Készült: 2024.04.26.07:22:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

112. ülésnap (2020.03.16.),  117-120. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:16


Felszólalások:   117   117-120   121-122      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr, tisztelt államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Sebián-Petrovszki László képviselő úr, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „A kormány miért az orvosokat támadja ahelyett, hogy segítené a munkájukat?” címmel. Tisztelt Ház! Mivel a képviselő úr nincs az ülésteremben, a kérdését a házszabály vonatkozó szakaszának bekezdése értelmében, a 122. § (5) bekezdése értelmében visszavontnak kell tekinteni.Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet képviselő asszony és Ungár Péter képviselő úr, az LMP képviselői, kérdést kívánnak feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Mire elég a nyugdíjemelés?” címmel. A kérdést feltevő képviselők nevében Ungár Péter képviselő úr fogja ismertetni a kérdésüket. Parancsoljon, képviselő úr, öné a szó, és Rétvári Bence válaszol.

UNGÁR PÉTER (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Magyarországon egyre több nyugdíjaskorú ember él, és ez így lesz a következő időszakban, ezért fel kell készülni arra a következő költségvetésekben, hogy ezeknek az embereknek a lehető legtöbb forrást és legnagyobb megbecsülést adjuk. Ezzel szemben az a helyzet, hogy az önök tíz éve alatt 2,8 százalékkal emelkedett a nyugdíj az idei évben (Sic!) úgy, hogy 4,4 százalék az infláció, és 7 százalékkal nőttek az élelmiszerárak, a gyógyszerárak nagy része ezt a 7 százalékot is meghaladóan nőtt. Az a helyzet, hogy a kormány hiába kommunikál különböző számokkal a nyugdíjakkal kapcsolatban, nem kommunikál a legfontosabb számmal, amely a nyugdíjak vásárlóértéke. Azért nem használják ezt a számot, ugyanis a nyugdíjak vásárlóértéke nem olyan erős, hogy önök ezt ki tudják rakni különböző plakátokra. Az a helyzet, hogy a nyugdíjak vásárlóértéke az elmúlt három évben csökkent.Az LMP több javaslatot is benyújtott azért, hogy a nyugdíjasok megbecsülést kapjanak, többek között azt, hogy a minimálnyugdíjat 2,5-szeresére, 71 250 forintra emeljék, a Fidesz eddig ezt háromszor leszavazta. Az a helyzet, hogy erre önmagában nem válasz az, hogy mi volt a nyugdíjak állapota tíz évvel ezelőtt. Önök már tíz éve kormányoznak. Ez azt jelenti, hogy önök tartoznak felelősséggel azért, hogy a nyugdíjasok mennyi pénzt kapnak, és ebből a pénzből mit tudnak maguknak vásárolni, nem pedig az ezt megelőző kormányok. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. A válaszra Rétvári Bence államtitkár úrnak adok szót. Parancsoljon, államtitkár úr!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Soha nem kerültük el a válaszadást, tisztelt képviselő úr, annak kapcsán, hogy mennyivel nőtt a nyugdíjak vásárlóértéke. Ha ön visszanézi itt a parlamenti jegyzőkönyveket, itt is, tőlem is szerintem több tucatszor meg fogja találni. Ha megnézi, 2010 óta a mai napig, az elmúlt 9-10 évben 10,3 százalékkal nőtt úgy a nyugdíjak vásárlóértéke, hogy az nem a nyugdíjemelkedést jelenti, mert az 33 százaléknál is magasabb, ez a vásárlóérték, tehát a boltokban a nyugdíjaskosárhoz viszonyított értéke a nyugdíjaknak.Tisztelt Képviselő Úr! Azt így március 16-án senki sem fogja tudni megmondani, hogy december 31-éig az infláció mekkora mértékű Magyarországon, de a nyugdíjasok mindig is számíthattak a kormányra. Ha a tervezettnél az infláció alacsonyabb volt, akkor a kettő közötti különbözet beépült a nyugdíjukba, és nemcsak abban az évben, hanem a következő években is megkapták. Ha pedig az infláció volt magasabb, akkor novemberben visszamenőlegesen megkapták az egész évre a különbözetet, és ez a különbözet beépült a következő évi nyugdíjba. Ezen túlmenően nyugdíjprémiummal, Erzsébet-utalvánnyal, rezsiutalvánnyal, egyszeri juttatással is igyekeztünk a nyugdíjasok számára a bevételeiket növelni. Ez összességében körülbelül 270 milliárd forint érték, amit az elmúlt években ilyen többletjuttatásokként a nyugdíjasok számára adtunk.

Az pedig, hogy miért releváns, tisztelt képviselő úr, hogy mi történt 2010 előtt, azért, mert önök mindnyájan, akik ellenzékben vannak, egy politikai tömbbe tömörültek, és annak a politikai tömbnek a vezetője az a Gyurcsány Ferenc, aki 2010 előtt olyan gazdaságpolitikát vitt, és olyan döntéseket hozott (Derültség a Párbeszéd soraiból.), most nevethetnek ezen, de a nyugdíjasok nem nevettek, amikor elvettek tőlük egyhavi nyugdíjat. Mindenki láthatja, hogy van egy olyan politika, amely a nyugdíjak értékét tudja növelni, többletjuttatásokat tud adni a nyugdíjasoknak, és van az egységbe tömörült ellenzék, aki vezetőjeként ott áll Gyurcsány Ferenc, aki viszont a rendszerváltás óta egyetlen kormányfőként a Gyurcsány-Bajnai-időszakban csökkentette Magyarországon a nyugdíjakat, ezért van valóban annak igencsak súlyos következménye, hogy ki vezeti ezt az országot. Köszönöm szépen. (Dr. Fónagy János: Így van!  Taps a kormánypárti padsorokból.)




Felszólalások:   117   117-120   121-122      Ülésnap adatai