Készült: 2024.09.21.09:51:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

33. ülésnap (2018.10.24.),  61-64. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 3:56


Felszólalások:   57-60   61-64   65-68      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Korózs Lajos képviselő úr, az MSZP képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Mi lett 6,3 milliárd forint sorsa, amit eredetileg Erzsébet-utalványokra szántak?” címmel. Parancsoljon!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Mindenki előtt ismeretes, hogy a múlt héten kezdtük el tárgyalni a múlt évi zárszámadást mint előterjesztést, és a 2017. évi zárszámadás indoklásában szerepel a következő mondat: „Tovább növelte a bevételeket a nyugdíjasok részére a 2016. évi karácsonykor kiosztott Erzsébet-utalványokra elkülönített keret fel nem használt részének visszatérítéséből eredő  eredetileg nem tervezett  6,3 milliárd forint is.” Ez alapján arra kell gondolni, hogy mintegy 630 ezer nyugdíjas nem kapott Erzsébet-utalványt. Éppen ezért szeretném, ha itt a Ház falai között is tisztáznánk ezt a helyzetet. Államtitkár úr, hogyan keletkezhetett ekkora összeg, 6,3 milliárd forint? Adódik a kérdés: ennyire pontatlanul mérték fel a helyzetet, vagy ilyen sokan nem vették igénybe ezt a támogatást? Konkrétan mennyien kaptak Erzsébet-utalványt ezen a rovaton a múlt év karácsonyában, illetve az azt megelőző év karácsonyában? Mennyi jogosult nem vette fel az Erzsébet-utalványát? Melyek voltak azok az ellátási formák, amelyekben leginkább visszautasították vagy nem vették igénybe az Erzsébet-utalványt? Ezen túlmenően szeretném megkérdezni, hogy külföldre hány Erzsébet-utalványt juttattak el, és a külföldre eljuttatott Erzsébet-utalványok összege mekkora pénzösszegbe került. Itt természetesen a postázás költségeire szeretnék rávilágítani. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Rétvári Bence államtitkár úr válaszol.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Természetesen minden jogosult megkapta az Erzsébet-utalványait, 2 658 550 főről beszélünk, akik a tízezer forintos Erzsébet-utalványra jogosultak voltak, és akik részére ezt a postán keresztül az állam ki is küldte. Ha ebből a 2 658 550 főből az ön kérdésében említett 630 ezer ember nem kapta volna meg az Erzsébet-utalványt, akkor arról ön nem a zárszámadási törvényből értesülne, hanem akkor nyilván tömegesen az emberek panasszal éltek volna. Mindenki esetében többször is megpróbáltuk a kézbesítést, ha valaki akkor sem vette át, akkor utólagos kérelemre is elküldtük számára az Erzsébet-utalványt. Lehetséges volt, hogy valaki több hétig nem volt otthon, nem tudta ezt átvenni.

(12.50)

Összességében, ha megnézzük, hogy az elmúlt években a nyugdíjasoknak kifizetett többletjuttatásokban mekkora összeg szerepel, akkor azt láthatjuk, hogy 2016 novembere és 2018 márciusa között Erzsébet-utalványokra, nyugdíjprémiumra 129 milliárd forintot fizettünk ki. S az idei évben is nyugdíjprémiumra várhatóan 41,3 milliárd forintot fogunk fordítani. Az előző években is hasonló magas számok voltak a nyugdíjasoknak juttatott többletjuttatásokból. Az Erzsébet-utalványok összességében 81 milliárd forint értékben érkeztek a nyugdíjasokhoz, a nyugdíjprémium 24 milliárd forint értékben, és a nyugdíj-kiegészítés összege is 2017-ben 24 milliárd forint volt. Ezeket a többleteket tudtuk adni.

Emlékezhetünk arra, hogy 2010 előtt nem többletekről beszéltünk, hanem nyugdíjmegvonásról, egyhavi nyugdíj elvételéről. Azt minden egyes nyugdíjassal szemben érvényesítette az önök kormánya; ön is abban a kormányzatban szolgált, tisztelt képviselő úr. Most viszont arról beszélhetünk, hogy hány tíz- és összességében százmilliárdos összeggel többet tudunk szerencsére a nyugdíjasok juttatására fordítani. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   57-60   61-64   65-68      Ülésnap adatai