Készült: 2024.09.22.23:33:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

5. ülésnap (2018.06.04.),  193-196. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:33


Felszólalások:   187-192   193-196   197-200      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! László Imre képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mit kíván tenni a Kormány a kórházak növekvő adósságállományával” címmel. Rétvári államtitkár úr fog majd válaszolni. Parancsoljon!

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Egykori kórházigazgatóként szerettem volna ma egészségügyért felelős vezetőkhöz szólni, akik a gyógyintézetek  adott Heim Pál Kórház, Országos Onkológiai Intézet  vezetőiként maguk is megtapasztalhatták az alulfinanszírozottságból generált kórházi adósságok működésbénító és betegellátás-torzító hatását. Mint ön előtt is jól ismert, az idei év első harmadában rohamosan emelkedésnek indult az úgynevezett kórházi adósságállomány.

(17.10)

A gyógyintézeteknek négy hónap alatt sikerült összehozniuk 32,5 milliárd tartozást, a teljes tavalyi adósság csaknem kétharmadát.

Államtitkár Úr! Természetesen az első kérdésem az, hogy mikor rendezik a kórházak felgyűlt adósságát. Ez a kérdés azonban könnyen félreérthető, mert azt a látszatot kelti, azt sugallja, hogy itt egy olyan rossz intézményi gazdálkodásról van szó a háttérben, amiért végül is a költségvetésnek kell helytállnia. Valójában azonban ez a probléma rendszerszintű, a kórházak ugyanis nem kapják meg azt a finanszírozást, amibe feladataik ellátása kerül, amiért ténylegesen megdolgoztak. Ehelyett a költségvetés, mint egy főúri atya, időről időre a zsebébe nyúl, és mint tékozló gyermekének kifizeti a gyógyintézetek felgyűlt adósságát.

Azt kérdezem tehát, hogy mikor lesz hajlandó a kormány szembenézni a problémával és rendezni a gyógyintézetek finanszírozási rendszerét. Mikor veszik végre tudomásul, hogy nem pusztán költségvetési tételekről, hanem ellátandó betegekről van szó (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), akiknek állapotát az orvosok a szükséges feltételek hiányában gyakran képtelenek megfelelően rendezni? Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Valóban, azt hiszem, ha ön kórházi adósságról beszél itt az Országgyűlésben, akkor személyes tapasztalatai is lehetnek, hiszen amikor ön átadta 2011-ben a Szent Imre Kórház vezetését, akkor a köztudatban ismert 300-350 millió forint helyett a kórház új vezetése egymilliárd forintnyi adósságot talált, amely többek között azért is lehetett ennyivel nagyobb, mint a korábban vélt, hiszen nem is tartották nyilván központilag, hogy mennyi adósságot halmozott fel a kórház. Amikor pedig azt nézte meg a kórház új vezetése, hogy mekkora összeg áll rendelkezésre a több mint 600 ágyas kórházban, akkor likvid pénzként 295 299 forinttal találkozott, ami kórházi ágyanként kevesebb, mint 500 forint volt. Önnek volt javaslata ezen a téren, méghozzá a vizitdíj és a kórházi napidíj; Gyurcsány Ferenc egyik leglelkesebb támogatója volt akkor is, és úgy látszik, most is. Úgy látszik, önök, akik, hogy úgy mondjam, a DK-ban vagy MSZP-ben politizáltak ezen a téren, sohasem közszolgálatként tekintettek az egészségügyre, hanem egy kiszervezendő problémára, amelyet akár privatizálni is lehet, de semmiképpen sem az állam berkeiben jól vinni ezt a kérdést. Ezt mutatja az a kórházbezárási hullám is, amely a vizitdíj és a kórházi napidíj mellett ahhoz a kormányzáshoz köthető: a Svábhegyi Gyermekkórház bezárása, az OPNI bezárása, a Szabolcs Utcai Kórház bezárása, a Schöpf-Merei Kórház bezárása, amely számtalan család számára óriási segítséget nyújtott.

Mi ezzel szemben a kórházi fejlesztésekben hiszünk, és abban, hogy a különböző hatékonyságnövelő fejlesztéseit támogassuk a kórházaknak. Az elmúlt esztendőben is az az összeg, amit ön mondott, részben kórházi adósságrendezésre, részben pedig a hatékonyságnövelő alapon keresztül a későbbi adósságtermelődés megelőzésére, ilyesfajta strukturális vagy működési változtatásokra volt fordítható. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Innen folytatom, köszönöm szépen.




Felszólalások:   187-192   193-196   197-200      Ülésnap adatai