Készült: 2024.09.19.11:28:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.),  89-95. felszólalás
Felszólalás oka Interpelláció megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:38


Felszólalások:   81-89   89-95   95-101      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Képviselő úr nem fogadta el az államtitkári választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Kimondom a határozatot: az Országgyűlés az államtitkári választ 107 igen szavazattal, 39 nem ellenében, 1 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Keresztes László Lóránt, az LMP képviselője, interpellációt nyújtott be a Paksi Atomerőmű bővítéséért felelős tárca nélküli miniszterhez: „Titkos háttéralkut kötött a kormány az oroszokkal?” címmel. Keresztes László Lóránt képviselő urat illeti a szó.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Miniszter Úr! Néhány napja már megerősítették a hírt, amit korábban olvashattunk a sajtóban, miszerint november 6-án, 7-én a Roszatom Pécsen tart egy konferenciát. Ez mindenkit meglepett a helyi közélet iránt érdeklődő személyek közül, ugyanis előzetesen hivatalos tájékoztatás Pécs városa felé nem érkezett. Arról is hírt kaptunk annak idején, hogy Orbán Viktor miniszterelnök részt vesz ezen a konferencián, és ez mindenképpen félelemmel vagy aggodalommal töltötte el a pécsieket (Derültség a kormánypártok soraiban.), tekintettel arra, hogy pontosan tudjuk azt, hogy Pécs mellett a Bodai Agyagkő Formációban egy nukleárishulladék-tározót kívánnak létrehozni, és azt is tudjuk, hogy nagyon-nagyon régóta ismertek azok a tervek, hogy Pécs közelében, a lakott terület alatti részeket is érintően uránbányászati tevékenységet bizonyos körök szeretnének ismét folytatni. Tehát felmerül a gyanú, hogy ha egy ilyen fontos konferenciát tart a Roszatom Pécsen, és azt ennyire fontosnak tekinti a magyar kormány, hogy még a miniszterelnök is részt vesz ezen a konferencián, akkor a helyszínválasztás ilyen szempontból nem lehet véletlen. Ezzel kapcsolatban szeretnék önnek kérdéseket feltenni.

Pontosan ki a kezdeményezője ennek a konferenciának? Miért nem tájékoztatták időben a város közvéleményét erről a konferenciáról? Mi a pontos célja ennek a konferenciának, és mi indokolja a pécsi helyszínválasztást? Illetve mi indokolja a miniszterelnök részvételét, amennyiben igaz, hogy a miniszterelnök részt vesz ezen a konferencián? És tekinthető-e egyfajta beismerésnek vagy elismerésnek, hogy ha egy ilyen rendkívül fontos eseményre kerül sor Pécsen, amelyen a miniszterelnök is részt vesz, akkor van valamiféle háttéralku vagy valamilyen együtt gondolkodás a három projekt ellen, tehát a paksi bővítés kérdése, a nagy aktivitású nukleáris hulladék Bodai Agyagkő Formációba tervezett tárolójának megvalósítása, illetve az uránbányászat újraindításának a kérdése között? Előre is köszönöm a válaszát, miniszter úr. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Süli János miniszter úr válaszol. Miniszter úr, öné a szó.

SÜLI JÁNOS tárca nélküli miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Kezdjük hátulról akkor a kérdésekre a választ! (Derültség az ellenzék soraiban.  Dr. Vadai Ágnes: Ez szép volt!  Az elnök csenget.)A miniszterelnök urat meghívtuk az udvariasság szempontjából, nem vesz részt rajta, nincs nemzetközi összeesküvés. Ön nagyon jól tudja, hogy milyen engedélyezési eljárások alá kell vetni egy nukleáris létesítményt, ez vonatkozik a hulladéktárolóra is, Bodára is és a bányászatra is, tehát ilyenről szó nincs. Ennek a konferenciának pedig AtomEco a neve, pont ez egy olyan jellegű konferencia, amikor azt akarjuk bemutatni, hogy miképp járulnak hozzá a megújulók, illetve az atomerőművek által termelt villamos energia a fenntartható fejlődéshez, erről szándékozunk egy konferencián beszélgetést folytatni.

(16.20)

Hogy miért tettük Pécsre? Azért tettük Pécsre, mert az erőműépítés kapcsán, ugye, mindig is térségfejlesztésben, a térséggel kapcsolatos dolgokról beszéltünk. Pécs alkalmas erre, hisz a konferenciaturizmusra megfelelő rendezvényhelyiségekkel rendelkezik, az egyetem alkalmas arra, hogy megfelelő, méltó partnere legyen. Egyébként a várost bevontuk a szervezésbe, hiszen nem három hét alatt lehet egy ilyen négyszáz fős rendezvényt megtartani, tehát itt mindenki tudott róla. Egyébként, hogy a sajtóból értesült ön: onnan kell értesülni vagy meghívóból. Egyébként az ön kollégái is regisztráltak, itt ül Mellár Tamás úr, itt ül az önök által pécsi polgármesterjelölt is, Kóbor József is, aki szintén regisztrált, zöldszervezetek, nemzetközi szervezetek is regisztráltak, akik részt fognak venni a konferencián.

Megint, hogy miért Pécs. Ha ön lokálpatrióta  tehát itt több mint négyszáz ember fog részt venni , azt gondoljuk, hogy a szállások telítése és az ott eltöltött vendégéjszakák fogyasztása is mind hozzájárul ahhoz, hogy Pécsnek egy megfelelő ismertetést is adjunk. (Közbeszólás a Jobbik soraiból.) Most a megjegyzést nem vettem figyelembe. Tehát azt tudom mondani, hogy szeretettel várjuk önt is. Attól, hogy nem regisztrált, szívesen fogadjuk, és elmélkedjünk együtt arról, hogy Magyarországon a magyar kormány a klímacélkitűzések érdekében megfelelő utat választott. Azok a példák, amiket önök Németország kapcsán említenek, tudjuk, hogy háromszoros árat eredményeznek. Közel száz forint egy kilowattóra villamos energia költsége Németországban, 40 százalékkal bocsátanak ki egy kilowattórára eső szén-dioxidot a német erőművek. (Sic!) A világ, illetve Európának is a legnagyobb feketeszén-felhasználói közé tartoznak a németek, 222 millió tonna feketeszenet használnak, a következő három európai ország nem fogyaszt ennyi szenet, és négy lignitbányát nyitottak meg az elmúlt időszakban.

Tehát az az út, amit önök javasolnak a magyar kormánynak, hogy zárja be az erőművet, az nem járható, mert egyértelműen azt mondjuk, hogy a klímacélkitűzések csak úgy teljesíthetők, ha Magyarország megépíti ezt a két blokkot, s erről tartunk mi egy nyitott, ellenzék, egyetemisták és bárki számára nyitott, regisztrálható konferenciát, amely az első Roszatom-konferencia, amit nemcsak otthon rendeznek meg, hanem Európában. Tehát azt gondolom, hogy semmi ördöngösség nincs ebben az ügyben, hanem jöjjön el, és akkor vegyen részt ebben a vitában. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úrnak az interpellációra adott válaszát. A képviselő urat kérdezem, elfogadja-e a miniszteri választ.

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. A választ sajnos nem tudom elfogadni, leginkább azért, mert több kérdéselemre esetleg megpróbált válaszolni miniszter úr, viszont a legfontosabb kérdésre nem válaszolt, miszerint létezik-e egyfajta háttéralku itt a paksi projekt, az atomtemető és az uránbánya kérdése között.Egy szempontból mindenképpen indokolt Pécset választani, ha az atomtechnológia, az atomenergia felhasználása, a fenntarthatóság és a környezet megóvása kapcsán erről szeretnének beszélni, hiszen a korábbi uránbányászati tevékenység brutális környezetpusztítását jól ismerik a pécsiek és a Pécs környékén élők. Mi pontosan tudjuk azt, hogy eddig 30 milliárd forintot kellett elkölteni a rekultivációra, és tudjuk, hogy ez egy olyan feladat, ami soha nem fog véget érni. Tehát mi tudjuk azt, hogy az atomenergia felhasználása milyen szinten brutálisan környezetpusztító.

Azt pedig talán miniszter úr tudja a legjobban, hogy milyen bonyolult és milyen végeláthatatlan folyamat egy atomerőmű engedélyezése, hiszen miniszter úr júliusban a miniszteri meghallgatásán mondta, hogy igazából fogalma sincs, hogy az oroszok mikor lesznek képesek a megfelelő terveket leszállítani, s mikor indulhat el az a bizonyos engedélyezési eljárás, aminek már le kellett volna zárulnia. A válaszát nem tudom elfogadni.

ELNÖK: Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! A képviselő úr nem fogadta el a miniszteri választ. Kérdezem önöket, elfogadják-e azt. Kérem, szavazzanak! (Szavazás.) Az Országgyűlés a miniszteri választ 106 igen szavazattal, 33 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! Burány Sándor, a Párbeszéd képviselője, interpellációt nyújtott be a külgazdasági és külügyminiszterhez: „Miért támogat a kormány egy háborút egy nemzeti kisebbség ellen, amelynek ráadásul keresztény civil családok esnek áldozatul?” címmel. Burány Sándor képviselő urat illeti a szó.




Felszólalások:   81-89   89-95   95-101      Ülésnap adatai