Készült: 2024.09.23.01:17:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

85. ülésnap (2019.10.21.),  246-257. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 17:04


Felszólalások:   243-245   246-257   258      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Szép jó estét kívánok, tisztelt képviselőtársaim! Szeretettel köszöntöm valamennyiüket.Mielőtt folytatnánk munkánkat, felhívom szíves figyelmüket, hogy a most következő törvényjavaslat vitáját követően rögtön sor fog kerülni az előterjesztés határozathozatalára is. Tehát kérem a frakcióvezetőket, hogy biztosítsák a határozatképességet.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik „A terrorizmushoz vezető radikalizáció megelőzése: regionális politikai válaszok és kockázatcsökkentés” című regionális konferenciáról szóló, levélváltás útján létrejövő megállapodás kihirdetéséről szóló előterjesztés általános vitája. A kormány-előterjesztés T/7699. számon a Ház informatikai hálózatán valamennyiünk számára elérhető.

Tájékoztatom önöket, hogy az előterjesztéshez határidőben nem érkezett módosító javaslat, így az elfogadott határozati házszabályi rendelkezésektől való eltérés alapján a Törvényalkotási bizottság a mai napon nem tartott ülést, ezért most a törvényjavaslat általános vitájára kerül sor. Tájékoztatom önöket, hogy az elfogadott házszabálytól való eltérés szerint a nyitóbeszéd és a zárszó elhangzására összesen 10 perc, a képviselőcsoportok felszólalására 4-4 perc, a független képviselők felszólalására pedig 2 perc áll rendelkezésre.

Most megadom a szót Vargha Tamás úrnak, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének, az imént elmondott időkeret figyelembevételével. Felhívom az államtitkár úr szíves figyelmét, hogy a vitában történő nyitóbeszéd és az esetleges zárszó ismertetésére a tíz perc összességében áll rendelkezésre. Parancsoljon, államtitkár úr, öné a szó.

VARGHA TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előttünk fekvő törvényjavaslat a Külgazdasági és Külügyminisztérium és az ENSZ Terrorizmus Elleni Hivatala közös szervezésében, 2019. november 7-én és 8-án, Budapesten megrendezésre kerülő, „A terrorizmushoz vezető radikalizáció: regionális politikai válaszok és kockázatcsökkentés” című regionális terrorizmusellenes konferencia megrendezése kapcsán került benyújtásra. Ez a rendezvény a 2020 júniusában New Yorkban megrendezésre kerülő második magas szintű terrorizmusellenes hetet előkészítő nemzetközi regionális terrorizmusellenes konferenciasorozat 2019-es záróeseménye.

A konferencia kiemelt jellegére tekintettel a megnyitóbeszédeket Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, illetve Vlagyimir Voronkov, az ENSZ-főtitkár terrorizmus elleni küzdelemért felelős helyettese, a záróbeszédet Pintér Sándor miniszterelnök-helyettes, belügyminiszter tartja majd. A meghívott közel 130 szakértő az ENSZ Biztonsági Tanács öt állandó tagját és az Európai Gazdasági Térség országait képviseli, illetve olyan prominens nemzetközi szervezeteket, mint az ENSZ, az Európai Unió, az Europol, az EBESZ és a NATO.

A rendezvény során három ülésszakra kerül sor, és ezek mindegyike kiemelten érinti a magyar külpolitika szempontjából prioritást élvező Nyugat-Balkánt, amely régióból szintén számos releváns szervezet meghívást kapott a konferenciára. Az első ülésszak a terroristanarratívák megelőzését szolgáló stratégiák kérdésével, a második a visszatérő terrorista harcosok jelentette kockázatokkal, a harmadik pedig a fiatalok terrorizmushoz vezető erőszakos szélsőség elleni fellépésbe történő bevonásának lehetőségeivel foglalkozik.

A kihirdetésre váró nemzetközi megállapodás célja, hogy a konferencia minden résztvevője számára biztosítsa mindazokat a diplomáciai érintkezésben szokás szerint alkalmazott kiváltságokat és mentességeket, amelyek megadása ezen esemény lebonyolítása érdekében szükséges.

Tisztelt Képviselőtársaim! A megállapodás megkötése és a budapesti regionális konferencia megrendezése jelentősen hozzájárul Magyarország e területen történő láthatóságának növeléséhez, és fontos lehetőséget nyújt arra, hogy megerősítsük elvi és gyakorlati elkötelezettségünket a terrorizmus elleni fellépés terén. Ezért kérem a tisztelt Házat, tisztelt képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslatot fogadják el, és köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Megköszönöm előterjesztői felszólalását. Tájékoztatom, hogy amennyiben zárszót fog mondani, arra összességében 7 perc és 10 másodperc áll majd rendelkezésére a tízperces összidőkeretnek megfelelően.Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselői felszólalások következnek. Felhívom szíves figyelmüket, hogy a frakcióknak 4-4 perc, a független képviselőknek pedig összesen 2 perc áll rendelkezésükre. Meg szeretném kérdezni, hogy ki kíván a felszólalás lehetőségével élni. (Dr. Zsigmond Barna Pál jelentkezik.) Elsőnek megadom a szót Zsigmond Barna Pál képviselő úrnak, a Fideszből. Parancsoljon, képviselő úr!

DR. ZSIGMOND BARNA PÁL (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az Egyesült Nemzetek Közgyűlése 2006-ban fogadta el a szervezet globális terrorizmusellenes stratégiáját. 2011-ben az ENSZ titkársága létrehozta a saját szervezetét, a terrorizmusellenes központot, ami a következő év tavaszán kezdte meg működését. 2017 júniusában a közgyűlés egyhangú határozatával úgy döntött, hogy a tagállamok terrorizmusellenes tevékenységének koordinálására önálló hivatalt hoz létre, amelyet egy új főtitkárhelyettes vezet.A Terrorizmus Elleni Hivatal szerteágazó tevékenységének részeként magas szintű konferenciákat szervez az ENSZ tagállamai számára. Az első ilyen vezetői konferenciára 2018-ban került sor New Yorkban, a következő 2020 júniusában lesz. Az első folytatásaként és a második előkészítéseképpen a hivatal számos regionális tanácskozást rendez, köztük a terrorizmushoz vezető radikalizáció megelőzése: regionális politikai válaszok és kockázatcsökkentés tematikájút is. A magyar kormány még 2019. január 25-én jelezte a hivatal számára, hogy kész helyszínt biztosítani az esemény megrendezéséhez, amire szeptember 9-én kapott igenlő választ.

Három szekcióülésre kerül sor, ahogy elhangzott, amelyek mindegyike különös hangsúlyt helyez majd a Nyugat-Balkán térségére, ahonnan szintén számos jelentős szervezet képviselője kap meghívást a rendezvényre. Ezek az ülések a terroristanarratívák megelőzésének stratégiáival, a külföldi harcosok hazatérésével összefüggő biztonsági kockázatokkal, illetve azzal foglalkoznak majd, hogyan lehet bevonni a fiatalokat a terrorizmushoz vezető erőszakos szélsőségesség elleni fellépésbe.

Tisztelt Képviselőtársaim! A budapesti regionális konferencia megrendezése lehetőség hazánk számára, hogy megerősítse szerepét a terrorizmus elleni nemzetközi küzdelem terén, és hogy a térség legfontosabb terrorizmusellenes vezetőit Budapestre hozza. Ezért kérem önöket, támogassák, hogy ezt a törvényjavaslatot még ma elfogadhassuk annak érdekében, hogy az alig több mint két hét múlva megrendezendő konferencia lebonyolítása zökkenőmentes legyen. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A következő felszólaló a Jobbik képviselőcsoportjából Balczó Zoltán képviselő úr. Parancsoljon, öné a szó.

BALCZÓ ZOLTÁN (Jobbik): Elnök úr, köszönöm a szót. Az államtitkár úr bevezetőjéből kiderült, hogy milyen nagyszabású és fontos terrorizmusellenes konferenciának ad helyszínt házigazdaként Magyarország. Nekünk most az a feladatunk, hogy az e konferencia pontos részleteit rögzítő levélváltást, amely az ENSZ Terrorizmus Elleni Hivatala és a magyar kormány képviseletében az ENSZ-nagykövet asszony között lezajlott, törvényben hirdessük ki, törvénybe iktassuk. Tehát gyakorlatilag egy technikai feladatunk van. Akkor megkérdezhetnék, hogy miért jelentkeztem felszólalásra. Ennek az oka két dátumnak az egybeesése. Erre a konferenciára november 7-8-án kerül sor, miközben Magyarországra november 7-én, a konferencia első napján egy nagyon rangos vendég fog érkezni. Orbán Viktor baráti meghívására Erdoğan török államfő érkezik ide, pont ezen a napon. Az a háború, amit Szíriában elindított Törökország, nem a terrorizmus felszámolását szolgálja, és ez a nemzetközi közösség számára teljesen egyértelmű. Cinikus az az elnevezés, ahogy ők nevezik, hogy a béke forrása.

(19.10)

Ennek a hadjáratnak nem a béke lesz a vége; világos, hogy egy célja van: a kurdokkal való leszámolás. De mi lesz a következménye? Az lesz a következménye, ami már most látszik, hogy adott esetben az Iszlám Állam foglyai szabadulnak majd. A kurdok ellenőrzése alatt álló területen 11 ezer foglyot őriznek, ebből a mostani hadicselekmények alapján már ötszáz  ismétlem, ötszáz  kiszabadult. Tehát hogyan fogja vajon az egyik résztvevő, amelyik az Iszlám Állam elleni nemzetközi koalíció tagja, azt elfogadni, hogy az az Erdoğan államfő van itt, aki azok ellen a kurdok ellen lép föl, akik a legnagyobb véráldozatot hozták az Iszlám Állam ellen?

Eközben azt halljuk Orbán Viktortól, hogy ez magyar nemzeti érdek, mert csak így lehet megelőzni, hogy a Törökországban élő szírek ne Európába jöjjenek, hanem Szíriába. Szíriában ez nem békét terem. Azzal egyetértünk, hogy Törökországgal jó gazdasági kapcsolat kell, hogy az Unió továbbra is tartsa fönt azt a szerződést, amely révén finanszírozza Törökország számára a szírek megfelelő ott-tartását, de ez nem ad alapot arra, hogy a magyar kormány az Európai Unióban egyedüliként ezt támogassa.

Orbán Viktor az Amerikai Egyesült Államokra hivatkozott. Idézem a Fehér Ház nyilatkozatát: az Egyesült Államok nem támogatja ezt a támadást, és világossá tette Törökország számára, hogy ez a hadművelet rossz ötlet. És vajon mi miért nem az Európai Uniót tekintjük mérvadónak? Magyarország akadályozta meg, hogy ne csak egy főképviselői nyilatkozat legyen, hogy az Unió egyértelmű nyilatkozatban elítélje ezt a háborút.

Magyarország nem először vétózott meg egy egyébként nagyon fontos uniós fellépést. Ezek után csak abban bízom, hogy amikor a külügyminiszterünk megnyitja majd ezt a nagyon fontos konferenciát, akkor a résztvevők nem lesznek tisztában azzal, amit Orbán Viktor mondott: ne arra figyeljenek, amit mondok, hanem amit cselekszem. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A KDNP képviselőcsoportjából Nacsa Lőrinc képviselő úr jelentkezett felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! A jobbikos képviselőtársam nem nagyon tudott a témánál maradni, és egész más témákat hozott ide a törvényjavaslat tárgyalásakor. Én megpróbálok rövid és a témánál maradó lenni.Sajnos eljutottunk oda, hogy mára a terrorizmus húsba vágó valóság Európa nyugati részén, egyesek szerint, például London baloldali főpolgármestere szerint hozzátartozik a nagyvárosi léthez. Mi ezt nem fogadhatjuk el, és nem is fogadjuk el, Magyarország az erejéhez mérten és azon túl is az elmúlt években mindent megtett a terrorizmus ellen folytatott küzdelemben, jelenleg is prioritás, ezért is fontos a Magyarország és az ENSZ Terrorizmus Ellenes Hivatala között létrejövő megállapodás regionális konferencia megtartásáról.

A 2016 márciusában történt brüsszeli terrortámadás óta 37 terrortámadást hajtottak végre migránsok vagy migrációs hátterű személyek Nyugat-Európában. A 37 terrortámadásban 231 ember vesztette életét, valamint 1828 személy sérült meg. Többek között ezért is vagyunk mi a biztonság mellett és a kvóták és a bevándorláspárti törekvések ellen.

A terrorizmus és a migráció egymást erősítő jelenség, a terrorszervezetek az ellenőrizetlen migrációval merénylőket juttatnak be Európába, ezért a radikalizálódás helyszínétől a toborzáson keresztül a migrációs útvonalakig mindenhol meg kell növelni az erőfeszítéseket a terrorszervezetek ellen. Különösen igaz ez az új kihívásokra, mint például az online tér. Magyarország elkötelezett a terrorizmus elleni harc folytatásában. Az ENSZ világszervezeteinek is minden módon fel kell lépni a terrorizmus és a terroristák ellen. Ez az elkötelezettség jelenik meg most a budapesti konferencia szervezésében is. Mindezekre tekintettel a KDNP-frakció támogatja a törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Az MSZP képviselőcsoportjából Mesterházy Attila képviselő úr jelentkezett felszólalásra. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó.

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az MSZP frakciója támogatja ezt az előterjesztést, hiszen valóban ez egy technikai feladat, de azért mégsem értékelném le jobbikos képviselőtársam szavait, ahogy ezt Nacsa képviselőtársam tette. Nem lenne baj, ha nemcsak konferenciaszervezésben nyilvánulna meg ez az elköteleződés, amiről ön is beszélt. Való igaz, hogy megint elszigetelődött ebben a kérdéskörben Törökországgal kapcsolatban Magyarország, NATO-tagállamként és európai uniós tagállamként is egyedül maradt ezzel az álláspontjával. Tehát hasznos volna, ha a konferenciaszervezés és a rendezvényszervezés témáján és területén túl a magyar kormány ezt az elköteleződését a terrorizmus elleni harcot illetően bizony a külpolitika más frontján is érvényesíteni tudná és akarná. S való igaz, hogy van némi diszkrét bája annak, hogy a török elnök pont a konferencia idején érkezik Magyarországra. Bízom benne, nem ő lesz a felkért fő hozzászóló ezen a konferencián. Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Kérdezem önöket, hogy kíván-e valaki még élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Az általános vitát lezárom. Megkérdezem Vargha Tamás államtitkár urat mint előterjesztőt, kíván-e válaszolni az elhangzottakra. (Jelzésre:) Igen. Államtitkár úr, mint említettem, 7 perc 10 másodperc áll az ön rendelkezésére. Parancsoljon, öné a szó.

VARGHA TAMÁS külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Köszönöm a szót. Annyit szeretnék hozzáfűzni Balczó Zoltán és Mesterházy Attila felszólalásához, hogy itt ma már a Házban több ízben elmondtuk, szeretném elismételni, hogy a magyar kormány, amikor a véleményét kialakítja, és amikor döntéseket hoz, kizárólag Magyarország érdekeit tekinti mérvadónak. S egyet szeretnék hozzátenni: jelen pillanatban tűzszünet van érvényben abban a térségben, amiről képviselő urak beszéltek. Emellett szeretném megköszönni, hogy az előterjesztés  amiről most beszéltünk, és ami az előttünk fekvő törvényjavaslat  céljaival egyetértenek és támogatni fogják a szavazáskor. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   243-245   246-257   258      Ülésnap adatai