Készült: 2024.04.26.10:40:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

56. ülésnap (2019.02.25.),  79-82. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:00


Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Vinnai Győző, a Fidesz képviselője, kérdést kíván feltenni a külgazdasági és külügyminiszter úrnak: „Nő a befektetői bizalom a Standard and Poor’s felminősítése nyomán?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. VINNAI GYŐZŐ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Januári hír, hogy a német Eissmann nevű cég kicsivel több mint kétmilliárdos beruházást hajt végre Nyíregyházán, ezzel 7700 négyzetméterrel bővítve jelenlegi gyárát. A beruházásnak köszönhetően, amelyhez a magyar állam közel 560 milliós támogatást nyújt, a jelenlegi 700 foglalkoztatott mellett további 140 munkahely jön létre. Az 1977 óta Nyíregyházán lévő gyár volt a német cég első, Németországon kívül felépült termelőközpontja. Az ehhez hasonló bejelentések nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a magyar ipar további erősítése megvalósuljon, amelynek az autóipar adja már jó néhány éve a gerincét, illetve hogy magas hozzáadott értéket teremtő munkahelyek jöjjenek létre. Mindazonáltal, hogy az ilyen beruházások értékes munkahelyeket teremtenek, külön kiemelendő az az üzenet, amit ezáltal a nemzetközi befektetők kifelé közvetítenek. Érdemes Magyarországot mint befektetési célpontot választani, hiszen itt a gazdaságpolitika kiszámítható, megvan a politikai stabilitás, s a már itt tartózkodó befektetők is elégedettek mind a magyar munkaerővel, mind az infrastruktúrával.

2010 előtt a magyar gazdaságot a túlzott eladósodottság jellemezte. A brüsszeli bürokrácia javaslatával ellentétben Magyarország más utat választott, az átgondolt gazdaságpolitikának köszönhetően a nemzetközi befektetők megfelelő befektetési célpontnak tartják hazánkat, s ezt a jövőben tovább fogja erősíteni az a hír, amely szerint az egyik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard and Poor’s egy fokozattal javította a magyar hitelbesorolást. Szerényen megjegyzem, más hitelminősítő is javította.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kérdésem a következő. Mivel úgy tűnik, a következetesség meghozta a gyümölcsét, a magyar gazdaság jóval az Unió átlaga fölött bővül. Várható-e azonban, hogy a Standard and Poor’s felminősítése kapcsán valóban nő a befektetői bizalom Magyarországon? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Menczer Tamás külügyi államtitkár úrnak.

MENCZER TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Valóban, ahogy a nap elején Varga pénzügyminiszter úr fogalmazott: amikor a leminősítések történtek, már akkor azt mondtuk, hogy jönnek majd a felminősítések is  most ezeknek az időszakát éljük. Bár tudjuk azért, egymás közt elmondhatjuk, hogy a hitelminősítőknek nem vagyunk a kedvencei, de már politikai elfogultság esetén sem lehet a magyar gazdaság eredményeit elvitatni. Külgazdasági oldalról a beruházásokat illetően szeretnék önnek a tavalyi és a tavalyelőtti esztendőre nézve néhány számot mondani, mert időről időre a legjobb adatokat tudjuk elérni. 2017-ben 96 beruházás érkezett a beruházásösztönzési ügynökségünkön keresztül, ez a 96 beruházás 3,5 milliárd eurónyi értéket tett ki, és több mint 17 ezer új munkahelyről született megállapodás. A tavalyi esztendőben 98 beruházásról született döntés, ennek az értéke 4,3 milliárd euró, és újra valamivel több mint 17 ezer munkahelyről született megállapodás.

Azt is fontos elmondani, hogy ma már egyre inkább látható, hogy nemcsak a termelési kapacitást hozzák ide a beruházók, hanem a kutatás-fejlesztési kapacitást, az innovációs szolgáltató tevékenységeiket is. Ez azt jelenti, hogy a tavalyi esztendőben 29 projektet könyvelhettünk el a szolgáltatóközpontok, infokommunikáció és kutatás-fejlesztés területén, ez pedig 60 százalékos emelkedést jelent a 2017-es esztendőhöz képest. Nagyon fontos, újra szeretném elmondani, hogy a tavalyi esztendőben a beruházásoknál az átlagbér 425 ezer forint volt, ez 40 százalékos emelkedés a 2017-es esztendőhöz képest. Ez mutatja, hogy ezek a beruházások is segítik azt, hogy minden magyar tudjon időről időre egyet előrelépni.

Ami az exportot illeti, itt csak két mondatban: bár a 88. helyen vagyunk a világranglistán a népességet illetően, a 34. helyen vagyunk a legtöbbet exportáló országok között, autóiparban 20., gyógyszeripari exportnál 19. helyen, gabonaféléknél pedig a 15. helyen. Tehát ezen a külgazdasági pályán igyekszünk továbbmenni. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   75-78   79-82   83-86      Ülésnap adatai