Készült: 2024.09.19.18:09:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2018.10.24.),  73-76. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   69-72   73-76   77-80      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Nagyon szépen köszönöm. Tordai Bence képviselő úr, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mit tesz a kormány a szegény gyermekekért?” címmel. Parancsoljon!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Az EU alapjogi ügynökségének múlt héten publikált jelentése szerint Magyarországon minden harmadik gyermek szegénységben vagy társadalmi kirekesztettségben él. Ennél csak Görögországban, Romániában és Bulgáriában rosszabb a helyzet. Íme, egy újabb bizonyíték arra, hogy a kormánypropaganda mit sem ér, ha a tényekről beszélünk. Hiába játszadoznak a statisztikákkal, hiába szigorítják a jogosultsági feltételeket, hogy így egy tollvonással csökkentsék a rászorulók számát, hazánk még mindig a sereghajtók között van.50 ezer gyermek rendszeresen éhezik, 170 ezren olyan lakásban laknak, ahol nincs vécé, több tízezren esnek ki az iskolapadból végzettség nélkül, mert önök 16 évre szállították le a tankötelezettségi korhatárt, támogatva ezzel a gyerekmunkát, a gyerekek kizsákmányolását. Nem jut hozzá minden gyerek a minőségi oktatáshoz, negyedük funkcionális analfabéta marad, nem megfelelő a gyerekek egészségügyi ellátása, különösen a sérülékeny társadalmi helyzetűeké és a fogyatékkal élőké.

A jelentés egyértelműen kimondja, hogy a családoknak adott támogatások nem emelkedtek annyival, mint a megélhetés költségei. Ma minél több gyermeket vállal valaki, annál nagyobb az esélye, hogy elszegényedik.

És van itt még egy dolog, ami mellett nem mehetünk el szó nélkül: a rászorulókat támogató operatív program, amelynek célja pont az volt, hogy a szegény családokon és kiváltképp a szegény gyerekeken segítsen élelmiszercsomagokkal és más természetbeni juttatással. Nem elég, hogy a projekt két év csúszással indult, és a választások előtt osztogatott belőle a kormány a Fidesz kampányának részeként élelmiszert, most 11 milliárdot ad konferenciázásra ebből a keretből Vajna Tímea barátnőjének és más Fidesz-közeli vállalkozóknak.

A fideszes slepp majd megbeszéli, hogy milyen sikeres volt az Európai Csalás Elleni Hivatal által is vizsgált program, úgyhogy lesz ingyenebéd, csak éppen nem a szegényeknek. A Fidesz-kormány napi szinten alázza meg a szegény családokat, és a gyerekeiktől is elveszi a felemelkedés lehetőségét. 2010 óta egy fillérrel sem nőtt a családi pótlék, és folytathatnám a sort.

Figyelembe véve az EU friss jelentését, kérem, válaszoljon a következő kérdésekre. Mit fog tenni a kormány a gyerekszegénység visszaszorításáért, kiterjesztik-e a gyermekétkeztetést a hétvégékre? Milyen megoldást kínálnak a lakhatási válságra a szegregált telepeken élőknek? Vitát folytatnak-e az alapjövedelemről kommunistázás helyett? Miért az EU vizsgálja csak a magyar szegények pénzének ellopását az RSZTOP ügyében? Köszönöm a türelmet, elnök úr. (Taps a Párbeszéd és a DK soraiban.)

ELNÖK: Képviselő úr kérdésére Rétvári Bence államtitkár úr válaszol. Parancsoljon!

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Olyan alapvető tényekkel nincs tisztában, tisztelt képviselő úr, hogy magam is meglepődtem ezen, amikor itt gyorsan elhadarta.Ön azt mondja, az RSZTOP-ból konferenciázásra 11 milliárd forintot költünk. A konstrukciónak, az operatív programnak alapvető kiírása, hogy semmi másra nem lehet fordítani, csak élelmiszerre. Még az élelmiszer odaadása kapcsán munkabérre sem lehet fordítani. Ön összekeveri a szezont a fazonnal, tisztelt képviselő úr. Ebből olyan szolgáltatásokat vettünk, hogy a rászorulók számára, a hajléktalanok, nagycsaládosok, szegény idős emberek, megváltozott munkaképességűek számára ezeket biztosítjuk, 170 ezer ember tudott már ebből évente részesülni.

(Az elnöki széket Jakab István, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A másik, hogy a nemzetközi adatok alapján mennyi nehéz helyzetben lévő gyermek van. Természetesen ön is és én is, remélem, mind a ketten úgy gondoljuk, hogy amíg egyetlenegy nehéz helyzetben lévő gyermek is van, addig van feladatunk. De ettől függetlenül érdemes a tendenciát megnézni, hogy ’10-12 után mi következett be Magyarországon.

Az Eurostat adatai alapján 2012 és 2017 között éppen a gyermekszegénység területén következett be a legnagyobb mértékű javulás. A 18 év alattiak körében, az Eurostatból idézek, tisztelt képviselő úr, a relatív jövedelmi szegénység 23,8 százalékról 14,8 százalékra csökkent. Persze, sok a 14,8 százalék, csak a 23,8 jóval magasabb volt. Ha az önök útját választottuk volna, ez emelkedett volna; szerencsére csökkent.

Ha a teljes lakosságot nézem, nem csak a gyerekeket, a súlyos anyagi nélkülözést, szintén Eurostat alapján, mert önök szeretik ezeket a nemzetközi kimutatásokat, 1,3 millióval csökkent ’12 és ’17 között a szegénységgel vagy anyagi nélkülözéssel súlyosan veszélyeztetett emberek száma, aránya. A mélyszegénységben élők aránya 375 ezerrel csökkent  szintén Eurostat az önök kedvéért. Úgyhogy, hála istennek, ebben pozitív tendenciák voltak, és ezt a munkahelyteremtés és az adórendszer alapozta meg legfőképpen. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   69-72   73-76   77-80      Ülésnap adatai