Készült: 2024.09.21.00:15:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2018.10.15.),  11-14. felszólalás
Felszólalás oka Napirend előtti felszólalások
Felszólalás ideje 10:39


Felszólalások:   7-10   11-14   15-30      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: A Párbeszéd képviselőjeként Burány Sándor is napirend előtt kért szót: „Aktuális ügyekről” címmel. Parancsoljon!

BURÁNY SÁNDOR (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Sajnos le kell szögeznünk, hogy az Orbán-kormány az embertelenség kormánya. Az embertelenség kormánya, mert olyan társadalompolitikát folytat, amelyben egyre jobban megy és egyre több kedvezményt kapnak a felső tízezer tagjai  most nem is beszélek a lopásból élő haverokról és rokonokról , egyre több és nagyobb kedvezményt kapnak, ismétlem, a felső tízezer tagjai, miközben egyre elviselhetetlenebb terhek vannak az alacsony jövedelműek vállán. Az önök egyik első intézkedése volt, hogy példátlan módon megemelték  nem csökkentették, hanem megemelték, államtitkár úr  a minimálbér adóját.

(13.30)

Tetszik tudni, önök a felső tízezernek csökkentették a személyi jövedelemadóját, az alacsony jövedelműekét emelték. Olyan mértékben emelték, hogy a korábbi nulla százalék helyett ez most 15 százalék. Egész Európában, az egész Európai Unióban az önök döntése következtében a legmagasabb Magyarországon a minimálbért terhelő adók mértéke. Ennek következtében kialakult és tömegessé vált egy dolgozói szegénység az országban. Egy dolgozói szegénység, aminek a lényege az, sajnos ki kell jelentenünk, hogy azok, akik Magyarországon keveset keresnek, már szegénynek számítanak. Azok is szegénységben élnek, akiknek egyébként van munkából származó jövedelmük.

Ez példátlan mértékben vált tömegessé az önök kormányzása alatt Magyarországon. És a baj természetesen nem jár egyedül, hiszen ennek számos egyéb következménye is van. Egy frissen elkészült kutatás szerint, míg 2010 és 2016 között a nettó átlagjövedelem valamivel több mint 10 százalékkal emelkedett, ugyanebben az időszakban az albérlet ára több mint 70 százalékkal emelkedett. És ha ehhez hozzáteszem, hogy itt átlagjöveledemről beszélünk, miközben tudjuk, hogy a magyar adófizetők 60 százaléka az átlagbér alatt, sőt jóval az átlagbér alatt keres, akkor a helyzet még ennél is tragikusabb.

Ennek következtében nemcsak a dolgozói szegénység alakult ki Magyarországon, hanem a lakhatási szegénység is. Egyre több, mintegy 2-3 millió ember került csapdába Magyarországon; egy olyan csapdába, amelyben a jövedelmi viszonyaikat tekintve, fizetésük, jövedelmük nagy részét elviszi a lakhatás és a megélhetés költsége. Hiszen nemcsak az albérleti árak emelkedtek példátlan mértékben Magyarországon, hanem az élelmiszerárak emelkedése tekintetében is Európában az egyik legrosszabb eredményt produkáltuk az elmúlt nyolc évben. Ez szintén az önök kormányzásának következménye.

Ez a lakhatási szegénység tehát 2-3 millió embert fenyeget, a kutatások szerint ennyi ember él ma Magyarországon olyan helyzetben, amikor rossz minőségű, rossz állapotú, rossz energetikájú, rosszul kifűthető, rosszul szigetelhető vagy nehezen megfizethető lakásban kénytelen élni, és semmi esélye, semmi reménye arra, hogy ebből a helyzetből valamilyen kiutat találjon.

Sajnos, ennek egyenes következménye a hajléktalanság terjedése is. a mai nappal lépett hatályba az önök embertelen kormányának egyik legembertelenebb törvénye, mától razziázni lehet a hajléktalanokkal szemben.

És önök ahelyett, hogy a hajléktalanság ellen küzdenének, energiájukat arra fordítják, hogy a hajléktalanok ellen küzdjenek, azok ellen az emberek ellen, akik ellen nem küzdeni kellene, hanem akiken segíteni kellene. Hiszen ebben az országban nem épülnek tömegesen szociális bérlakások, és nem épülnek kellő mértékben hajléktalanszállók sem.

Az is tisztességtelen, hogy a balhét most a rendőrökkel és az önkormányzati dolgozókkal akarják elvitetni, nekik kell ebben az embertelen viszonyrendszerben egy embertelen törvényt viszonylag emberségesen, humánusan végrehajtani. Ez egészen egyszerűen tisztességtelen. A végrehajtásba beleértem az ingóságok biztosítását is, amit önök nagyvonalúan az önkormányzatok kötelezettségévé tettek. Bejelentem, hogy éppen azért, mert ez szerintünk alkotmányos jogokat sért, az ingóságok védelme érdekében az Alkotmánybírósághoz fordulunk.

Mégis valamit azért tenni kell. Egy ilyen embertelen törvény végrehajtása során mi most sajnos csak annyit kérhetünk, arra szólítjuk fel a kormányt, hogy lépjen keresztül saját árnyékán, és ha már megalkotta a világ egyik legembertelenebb törvényét, a végrehajtásban próbálja elővenni humánus oldalát.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP, a Párbeszéd és a DK soraiban.)

ELNÖK: Válaszadásra Cseresnyés Péter államtitkár úré a szó. Parancsoljon!

CSERESNYÉS PÉTER innovációs és technológiai minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársam! Hallgatva önt, úgy látszik, hogy az a régi „jó” szokásuk megmaradt, ami az embereket félrevezetését jelenti. Hiszen olyan számokkal jött elő, olyan adatokkal jött elő, és olyan megállapításokat, állításokat fogalmazott meg, amelyek nem állják ki az igazság próbáját.De nézzük a tényeket, nézzük a számokat! Ön itt a minimálbérről beszélt. Nézzük meg, hogy 2010 óta hová növekedtek a minimálbérek! Egyrészt a minimálbér és a garantált bérminimum, a szakmunkásbér-minimum. 2010-ben, amikor önök kormányoztak, és ön például államtitkár volt, 73 500 volt a minimálbér. Ez 2018-ra 138 ezer forintra növekedett. Ez durván 90 százalékos emelkedést jelent, ha nominálisan nézzük az értékét. A garantált bérminimum még ennél jobban növekedett, több mint duplájára nőtt, 180 ezer forint a garantált bérminimum, máshogy fogalmazva a szakmunkás-minimálbér. (Folyamatos moraj.)

Tehát jelentős mértékben emelkedett a minimálbér, de ennek hatására is és annak a gazdaságpolitikának a következtében, annak köszönhetően, amit az Orbán-kormányok az elmúlt négy évben, nyolc évben végeztek, nemcsak a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedett nagymértékben, hanem az egyéb szinteken lévő bérek is.

Ez azt jelenti, hogy a bruttó bér, az átlagbér 320 ezer forint körül mozog, 216-217 ezer forint a nettó bér, tehát jelentős mértékben emelkedett. Ha reálértékben nézzük a bérek emelkedését, közel 40 százalékkal emelkedett a reálbér.

Mit tettek önök annak érdekében, amikor kormányon voltak 2002 és 2010 között, hogy a bérek emelkedjenek? Nemhogy emelkedtek, de volt olyan év, amikor a bérek reálértékét nem tudták megőrizni Magyarországon. Önök kérnek számon a mi kormányunkon olyan dolgokat, amik, mondom, az igazság próbáját sem állják ki, és pont az ellenkezőjét tették annak idején, amikor az önök kezében volt az irányítás.

De természetesen meg kell nézni azt is, hogy mit tettünk a lakhatásért, a lakhatási feltételek javításáért, és mit tettek önök annak idején. 2010 előtt önök, a baloldali kormányok felszámolták azt az otthonteremtési rendszert, ami a 2002 előtti időszakban, az első Orbán-kormány idején jelentős építőipari növekedést tudott felmutatni, ami nemcsak az építőipari cégek teljesítményében volt mérhető, hanem a megépített lakások számában is. Medgyessy Péter 2002-es választási ígéretével szembemenve, akkor is, most is azt lehet mondani, megint félrevezették az embereket vagy hazudtak nekik.

Szétverték, csökkentették az adókedvezményeket és a kamattámogatásokat, szigorították a hitelfinanszírozást. Többek között ennek volt a következménye az a devizahitel-felvételi boom, amit önök nem akadályoztak meg, és az önök segítségével adósítottak el családokat és vállalkozásokat. Az otthonteremtési rendszer felszámolásával belekényszerítették a magyarokat, ahogy mondtam már, a devizahitelek felvételébe. Mindennek következményeként 2002 és 2010 között a lakossági devizahitelek összege, nem elnéztem a számot, 140-szeresére emelkedett, tisztelt képviselőtársam.

Önnek van bátorsága számonkérni bármit is az Orbán-kormányon? A Gyurcsány-kormány katasztrofális válságkezelése, a 2008-as gazdasági krízis miatt drasztikusan megváltoztak az árfolyamok. Többek között a devizahitelesek ezért is kerültek nehéz helyzetbe. Ez ellen sem tettek önök semmit.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként még a parlamentben a nyár végén azt mondta, hogy ide nem fog begyűrűzni a válság, majd 2 vagy 3 hónap múlva lemondani kényszerült, mert akkor sem mondott igazat, úgy, ahogy Dömötör államtitkár úr mondta, már akkor hazudott éjjel meg nappal, félrevezette az embereket. Több százezer magyar család került így kilátástalan helyzetbe, az önök felelőtlen gazdaság- és társadalompolitikája miatt. Önöknek van bátorságuk számonkérni bármit is a magyar parlament mostani összetételén és a magyar kormányon?!

Hajléktalanellátás. Az október 15-én, tehát ma életbe lépő változások célja a hajléktalanok védelme és természetesen a közrend védelme is, a közterületek védelme is. Lehet, hogy ön szerint vagy önök szerint ez nem emberhez méltó dolog, de az a kérdés, hogy közterületen élni emberhez méltó-e. Mert ezek szerint önök azt annak tartják, hogy az emberek közterületen télen-nyáron élnek életvitelszerűen. Ez emberhez méltó élet önök szerint?

Nekünk az a véleményünk, hogy a kormánynak kötelessége segítséget nyújtani a rászoruló embereknek, többek között ez az intézkedés ezért született meg, hogy megfelelő helyen tudják álomra hajtani a fejüket a hajléktalanok. Köszönöm szépen. Elnézést, elnök úr. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   7-10   11-14   15-30      Ülésnap adatai