Készült: 2024.09.20.07:00:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.),  181-188. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:   171-180   181-188   189-196      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, miniszter úr. Tisztelt Országgyűlés! Juhász Hajnalka, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az agrárminiszter úrnak: „Mit tett a kormány az elmúlt években az erdősültség növeléséért, az erdőterület megmentéséért, és milyen intézkedéseket tervez a közeljövőben?” címmel. Öné a szó, Juhász Hajnalka képviselő asszony.

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Alig múlik el nap anélkül, hogy szóba ne kerülne a környezet védelme és a klímaváltozás elleni küzdelem. Hiszen mindannnyian tiszta vizet, tisztább levegőt és elviselhetőbb klímát szeretnénk. A szén-dioxid-kibocsátás csökkentésének, illetve az éghajlatváltozás kihívásainak egyik hatékony eszköze az erdőgazdálkodás. Jelenleg Magyarországon az egyetlen szénelnyelő ágazat az erdőgazdálkodás. Az erdő az általa biztosított haszonvételi lehetőségek, illetve számos egyéb közérdekű védelmi és közjóléti szolgáltatása révén az egyik legfontosabb természeti erőforrásunk, kiemelkedő jelentőségű nemzeti kincsünk.Az erdőnek minden szolgáltatása a közjólétet szolgálja. A gazdasági funkciója értelmében a fa megújulóenergia- és nyersanyagforrás, amely a minőségi életvitel egyik alapfeltétele, míg az erdei mellékhaszonvétel által egészséges termékekhez és élelmiszerekhez juthatunk. Az erdő sokrétű védelmi funkciója az erdő bonyolult rendszeréből fakad, és nagyon fontos szerepet tölt be a hazai biológiai sokféleség megőrzésében.

(14.40)

Tisztelt Miniszter Úr! Trianon után a hazai erdőterületek 84 százaléka a mai határainkon kívülre került, így 1,1 millió hektárra zsugorodtak erdőink. Ez az ország területének alig 12 százaléka volt. Mostanra ez az arány csaknem megduplázódott, ma körülbelül 2 millió hektáron található erdő. A hazai erdők évente 4-5 millió tonna szén-dioxid egyenértékének megfelelő üvegházhatású gázt kötnek meg, ami jelenleg az országos kibocsátás 7-8 százalékát ellensúlyozza. A faanyag energetikai célú hasznosítása további mintegy 5 millió tonna fosszilis eredetű szén-dioxid kibocsátását váltja ki.

Tisztelt Miniszter Úr! A fentiek alapján egyértelmű, hogy nem elég a meglévő erdőterületeket megőrizni, hanem új erdőterületeket is létre kell hozni. Éppen ezért kérdezem miniszter urat: mit tett a kormány az elmúlt időszakban az erdősültség növeléséért, az erdőterület megőrzéséért, és milyen intézkedéseket tervez a közeljövőben? Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Válaszadásra megadom a szót Nagy István miniszter úrnak.

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Kedves Képviselőtársam! Tisztelt Ház! Az éghajlatváltozásra adott egyik jó válasz az erdőtelepítések növekedése. A teremtett világért érzett felelősségvállalásunk nagyon fontos része az, hogy úgy bánjunk a környezetünkkel, hogy valóban kölcsönkaptuk az unokáinktól. Mit tesz a kormány  tette fel ön a kérdést  annak érdekében, hogy ez a teremtett világ jobb állapotba kerülhessen? Elindítottuk az országfásítási programot. Két részre tagozódik az országfásítási program, úgy, ahogy az erdők tulajdonjoga is két részre tagozódik, hiszen az egymillió hektárnyi állami erdőről beszélünk, és a másik egymillió hektár a magánerdő-gazdálkodók tulajdonában van.

Kezdjük először az állami programmal! Az állami programban egy olyan országfásítási programot hirdettünk, amely azt a célt tűzi ki, hogy idén ősszel és tavasszal úgy 550 hektárral növeljük az erdőterületek nagyságát. Bevontuk az önkormányzatokat, civil szervezeteket az ügyben, hogy játszótereinkre, terekre, ligetekre ültessünk fákat, hogy a fasorokban szakszerűen ültetett fák lehessenek. Bővítjük ezt a rendszert úgy, hogy a barnamezős területeinkre, elhagyott ipari területekre is fákat szeretnénk ültetni, fásítani szeretnénk. A kármentesítésre szolgáló és szoruló területeinkre is szeretnénk fákat ültetni, hogy mérsékeljük az ott meglévő károkat, ezért a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózatban felszabadítottunk egy 500 milliós pályázati keretet, amelyre önkormányzatok pályázhatnak ennek a kivitelezésére, és természetesen magán- és civil szervezetek is. Azt kérjük, hogy működjünk együtt közösen.

A másik oldal a magánerdők része, ahol a vidékfejlesztési programot módosítottuk úgy, hogy megérje erdőt telepíteni. Ezért, aki egyhektárnyi akácost vagy nyarast telepít, 1,2 millió helyett 3 millió forintot kap, annak, aki bükköst vagy tölgyest telepít, 3 millió helyett 5 millió forintot tudunk adni. (Arató Gergely jelzi az idő leteltét.) Kitoltuk a támogatásintenzitást egységesen 12 esztendőre, hogy mindenki művelhesse, és mindenkinek megérje erdőt telepíteni. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Köszönöm Arató Gergely képviselő úr integetését vagy fejbiccentését, hogy letelt az idő, elnézést. Juhász Hajnalka képviselő asszonynak viszonválaszra van lehetősége.

JUHÁSZ HAJNALKA (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Köszönöm miniszter úrnak a megtisztelő válaszát, hiszen a KDNP számos esetben felhívta a teremtettkörnyezet-védelem fontosságára a figyelmet, és hogy ennek érdekében hogyan kell a gondolkodásmódunkat is megváltoztatni és kialakítani. Megtisztelő és öröm az, hogy a Fidesz-KDNP-kormány milyen elkötelezett a fenntartható fejlődés elérésében, és hogy hogyan járulunk hozzá a globális szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez. Nagyon szépen köszönöm miniszter úrnak a választ. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Juhász Hajnalka képviselő asszony. Egyperces viszonválaszra van lehetősége miniszter úrnak.

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Köszönöm szépen a lehetőséget. Az a célunk, hogy Magyarország erdősültségét 21-ről 27 százalékra tudjuk növelni. Az a célunk, hogy a mostani 550 hektárnyi erdőtelepítéssel mintegy 8 ezer tonna szén-dioxidot tudjunk megkötni. De ezek mind mennyiségi számok, nagyon-nagyon fontos az erdők minőségi megújítása, az, hogy az erdő tényleg azt a célt szolgálhassa; szolgálhassa a szén-dioxid elnyelését, az oxigén termelését, hogy egyszerűen az élhető világot tudjuk szolgálni. Hívjuk, és várjuk a fiatalokat, jöjjenek, és ültessük közösen ezeket a fákat, hiszen az ő bevonásuk közös érdek mindenki számára, hiszen a jövőt, az ő jövőjüket készítjük ezzel elő. És ha ők részt vesznek az ültetésben, akkor a felelősségvállalásuk is erősödik, és mindaz az energia, mindaz a kedv és lelkesedés, ami a fiatalokban benne van, arra nekünk szükségünk van, hogy a környezetünket olyanná tudjuk tenni, amely mindnyájunk számára megfelelő tud lenni. Köszönöm szépen a kérdést. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:   171-180   181-188   189-196      Ülésnap adatai