Készült: 2024.09.20.15:48:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

37. ülésnap (2018.11.05.),  168-177. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:42


Felszólalások:   162-167   168-177   178-185      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Szabó Timea képviselő asszony, a Párbeszéd képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: „Mire készül a Kormány?” címmel. Miniszterelnök úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt a válaszadásra Trócsányi László igazságügyi miniszter urat jelölte ki. Kérdezem képviselő asszonyt, elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszterelnök úrtól kéri a választ.

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Elnök úr, én elfogadom a válaszadó személyét, de azt hiszem, miniszter úr lesz egy kicsit bajban, mert nem az ő területét érinti a kérdés.

ELNÖK: Képviselő asszony, öné a szó.

(14.20)

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Lelke rajta… Hát, akkor, miniszter úr! A Népszava birtokába jutott egy olyan tervezet, amely szerint a kormány behajtaná az egészségügyi ellátás árát azokon, akiknek nincs rendben a társadalombiztosítása. Eddig csak az elmaradt járulékokat kellett kifizetni, ezután viszont az orvosi ellátás teljes költségét kell majd megtéríteni, ami esetenként több százezer forintra is rúghat. A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő adatai szerint jelenleg 400 ezer embernek nincs biztosítása, és minden huszadik beteg tajszámának ellenőrzésekor jelez be a rendszer valami hibát. Ha igaz a hír, akkor ez azt jelenti, hogy félmillió embernek akár több százezer forintos orvosi költséget is vissza kell majd fizetnie utólag. Tudjuk, hogy ez a probléma a leginkább kiszolgáltatottakat érinti, akiknek nem volt munkaviszonya, vagy éppen a munkaadója valamilyen okból egyszerűen nem fizette be utána a járulékot vagy most már adót. A tét nem kicsi, mert így egy átlagos esetben a kórházi ellátásért 195 ezer forintot fizet az egészségbiztosító, de például a szívinfarktus kezelése 375 ezer forinttól indul, egy daganatos beteg kemoterápiás kezelése pedig eléri a 700 ezer forintot is.

Kormányzati körökből azt is tudjuk, hogy Orbán Viktor és Kásler Miklós az egészségügy teljes privatizációjára készül, arra, hogy a magánintézményeket állami pénzből támogatják meg, miközben az állami kórházak teljesen kiüresednek, nem marad ott sem orvos, sem ápoló.

Tisztelt Miniszter Úr! Ha megkapta a füleseket Rétvári Bencétől és Kásler Miklóstól, akkor válaszoljon a következő kérdésre: valóban létezik-e egy ilyen jogszabálytervezet arról, hogy a társadalombiztosítással nem rendelkezőknek ki kell fizetniük a vizsgálatok, kezelések díját utólag? Hogyan képzeli el azt a kormány, hogy kifizetteti sok százezer akár nincstelennel vagy olyan emberrel, akik mondjuk, havonta 150-200 ezer forintot keresnek, akár a félmillió forintra rúgó kezelési költséget is? Miért megint a legkiszolgáltatottabbakba rúg bele a kormány? Várom megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Megadom a szót Trócsányi László igazságügyi miniszter úrnak. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. TRÓCSÁNYI LÁSZLÓ igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen. Kedves Képviselő Asszony! Arra, hogy mire készül a kormány, nagyon egyszerűen szeretnék válaszolni: erre nem készül a kormány. Álhírről van szó, amit megcáfolt a NEAK, és ennek megfelelően ne adjon az álhírnek semmifajta valós alapot, kedves képviselő asszony! Tehát egyértelmű a válasz: nem készül a kormány erre. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Megköszönöm miniszter úr válaszát. Viszonválaszra megadom a szót a képviselő asszonynak. Parancsoljon!

SZABÓ TIMEA (Párbeszéd): Köszönöm a szót, miniszter úr. Akkor ez egy jó hír, ha jól értem, tehát nem fogják utólag megfizettetni az elmaradt társadalombiztosítást. Viszont a másik kérdésre továbbra is szeretnék választ kapni, arra, hogy hogyan tervezik ezt a privatizációt.

Pontosan tudjuk azt, hogy a legkiszolgáltatottabbaknak nem lesz megint orvosi ellátása, nem fognak tudni az állami kórházakban semmilyen értékelhető ellátást kapni, mert nem lesznek ott ápolók, nem lesznek orvosok. Tudjuk, hogy az állam fogja finanszírozni a magánellátást azért, hogy fedezzék valamilyen módon az orvos- és ápolóhiányt. Erre továbbra is várjuk a választ miniszter úrtól. Köszönöm.

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg miniszter urat. Parancsoljon, miniszter úr!

DR. TRÓCSÁNYI LÁSZLÓ igazságügyi miniszter: Köszönöm szépen. Azt gondolom, ezt a kormányt ritkán lehet azzal támadni, hogy privatizációpárti lenne. Tehát én azt gondolom, ez is egy álhír, hogy itt privatizáció történne. Azt is hozzá kell tennem, hogy a Népszavában megjelent álhír az álhír. Továbbra is ismétlem, nincs privatizációs szándéka a kormánynak, ellentétben a 2010 előtti időszakkal, amikor a privatizáció kedves szó volt. A mai kormány számára a privatizáció nem nagyon fogadható el. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   162-167   168-177   178-185      Ülésnap adatai