan az Országos Választási Bizottság - a területi választási bizottságok elnökeivel a közelmúltban lefolytatott konzultáció, valamint a választási eljárási törvény alkalmazásának tapasztalatai alapján - a törvényi szabályozás módosítását és korszerűsítését célzó javaslatokat szándékozik megfogalmazni.

Megítélésünk szerint ugyanis a gyakorlatban felmerült több kérdésre csak a vonatkozó jogszabályi rendelkezések módosítása révén adható megnyugtató válasz.

A jogszabályi változtatást igénylő kérdések között különösen figyelmet érdemelhet az ajánlószelvényekkel, a kampánytevékenységgel, annak időtartamával, a kampánycsend intézményével - ide értve esetleges megszüntetését -, valamint az igazolással történő szavazással összefüggő hatályos rendelkezések felülvizsgálata, módosítása. Továbbá megfogalmazódik a választási alapelvek, így különösen az esélyegyenlőség elve, a választások tisztaságának megóvása, a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlás, valamint a választási eljárás egyes szakaszaira vonatkozó rendelkezések közötti összhang maihoz képest szélesebb biztosításának igénye, azzal, hogy az alapelveknek a választásban érintettek, a választási bizottságok maradéktalanul szerezzenek érvényt.

E körben merült fel az Országos Választási Bizottság hatásköri jogosítványainak esetleges újragondolása, különös tekintettel az OVB részére a választási folyamat egészének ellenőrzését biztosító lehetőség rögzítésére, valamint a bizottság által elfogadott állásfoglalások jogi természetének egyértelmű meghatározására.

Az Országos Választási Bizottság a választási jogszabályok módosítására vonatkozó javaslatait a szakmai konzultációk, a nemzetközi választási megfigyelők ajánlásai, az Európai Unióhoz való csatlakozásunkból, különösen a helyhatósági-önkormányzati és európai parlamenti választásokra vonatkozó közösségi jogi szabályokból adódó követelmények számbavétele alapján és nem utolsósorban a választópolgárok beadványaiban megfogalmazott kritikai észrevételekre és javaslatokra figyelemmel kívánja összefoglalni és szíves egyetértésük esetén az Országgyűlésnek átnyújtani.

Tisztelt Országgyűlés! Szeretném megragadni az alkalmat, hogy az Országgyűlés alakuló ülése előtt köszönetemet fejezzem ki a 10 843 szavazatszámláló bizottság, a 176 egyéni választókerületi bizottság és a 20 területi választási bizottság tagjainak, a választási irodákban dolgozó köztisztviselőknek és közalkalmazottaknak azért az önzetlen, megfeszített munkáért, amellyel az országgyűlési választások törvényes, zökkenőmentes lebonyolítását biztosították. (Taps.)

Megkülönböztetett köszönetemet fejezem ki a választópolgároknak a választásokon való nagy számú, aktív részvételükért, amelynek meghatározó, döntő szerepe volt abban, hogy az országgyűlési választások eredményesen, fegyelmezetten, incidensek nélkül zajlottak le.

Végezetül szeretném megerősíteni, hogy a 2002. évi országgyűlési képviselő-választások - bár a korábbiakhoz képest feszültebb légkörben - alapvetően, egészében véve az alkotmányos és a törvényes rendelkezéseknek megfelelően kerültek lebonyolításra.

A választások hivatalosan közzétett végeredménye - a választópolgárok akaratát kifejezve - biztosítja a megválasztott képviselők legitimitását.

Engedjék meg, hogy az Országos Választási Bizottság nevében az új Országgyűlés előtt álló feladatok sikeres megvalósításához sok erőt és eredményes munkát kívánjak.

Kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy az Országos Választási Bizottság 2002. április 7-én és április 21-én megtartott országgyűlési képviselő-választásokról készült beszámoló jelentését elfogadni szíveskedjék.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)

 




Felszólalások:  Előző  5  Következő    Ülésnap adatai