Készült: 2024.09.20.03:30:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.),  368-383. felszólalás
Felszólalás oka Tárgysorozatba-vételi kérelem vitája
Felszólalás ideje 19:05


Felszólalások:   356-367   368-383   384-389      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tájékoztatom önöket, hogy a döntésre a holnapi ülésnapon kerül sor.Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Szocialista Párt képviselőcsoportja indítványozta, hogy az Országgyűlés döntsön a „Gyerek, család, lakhatás” programról című, H/5359. számú határozati javaslat tárgysorozatba vételéről. A tárgysorozatba vételt a Népjóléti bizottság utasította el.

Tisztelt Országgyűlés! Elsőként megadom a szót az előterjesztőnek, aki ez esetben Bangóné Borbély Ildikó képviselő asszony, ötperces időkeretben. Parancsoljon!

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Látjuk, a mai nap megjelent, hogy Kövér Lászlónak ezzel az indítvánnyal egyetlenegy nagy baja volt, hogy a Magyar Szocialista Párt vízjeles papírral nyújtotta be. Szerintem a tartalmát nem olvasta el, csak meglátta, hogy olyan dolgok vannak a papíron, ami neki nem tetszik, és írt egy dörgedelmes levelet. (Nacsa Lőrinc: Szabálytalan!) Lehet vitatkozni, képviselő úr, nyomjon gombot, és majd elmondja, hogy mi a szabályos meg mi a szabálytalan!De azt is meg kell jegyeznem, hogy ha családtámogatásról vagy ellenzéki kezdeményezésekről vitatkozunk, akkor nagyon jól látjuk, hogy a kormánypárti képviselőket mennyire hatja meg, bármiről adunk be módosító javaslatokat vagy önálló indítványokat. Most is látszik, hogy ketten maradtak benn az ülésteremben. A másik meg, hogy a családi pótlék emelésére tett javaslatunkat 28-szor adtuk be az elmúlt időszakban; 28-szor szavazták le. Ma megint kikértük a plenárison szavazásra, és leszavazták képviselőtársaink.

A javaslatunk három részből áll. Az egyik a gyermekvállalás támogatása, valamint a gyermeknevelés és a munkavállalás összehangolása, mert ez nagyon fontos számunkra, elengedhetetlen, nem működik az egyik a másik nélkül. A második pontja a gyermekgondozás, a közeli hozzátartozók ápolásának támogatása, és a harmadik  szintén nagyon fontos, amiről nagyon sokat beszélünk  a lakhatás biztosításának megteremtése. A vitában is elmondtam, hogy mind a három pontunk nyolc alpontot tartalmaz, ez egy elég átfogó program, és sokszor kiemeltük, hogy nem egy szűk réteget, hanem minden családot szeretnénk megsegíteni, ez nekünk nagyon fontos ebben a demográfiai krízishelyzetben, minden gyermek egyforma számunkra, és minden gyermek egyformán fontos.

Az első pontnál, a gyermekvállalásnál kiemelném az anyasági támogatás 300 ezer forintra való megemelését, mivel ezt a támogatási formát 11 éve nem emelték. Önök az elmúlt kilenc évben hozzá sem nyúltak ehhez a támogatási formához, 64 ezer forintot kap egy édesanya, amikor a gyermeke megszületik. Egyrészt nagyon sokat romlott az értéke ennek a támogatási formának, másrészt pedig haladni kell az idővel, egy 300 ezer forintos egyszeri támogatás nagyon sok mindenre elég egy gyermek születésekor.

A bölcsődei gondozási díj eltörlésről se feledkezzünk el, amit önök vezettek be. A kisgyermeket nevelők nagyobb munkahelyi védelme. A hétvégén a sajtó hangos volt attól, hogyan lehet állami intézményekben megkülönböztetni női munkavállalókat, amikor gyermeket akarnak szülni. Nagyon fontos számunkra az apáknak járó pótszabadság megduplázása, mivel egyre fontosabb, hogy az édesapák is egyre több szerepet vállaljanak a gyermeknevelésben.

A második pontunk a gyermekgondozás, a közeli hozzátartozók ápolásának támogatása. Itt megint hangsúlyozom: a családi pótlék, gyes, gyed megduplázása. Tényleges plusz egyhavi iskolakezdési támogatás nemcsak a kommunikáció szintjén, hogy augusztusban egy héttel hamarabb utaljuk, hanem ténylegesen plusz egyhavi támogatás az iskolába járó gyerekeknek. Az egyedülállók és a tartósan beteg vagy fogyatékos gyermeket nevelők kiemelt támogatása és a gyermekek egészségügyi ellátásának azonnali fejlesztése.

A harmadik problémakör a lakhatás biztonságának megteremtése. A kisgyermeket nevelők kilakoltatásának azonnali tilalma, szociális bérlakásrendszer kialakítása, lakásfenntartási támogatás és adósságkezelési támogatás azonnali visszaállítása, amit önök vettek el.

(21.50)

Albérlet-támogatás. Látjuk, hogy milyen brutális albérletárak vannak az egész országban, a nagyvárosokban, Budapesten, a megyei jogú városokban. Korszerű lakás-előtakarékossági rendszer újbóli visszavezetése, amit önök szüntettek meg. Nem soroltam fel mind a nyolc pontot a három fő pontnál.

Azt gondolom, hogy ez a módosító javaslatunk egy komplett csomag, ami azt jelenti, hogy ténylegesen szeretnénk a magyar családokon segíteni, és tényleg döbbenten vettük tudomásul, hogy azt a három javaslatunkat, amit az anyasági támogatás, a családi pótlék, a gyes, a gyed azonnali emelésére kezdeményeztünk, önök lesöpörték ma is az asztalról.

Látszik, hogy mennyire komolytalan az, amikor önök mindig az együttműködést és a családok támogatását hangsúlyozzák. Persze, természetes, amit önök benyújtanak, azt támogatni kell. Csak annyit mondanék önöknek, hogy akkor vegyék elő, adják be önök, és akkor támogassák, mintha az önök javaslata lenne. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Most képviselőcsoportonként egy-egy képviselő kettő-kettő perces időkeretben, valamint az elsőként szólásra jelentkező független képviselő szintén kétperces időkeretben ismertetheti álláspontját. Jelen esetben az első felszólaló Hohn Krisztina képviselő asszony, LMP. Parancsoljon!

HOHN KRISZTINA (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az LMP-frakció is fontosnak tartja a gyermekvállalás támogatását, a gyermekek és a családok támogatását, tekintettel Magyarország demográfiai helyzetére. Fontosnak tartom, hogy minden olyan jó kezdeményezést támogassunk, amely a családok legszélesebb körének segíti az anyagi stabilitását.Az MSZP által benyújtott határozati javaslatból egy-kettőt emelnék csupán ki, hiszen az előttem szóló ismertette elég részletesen. A bölcsődei ellátással kapcsolatban nagyon fontos, hogy a nyitvatartás rugalmasabb legyen, és hogy a férőhelyek száma növekedjen, hiszen a modern munkaadói elvárásoknak ez a fajta bölcsődei rendszer és nyitvatartás nem tud megfelelni.

Fontos pontja továbbá az apáknak járó pótszabadság növelése, és ezt szándékosan emelem ki, mert úgy gondolom, hogy nemcsak anyja, hanem apja is van minden gyermeknek, és nagyon fontos, hogy a családok érzelmi stabilitását is segítsük azzal, hogy legyen idejük egymásra.

A másik pedig a rászoruló gyerekek ingyenes étkeztetésének kiterjesztése középiskolásokra is. Tehát a gyerek általában nem fejezi be a tanulmányait a 8. osztály végével, hanem tovább folytatja 18 éves koráig akár vagy még tovább, de nagyon fontos, hogy sok családnak ez komoly problémát okoz, és sokszor öt-hat óráig az iskolában tartózkodnak a gyerekek, és nem jutnak napi egyszeri, illetve esetleg csak este meleg ételhez, de sokszor hideghez sem.

Amit még kiemelnék a javaslatból, az a kisgyermekesek kilakoltatási tilalma. Nemcsak az övékét emelném ki szívem szerint, de a határozati javaslat ezt tartalmazza. Ezt nem kell magyaráznom, hiszen ma már többen megtették előttem.

És köszönöm, hogy államtitkár úr is itt maradt  ja, nem. Köszönöm szépen. (Derültség, taps.)

ELNÖK: Most pedig a Jobbik frakciójának képviselője, Z. Kárpát Dániel képviselő úr következik, tessék!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Örülök, hogy kormánypárti képviselőtársaim is megtapsolják az államtitkár hiányát. (Derültség a Jobbik padsoraiban.) Ennyire talán azért nem üdvözítő a helyzet, hiszen egy demográfiai katasztrófahelyzetben vagyunk, és nagyon szerettem volna a kormánnyal ebben a kérdéskörben egyetérteni, már ami az optimizmusát illeti, de sajnos az 1,5 fölé kúszó termékenységi mutató visszaesett 1,44-re, az élveszületések száma pedig további csökkenést mutatott. Tehát sajnos a bizonyítvány még az elégséges osztályzatot sem éri el ezen a téren. A problémák jó része pedig egy lakhatási krízisre vezethető vissza. Jó szándékú országgyűlési képviselőkkel több olyan szeánszon vagy konferenciaszerűségen vettünk részt, ahol kimondottan a lakhatási szegmens volt a téma. Mivel ez a javaslat számos ilyen területű javaslatot érint, legalább vitára alkalmas, bár én így látatlanban a 80 százalékát meg tudnám szavazni az előttünk fekvő pontoknak, pontosan azért, mert több ellenzéki párt is javasolta ugyanezeket, sőt kormánypárti képviselőtársak is korábban, adott esetben még ellenzékből.

Tehát a probléma észlelése, detektálása fennáll közöttünk. Nyilván a kormányzati vagy nem kormányzati pozíció határozza meg sok esetben azt, hogy a jelenlegi kabinet fel tudja-e vállalni ezeket a javaslatokat vagy sem. Elég annyit megjegyeznünk, hogy ha az új építésű ingatlanok száma egy lakhatási válság közepén annyi marad, mint most, akkor a teljes magyar ingatlanállomány 200 évente sem tud megcserélődni.

A helyzet az, hogy 40 ezer új építésű ingatlant kellene átadni évente. A kormányzat meg a CSOK-os felfutás, a szerencsés társadalmi osztályok kedvezményezése után sem jutott el 20 ezer fölé érdemben. Itt tartunk jelen pillanatban. Aki erre a helyzetre azt mondja, hogy nem kell beavatkozni, nincs beavatkozási szükség, az bizony a csillagkapun túl él, mi viszont azon innen élünk, ezért be szeretnénk avatkozni, ezért tartjuk vitára érdemesnek ezt a csomagot. Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)

ELNÖK: Nagyon köszönöm. Korózs Lajos képviselő úr, MSZP!

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen. Igyekszem rövid lenni, de néhány dolgot azért emelek ki, mert ezek, amelyeket most említek, nem is anyagi kérdések. Az, hogy a bölcsődei vagy az óvodai nyitvatartásokat rugalmasabbá tegyük, nem fiskális kérdés, nem anyagi kérdés; legalábbis ha van anyagi kihatása, akkor csak jelentéktelen. Ugyanilyen, azt hiszem, minimális kiadásból jelentősen növelhető a meddőségi kezelések számának állami támogatása. Nem gondolom, hogy horror összegeket kéne ráfordítani, ezért is bíztunk abban, hogy majd a képviselőtársaink ezt támogatni fogják.

Nézzék, a bölcsődei térítési díjakból olyan eszeveszett nagy bevétele nincs sem a fenntartónak, sem az államnak, következésképpen azt is gondolom, hogy minden további nélkül ezt el lehetne törölni.

Ahogy említette képviselőtársam, a gyermekvállalás támogatásához benyújtott indítványok között szerepelt, hogy az élettársi viszonyban élők számára is biztosítani kellene a támogatásokat és a kedvezményeket. Annál is inkább, mert ahogy említettem, a gyerekek közel fele házasságon kívül születik  pontosan 46 százalék az elmúlt évi statisztikai adatok szerint házasságon kívül születik , ugyanakkor azt is látjuk, hogy körülbelül 300 ezer olyan szülő van, aki egyedül kényszerül nevelni gyermekét, és ezek közül…  vagy a 300 ezer édesanya körülbelül félmillió gyereket nevel egyedül.

Én azt gondolom, hogy ha a családtámogatási rendszer igazságosabbá tételéről beszélünk, márpedig ez a pont is szerepel, mégpedig a II. fejezet d) pontjában, akkor itt sem kell több pénzt áldozni. Egyszerűen amit most családi adókedvezményként igénybe tudnak venni a családok, igazságosabban kéne elosztani, és nem a jól kereső családok felé kéne terelni a forrásokat.

Úgyhogy kérem képviselőtársaimat, hogy tegyék lehetővé, hogy tárgysorozatba kerüljön ez az előterjesztés. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Tordai Bence képviselő úr, Párbeszéd!

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm. Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztés indoklásának első mondata: a Magyar Szocialista Pártnak minden család számít. Ez az én párbeszédes füleimnek nagyon kedvesen cseng, hiszen a mi jelmondatunk az, hogy mindenki számít. Valóban, olyan családpolitikát, olyan szociálpolitikát kell folytatni Magyarországon, ahol mindenki számít, minden család számít, és ebben a szellemben dolgozták ki a kollégák ezt a nagyon alapos, részleteiben is progresszív, előremutató javaslatcsomagot, amit a továbbiakban már nem is dicsérnék, hanem egyszerűen csak jelzem, hogy a Párbeszéd részéről természetesen támogatni fogjuk. Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Arató Gergely képviselő úr, DK!

ARATÓ GERGELY (DK): Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Nem fogok tudni vetélkedni az előttem szólók retorikai fordulataival (Derültség az MSZP és a DK soraiban.), ezért csak szeretném megerősíteni azt, hogy úgy érezzük, hogy ez a javaslat is ugyanazokra a problémákra keres megoldást, amelyeket közösen megfogalmazunk, azokra a hétköznapi problémákra, amelyekkel a legtöbb magyar család és a legtöbb magyar ember is egyébként szembenéz, és amelyek a legnagyobb akadályai annak, hogy nőjön a gyermekvállalási kedv, és hogy a gyerekek megfelelő körülmények között növekedjenek föl.Ezért támogatjuk azt, hogy a javaslatot az Országgyűlés napirendre tűzze, és biztos vagyok benne, hogy fogunk tudni olyan végleges szöveget is találni, amit nagyon széles egyetértés fog körülvenni nemcsak ebben a Házban, hanem az egész országban. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm. Nacsa Lőrinc képviselő úr, KDNP!

NACSA LŐRINC (KDNP): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Itt mindenki nagyon várja a kormánypárti felszólalásokat. Ezeket a vitákat lefolytattuk múlt kedden háromórás bizottsági ülés keretében. Ott voltak az MSZP képviselői mint előterjesztők, ott voltak a DK képviselői mint előterjesztők.

(22.00)

Ott egy hosszú vita volt, elnök úr meg tudja erősíteni, hogy három órán keresztül vitatkoztunk ezekről a témákról. Az a helye ezeknek a témáknak, ott történt egy szavazás. Önök hiányolják innen most a mi érveinket, amikor ott elmondtuk. Oda kellett volna jönni, kedves képviselő asszony, mint előterjesztő, ha ennyire büszke az előterjesztésére (Bangóné Borbély Ildikó: Bizottsági ülésen voltam.), és meg kellett volna hallgatni az érveket.

Azért kértem szót, hogy tisztába tegyek egy-két alapvető félreértést, amit Korózs elnök úr ma már sokadszor hangoztat itt az Országgyűlésben, és Bangóné Borbély Ildikó pedig mindig helyesel hozzá. Ez pedig az élettársi kapcsolatban élők kontra házasság, vagy egymás ellen akarják fordítani ezeket az együttélési formákat. A most, ma megszavazott családvédelmi akcióterv hét pontjából hat igénybe vehető élettársi kapcsolatban is, csak ezeket önök eltagadják. Ezekről önök nem beszélnek, ezeket önök nem ismerik el, hogy a hét pontból egyedül a babaváró támogatás az, amelyik kifejezetten házassághoz van kötve, és a másik hat mindenki számára elérhető. Önök meg akarják változtatni az Alaptörvény családfogalmát. Az Alaptörvényben az van benne, hogy a család alapja a házasság vagy a szülő-gyermek kapcsolat. Önök eltagadják ezeket a valóságokat, pontosan azért, hogy saját maguknak jól hangzó szólamokat találjanak ki.

Ezt is egyszer fogom elmondani ezekben a vitákban, hiszen nagyon sok hasonló tárgyú javaslat van a Ház előtt, ezt elmondtam a múlt héten a bizottságban is. Alapvető politikai, filozófiai különbség van közöttünk. Az, hogy mi a munkához kötött családtámogatásokat szeretnénk folyamatosan növelni, a családi ellátásból 26 százalék volt 2010-ben a munkához kötött ellátás, ez most már közelít a 70 százalék fölé. Ez egy jó arány. A családi adókedvezményt 94 százalék tudja igénybe venni.

Egyébként pedig, hogy nem emeltünk semmi ilyesmi ellátást (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), ez nem igaz, a gyest mi emeltük 2010-ben három évre, ez 324 ezer forint egy évben. Önök soha nem emeltek belőle ennyit. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt képviselő asszonyok és képviselő urak, megkérdezem, hogy kíván-e a frakciók részéről, illetve a független képviselők közül bárki még fölszólalni. (Nincs jelzés.) Megállapítom, hogy nem. Megkérdezem az előterjesztőt, képviselő asszonyt, kíván-e reflektálni. (Jelzésre:) Igen, parancsoljon! Kettő perce van.

BANGÓNÉ BORBÉLY ILDIKÓ (MSZP): Képviselő úr, több gyerek született az önök kormányzása alatt? Az elmúlt nyolc évben 50 ezer gyerekkel született kevesebb, mióta… (Nacsa Lőrinc: Magasabb a termékenységi ráta.) De hiába magasabb a termékenységi ráta, ha 50 ezer gyerekkel kevesebb született! Ez a szám van az egyik oldalt, a másik oldalt meg a másik szám. Minden hatodik magyar gyermek külföldön látja meg a napvilágot. Tudom, hogy már ezt is le akarják tagadni, már államtitkár asszony is letagadja. Minden tizedik szülőképes korú nő nincs Magyarországon. Sikerekről nem lehet beszélni, ön is tudja, meg én is tudom. Egyszer mondja már meg nekem álkeresztényként: mi a francos baja van az élettársi viszonnyal, ha a magyarok majdnem felének ez a jó? Mi a baja önnek ezzel?! És ha tudnak gyermeket nevelni, semmi bajuk nincsen, miért kell őket megkülönböztetni? Babaváró hitel?! Adjanak támogatást, ne hitelt! Nem hitelre kell ösztönözni a magyar családokat. A hitel az hitel. Elkövetkezhet néhány éven belül egy újabb tragédia, ami beláthatatlan következményekkel járhat ezeknek a fiatal családoknak.

Adjanak támogatást, és akkor szabják meg, hogy mire költsék, ne utazásra lehessen felhasználni! Lehet azt is mondani, hogy majd az utazás alatt megszületnek vagy elkészülnek ezek a vágyott gyerekek, de könyörgöm! És még egy adatot hadd mondjak el önöknek. Tudja, hogy melyik társadalmi csoportban nőtt a legjobban a szegénység? A dolgozókéban, a dolgozói szegénység nőtt az elmúlt nyolc évben Magyarországon.

Úgyhogy lehet az érveket támasztani, csak tudja, képviselő úr, engem az zavar az egészben, hogy amit az ellenzék benyújtott az elmúlt kilenc évben, önök mindenre azt mondták, hogy nem, hogy nem jó és nem támogatható. Higgye el, hogy ez a világ nem így működik! Nemcsak fehér meg fekete, hogy csak az a jó, amit a Fidesz-KDNP benyújtott. És mi ezért mondtuk ma (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), hogy tessék ezekből megszavazni akkor azt a három lényeges pontot, amit önök, úgy látszik, hogy most sem vettek komolyan, hanem azt mondták, hogy nem támogatják továbbra sem. Köszönöm, elnök úr. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)




Felszólalások:   356-367   368-383   384-389      Ülésnap adatai