Készült: 2024.09.19.15:29:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

10. ülésnap (2018.06.20.),  71-82. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 22:07


Felszólalások:   59-70   71-82   83-97      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőség. Soron következik az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló Egyezménye Kiegészítő Jegyzőkönyvének kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/535. számon érhető el a Ház informatikai hálózatán.

Elsőként megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének. Parancsoljon, államtitkár úr! Öné a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ma Európában és az egész világon a rend, a biztonság a legfontosabb közösségi érték, ez az, ami meghatározza mindennapjainkat, meghatározza boldogulásunk feltételeit is. Ma az elmúlt nyolc év erőfeszítéseinek megfelelően és annak eredményeként azt mondhatjuk, hogy ma Magyarország Európában és a világon is az egyik legbiztonságosabb országnak számít. Magyarország Kormánya az elsők között ismerte fel azt, hogy a terrorizmus és az illegális migráció kéz a kézben jár. A kormány minden eszközt igénybe vett és vesz annak érdekében, hogy Magyarország rendjét és közbiztonságát, a magyar emberek biztonságát védje és biztosítsa. Természetesen így van ez a terrorizmus elleni fellépéssel is. A 2019. évi költségvetés tervezete alapján - amelynek javaslatát a kormány benyújtotta, és az Országgyűlés hamarosan megkezdi majd a tárgyalását - jelentős mértékben nőnek a terrorizmusellenes intézkedésekhez kapcsolódó források, jövőre már 25 milliárd forintot fordítanánk a javaslat szerint erre a célra. Nekünk Magyarország, a magyar emberek biztonsága az első.

A tisztelt Ház előtt lévő jelen kiegészítő jegyzőkönyv közvetlenül kapcsolódik a 2011. évi másik törvénnyel kihirdetett egyezményhez. Ennek célja az egyezmény rendelkezésének kiegészítése egyes további kriminalizálandó cselekmények meghatározásánál, például terroristakiképzésben való részvétel, vagy terrorcselekmény céljára szolgáló társulásban való részvétel.

Az Európa Tanács pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni szakértői bizottsága 2016 során folytatta le Magyarország pénzmosás és terrorizmusfinanszírozás elleni jogszabályi és intézményrendszerének, valamint a hazai gyakorlat hatékonyságának a vizsgálatát. Az Európa Tanács az országjelentésében pénzmosás elleni ajánlásokat fogalmazott meg Magyarország részére. Az ajánlások végrehajtásáról szóló kormányhatározat előírta a kiegészítő jegyzőkönyvhöz való csatlakozás lehetőségeinek felülvizsgálatát. Az elvégzett vizsgálat alapján megállapítható, hogy a büntető törvénykönyv 2018. január 1-jével hatályba lépett rendelkezései összhangba hozták a büntető anyagi jogi szabályozást a kiegészítő jegyzőkönyvben foglalt követelményekkel. 2018. január 31-én sor kerülhetett az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szolgáló egyezménye kiegészítő jegyzőkönyvének aláírására.

Tisztelt Országgyűlés! A megállapodás megfelel Magyarország nemzeti érdekeinek, helyes célokat szolgál, megkötése pedig időszerű. Mindezekre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, hogy a törvényjavaslatot tárgyalja meg, támogassa és fogadja el. Köszönöm figyelmüket.

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. A Fidesz képviselőcsoportjának vezérszónoka Bartos Mónika képviselő asszony. Képviselő asszony, öné a szó. Parancsoljon!

BARTOS MÓNIKA, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Államtitkár Úr! Képviselőtársaim! Több mint 330 halott és 1300 sebesült. Halottak, sebesültek, árvák, gyászoló családok, megtört életű és megtört szívű emberek. Szomorú, de ez is hozzátartozik az elmúlt három esztendő európai történéseihez. Pedig minden élet drága. A terrorizmus társadalmi fejlődésünk torzszülöttje, ahogy erre Freund Tamás Prima Primissima- és Agy-díjas professzor úr is rámutatott. A Közel-Keletről és Afrikából Európába irányuló migráció az elmúlt években példátlan mértékben növelte a kontinens terrorfenyegetettségét. Az elmúlt évek halálos támadásainak elkövetőiről minden alkalommal bebizonyosodott, hogy migrációs hátterük van, vagy ők maguk is bevándorlók, vagy szüleik, vagy nagyszüleik azok. A másod- és harmadgenerációs migránsok közül az elmúlt években százszámra keltek útra, hogy a Közel-Keleten harcoljanak, ott terroristakiképzésben vegyenek részt, majd visszatérjenek Európába. Egyáltalán nem elhanyagolható tömegről van szó. Becslések szerint a négy leginkább érintett országban, Franciaországban, Németországban, az Egyesült Királyságban és Belgiumban összesen legalább háromezer főről beszélhetünk.

Az európai terrorizmus elleni harc egyik legnagyobb kihívása ezeknek a személyeknek a nyomon követése. Az Európa Tanács a migrációs hullám mellett a számos ET-tagországot egyre intenzívebben érintő terrorista fenyegetés hatására döntött új normaalkotásról, és szimbolikusnak is tekinthető, hogy a kiegészítő jegyzőkönyv 2015 őszén nyílt meg aláírásra. A terrorizmus, szélsőség és radikalizmus elleni harc azóta is kiemelten szerepel a szervezet napirendjén. Bár az Európa Tanács emberi jogi szervezetként a migrációs kérdésekre is elsősorban humanitárius problémaként tekint, mégis felismerte, hogy az illegális migráció olyan veszélyes kísérőjelenségekkel párosul, mint a terrorizmus erősödése. Ezért szükségesnek vélte már meglévő jogi eszközeinek továbbfejlesztését, a terrorizmus megelőzéséről szóló egyezmény kiegészítését olyan aspektusból, amely a terrorszervezetekhez csatlakozó, terroristakiképzés céljából utazó külföldi harcosok jelenségét is megfelelően kezeli.

Az egyezményt kidolgozó szakértői csoportban magyar részről is aktívan részt vettünk, sőt a terrorizmussal foglalkozó ET-munkacsoportban azóta is aktívan jelen vagyunk. Jelentős lépés, hogy a terrorizmus megelőzése érdekében már a terrorista csoportban és kiképzésben való részvétel, a terrorcselekmény elkövetése céljából történő külföldre utazás és ennek finanszírozása, illetve megszervezése és elősegítése is büntethető. A magyar büntető törvénykönyv már megfelel ezeknek a szempontoknak, a 315-316. §-a éppen ezekkel az esetekkel foglalkozik, így a kiegészítő jegyzőkönyv kihirdetésének nincsen akadálya.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.(Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A KDNP képviselőcsoportjának vezérszónoka Nacsa Lőrinc képviselő úr. Parancsoljon, képviselő úr! Öné a szó.

NACSA LŐRINC, a KDNP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Az Európa Tanács, a strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot tömörítő szervezetnek a terrorizmus megelőzéséről szóló egyezményhez csatolt kiegészítő jegyzőkönyvének a célja, hogy megerősítse a terrorizmus megelőzésére irányuló belső és nemzetközi együttműködést, és növelje a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozó nemzetközi rendelkezések hatékonyságát. Az egyezmény számos olyan jogi aktust vezet be, amelynek célja a terrorizmus, a terroristakiképzés és a külföldi terrorista csoportokhoz való csatlakozás megakadályozása. A kiegészítő jegyzőkönyv 24 órán át elérhető tagországi kapcsolattartó pontokon keresztül segíti elő a gyors nemzetközi információcserét, erre Magyarországon a Terrorelhárítási Központ infrastruktúrája alkalmas. A terrorizmus globális jelenség, amely egyre növekvő fenyegetést jelent az emberi életre, a szabadságra, a demokráciára és a jogállamiság elvére Európában és világszerte. A terrortámadások elkövetői nem válogatnak, bárki a terrorizmus áldozatává válhat. Az utóbbi két-három évben az illegális bevándorlással is összefüggésben jelentősen megnőtt a terrorcselekmények száma, még ha ezekről nem is mind hallunk a nyugati sajtóban. A terror tartós fenyegetéssé vált, és ezzel szemben az Európai Unió minden korábbinál inkább köteles egységesen is fellépni, hogy előmozdítsa és fenntartsa fennállásának alapjául szolgáló elveket.

Fokozni kell a terrorizmus elleni fellépést, nem csupán nemzeti szinten, hanem összeurópai léptékben és világszerte is. A terrorizmus határon átnyúló jellege szoros nemzetközi együttműködést tesz szükségessé. A terrorista és terrorizmushoz kapcsolódó bűncselekmények közös értelmezése, amely a nemzeti hatóságok közötti együttműködést segíti elő, hozzájárul a büntető igazságszolgáltatási eszközök, valamint az uniós és nemzetközi szintű együttműködés hatékonyságának további erősítéséhez.

Az egyezmény és a kiegészítő jegyzőkönyv célja a szerződő felek erőfeszítésének növelése, a terrorizmus és annak az emberi jogok, különösen is az élethez való jog teljes körű gyakorlására kifejtett negatív hatásainak megelőzése érdekében mind a nemzeti, mind a nemzetközi szintű együttműködés során meghozott intézkedések által.

(11.30)

Úgy gondoljuk, hogy az elmúlt években a kormány mindent megtett Magyarország védelme érdekében és a terrorizmus elleni küzdelemben mind itthon, mind a nemzetközi téren. Külön is üdvözlendő, hogy a most benyújtott költségvetési javaslatban is további növekmény szerepel a biztonsági kérdésekben. Ezt mi örömmel üdvözöljük, és a tárgyalások során is ennek a támogatását, megerősítését fogjuk képviselni.

Az elmúlt években is, akár ha gondolunk Magyarország Alaptörvényének a hatodik módosítására, a terrorizmus elleni fellépésről szóló törvényre, a büntető törvénykönyv szigorítására, a határvédelemre és a ma a Ház előtt fekvő alaptörvény-módosításra vagy a Stop Soros akciótervre, mind-mind Magyarország biztonságának a megerősítését és megőrzését célozták, mint ahogy ez az egyezményhez való csatlakozás is. Éppen ezért a KDNP-frakció támogatja azt. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Az MSZP képviselőcsoportjának vezérszónoka Molnár Gyula képviselő úr. Képviselő úr, öné a szó, parancsoljon!

MOLNÁR GYULA, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! Nagyon örültem volna, hogyha ebben a fontos pillanatban nem a választási kampányt folytatják, és nem arról beszélnek, amit már számtalanszor megpróbáltak a politika középpontjába állítani. Egy olyan témáról van szó a terrorizmus esetében, ahol szerintem semmifajta aktuálpolitikai megközelítésnek nincs helye és nincs terepe.Ebben a kérdésben nem lehet szerintem politikai vita, nem tehetjük meg azt, hogy bármilyen szempontból aktuálpolitikai kérdéseket helyezünk előtérbe. Itt egy olyan megállapodás aláírásáról van szó, amelyik jól láthatóan próbál haladni az idővel. Ahogy a terrorizmus maga is nyilvánvalóan a technológiáját fejleszti, ahogy saját maga és ezek a cselekmények megpróbálnak egyre inkább olyan hatást kiváltani, amik a globális világban rendkívüli módon kihatnak az emberek félelemérzetére, úgy jól láthatóan - és helyesen szerintem - az Európa Tanács, a magyar kormány, az ezzel foglalkozó felelős szervek is igyekeznek haladni az idővel.

Én nagyon örültem volna, hogyha a hozzászólásban, akár a Fidesz vezérszónokáéban, akár a KDNP-ében a második felében lévő gondolatok erősödtek volna, hogy igen, egyre inkább kell azzal foglalkoznunk, hogy büntethetővé váljon az is, ha valaki csak szervezi, ha valaki olyan célból utazik, ha bárki valamilyen módon részt vesz abban, hogy ennek a finanszírozása megtörténjen.

Erről kell szerintem beszélnünk, és nem arról kell beszélnünk, hogy a terrorizmus és az illegális migráció kéz a kézben jár, mert ez szerintem ebből a szempontból nem ide tartozik. Mert ha önök ezt mondják, akkor kénytelen lennék esetleg én azt mondani, hogy a terrorizmus és a letelepedési kötvények vizsgálat nélkül kéz a kézben járnak, mert mondhatjuk azt, hogy sokkal többen jöttek be letelepedési kötvénnyel, és látjuk azt, hogy ott semmifajta nemzetbiztonsági vizsgálat nem történt, és nem tudjuk, hogy például amit itt drámai hangon elmondanak és bejelentenek, aközött adott esetben nincsen-e összefüggés.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Tehát az a kérésem, hogy ebben az ügyben legyünk mértéktartóak, legyünk olyanok, akik értik és érzik ennek a problémának a súlyát, és mi is készen állunk arra, hogy ebben az ügyben támogassuk és segítsük a kormányt, mert igen, nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy ebben a 11 cikkelyben - ha jól emlékszem - legyen a lehető legkorábban és leggyorsabban döntés. És nagyon fontosnak tartom - egyébként ezt megemlítették képviselőtársaim is -, ezzel be is fejezem, a 7. cikkelyben lévő dolgot. Tehát nagyon fontos az, hogy ebben az ügyben ne zárkózzunk be. Nagyon sok ügyben Magyarország azt a hibát követi el, hogy úgy gondolja, hogy mindenkinél okosabb, mindent jobban tud. Szerintem ez az a kérdés, a terrorizmus, amelyik átnyúlik a határokon. Bármennyire úgy gondolja a magyar kormány, hogy mindenre képes, azt gondolom, hogy ebben a helyzetben nagyon fontos az, hogy együttműködjünk más tagállamokkal. Tehát ezt a 7. cikkelyben lévő 24 órás rendelkezésre állást, és azt, hogy ebben az ügyben együttműködjünk mindenkivel, nagyon fontosnak tartom.

Szóval, meg fogjuk szavazni ezt a törvényjavaslatot, de tényleg őszintén kérem, hogy hagyják meg az ilyen petárdákat a délutáni alaptörvény-módosításra, és ne próbáljuk meg összekeverni ezt a fajta, egyébként még egyszer mondom: az emberiség és Magyarország szempontjából rendkívül fontos kérdésnek a vitáját. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Ezzel a vezérszónoki felszólalások végére értünk. Most van lehetőség arra, hogy képviselői felszólalásokra sor kerüljön. Elsőnek megadom a szót a Jobbik-képviselőcsoportból Varga-Damm Andrea képviselő asszonynak. Parancsoljon, képviselő asszony, öné a szó.

DR. VARGA-DAMM ANDREA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Nincs olyan törvényjavaslat, nincs olyan Ház elé kerülő, bármilyen javaslat, felszólalás, amiben ne lenne fontos az, hogy mindent megtegyünk azért, hogy a terrorizmust visszaszorítsuk, és mind hazánk, mind Európa polgárai úgy érezzék, hogy a mindenkori kormányok s mindazon szervezetek vezetői, akik erre rendeltettek, Magyarország, a magyar polgárok és az európai polgárok biztonságát szolgálják.Rigában, 2015. október 22-én írták alá ezt a kiegészítő megállapodást, amelynek alapját az ENSZ Biztonsági Tanácsának 2014. október 24-én tartott ülésén hozott határozatok alapozták meg. Szerényen ismételten megjegyzem, hogy ha az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülését követő egy év alatt az Európa Tanács ezt az egyezményt el tudta készíteni, alá tudták írni, akkor én úgy ítélem meg, hogy a Btk.-módosításokat is, amelyek megalapozták azt, hogy ma mi ezt a kiegészítő jegyzőkönyvet ratifikáljuk, jóval korábban meg lehetett volna tenni, már csak azért is, mert a Fidesz-KDNP-kormány kettő nap alatt tud Alaptörvényt módosítani, nagyon komoly, nagyon széles társadalmi rétegeket érintő jogszabályokat megalkotni és a Ház elé hozni. Ily módon úgy ítélem meg, hogy ez a közel hároméves késedelem, amivel mi majd ezt a törvényjavaslatot el fogjuk fogadni, ez is igen hosszú.

A terrorizmus folyamatában szinte azt mondhatjuk, hogy a jogalkotók mindig szaladnak a terroristák után, illetőleg a terrorizmust segítő szervezetek, személyek tevékenysége után. Tulajdonképpen ezek a törvényi tényállási elemeket megfogalmazó cselekmények, amelyek egyes cikkekben az egyezmény kiegészítésében feltüntetésre kerültek, reményeink szerint talán átfogják a terrorizmust szolgáló tevékenységek teljességét, de aggódom, hogy nem biztos. Viszont nagyon üdvözlendő, hogy ezekkel a tényállási elemekkel a büntető törvénykönyv is kiegészült, és vagyunk abban a helyzetben, hogy csatlakozhatunk ehhez az egyezményhez.

A kormányzó erők az alaptörvény-módosításban is kifejtett álláspontjukkal mindig arról beszélnek, hogy Magyarország és a magyar polgárok biztonsága a legfontosabb. Ha valami, akkor az ilyen jellegű jogszabályok, az ilyen jellegű egyezmények azok, amelyek elsősorban szolgálhatják Magyarország polgárainak biztonságát, és úgy ítélem meg, hogy ha a délután szavazandó jogszabálycsomag vonatkozásában ezt az erőt és ezt a gyorsaságot, ezt az elkötelezettséget erősítik, akkor az ilyenfajta tevékenységek, mint a terrorizmus elkerülése, illetőleg a terrorista cselekmények megelőzését szolgáló tevékenységek vonatkozásában legyenek legalább ilyen határozottak, legalább ilyen gyorsak és legalább ilyen hangzatosak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Kérdezem képviselőtársaimat, hogy kíván-e még valaki felszólalni a vitában. (Nincs jelentkező.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom.Megkérdezem Kontrát Károly államtitkár urat mint előterjesztőt, hogy kíván-e válaszolni a vitában elhangzottakra. (Kontrát Károly jelzésére:) Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Igen. Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Legelőször is szeretném megköszönni a javaslatot támogató képviselői hozzászólásokat, hiszen nagyon fontos az, hogy ez a javaslat minél szélesebb körű támogatást kapjon, hiszen a terrorizmus elleni küzdelem, eredményes küzdelem hozzájárul ahhoz, hogy Magyarország biztonságos ország legyen, Magyarország és a magyar emberek biztonságban legyenek, és ezért nekünk az az alapállásunk, hogy ennek érdekében holnap sokkal többet kell tenni, mint amit ma vagy tegnap tettünk. Ezért is utaltam az expozémban a kormány törekvéseire e tekintetben, illetőleg ebben a kérdéskörben. Szeretném hangsúlyozni azt, hogy Magyarország Kormánya nemzeti hatáskörben is mindent megtesz a terrorizmus elleni küzdelem vonatkozásában, hiszen szervezeteket hoztunk létre, a Terrorelhárítási Központot, a Tibeket, a rendőrség költségvetését növeltük, megerősítettük a rendőrséget, a nemzetközi kötelezettségeinket teljesítjük, megvédjük az országot, megvédjük a határainkat, a schengeni egyezményben vállalt kötelezettségeinknek is eleget teszünk, és ez a most tárgyalt törvényjavaslat is megfelel Magyarország nemzeti érdekeinek.

Engedjék meg, hogy Molnár Gyula MSZP-s képviselő hozzászólására reagáljak.

(11.40)

Ő arra kérte a kormánypárti képviselőket, hogy választási kampányi petárdákat ne lőjenek el - idézőjelbe téve -, ne vegyenek igénybe itt a vita során, mert ez nem korrekt - vagy ez nem helyes, pontosabban, talán ezt mondta -, de ő mégis megtett egyet. Azt mondja, hogy a letelepedési kötvények esetében nem történt semmiféle nemzetbiztonsági vizsgálat. Szeretném elmondani itt is, nagyon sokszor válaszoltam itt a parlamentben az ellenzéki képviselői kérdésekre, hogy négyszeres átvilágítás történt minden egyes kérelmező esetében, és nagyon sok elutasítás született, amikor az illetékes hatóságok által végrehajtott ellenőrzés következtében nem kaphatott ilyen jogot a kérelmező, tehát nem jegyezhetett ilyen kötvényt, mert olyan körülmények álltak fenn, amelyek ezt kizárták.

Tehát, képviselő úr, még egyszer az igazság kedvéért és a valóságnak megfelelően elmondom, hogy négyszeres ellenőrzést hajtottak végre a rendőrségtől a Terrorelhárítási Központig az erre hivatott magyar hatóságok. Ha megengedi, nem akarok itt erre kitérni, én megértem, hogy a választási kampánnyal kapcsolatos emlékek nem kedvezők a képviselő úr számára, de az igazság az, hogy erre a kérdésre mindenképpen szerettem volna válaszolni. Egyébként megköszönöm, hogy támogatják majd a javaslatot, hiszen ez valóban nemzeti érdek.

Varga-Damm Andrea képviselő asszony hozzászólását is köszönöm. Bízom abban, hogy a Jobbik képviselőcsoportja is tudja támogatni, és ebben a nagyon fontos kérdésben, a terrorizmus elleni küzdelemben kialakul egy olyan döntés, ami teljes mértékben megfelel Magyarország nemzeti érdekeinek.

Egy dolgot szeretnék leszögezni: Magyarország Kormánya számára a magyar emberek biztonsága az első, Magyarország az első, és mi mindent megteszünk a jövőben is a biztonság érdekében. Még egyszer kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a javaslatot támogassák. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   59-70   71-82   83-97      Ülésnap adatai