Készült: 2024.09.23.13:59:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.),  290-293. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:53


Felszólalások:   286-289   290-293   294-297      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönjük, államtitkár úr. Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, kérdést kíván felenni a miniszterelnök úrnak: „Ha tudja a kormány, hogy évente 8-10 ezer ember korai halálozásához és tömeges megbetegedéshez vezet a légszennyezettség Magyarországon, miért nem változtat a helyzeten?” címmel. A kérdésre a miniszterelnök úr megbízásával a téma szerint feladat- és hatáskörrel rendelkező Nagy István agrárminiszter fog válaszolni. Öné a szó, képviselő asszony.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Miniszter Úr! A légszennyezés már nemcsak a nagyobb városainkban, de sok kistelepülésen is olyan mértékű, hogy az Egészségügyi Világszervezet szerint évente 8-10 ezer ember korai halálozását okozza Magyarországon. Tömeges emellett a légszennyezéssel összefüggő légzőrendszeri, szív- és érrendszeri, az immunrendszer és a központi idegrendszer leépülésével összefüggő megbetegedés.A WHO szerint a légszennyezés miatt előálló veszteségeink elérik a GDP 19 százalékát, és évente milliós nagyságrendű munkanapkiesést okoznak. Ez a veszteség a családoknak és a nemzetgazdaságoknak egyaránt komoly probléma. Egy ilyen helyzetben a kormánynak cselekednie kell. Ezzel szemben a rossz levegőminőség miatt tíz éve uniós kötelezettségszegési eljárás folyik Magyarország ellen. Az Európai Bizottság végül pert indított az Európai Bíróságon, mert a kormány nem tette meg a szükséges intézkedéseket.

A magyar kormány ehelyett ugyanis azért küzdött, hogy megsemmisítsék a tiszta levegőről szóló EU-irányelvet és ezzel a hat legfontosabb légszennyező anyagra megállapított határértéket. De március 13-án az Európai Bíróság minden pontban elutasította ezt a keresetet. Mindeközben nemmel szavaztak a Fidesz-képviselők az Európai Parlament márciusi „tiszta levegőt mindenkinek” állásfoglalására is, amely a levegőminőség gyors javítását tűzi ki célul. Ez egy újabb bizonyíték arra, hogy a kormány semmibe veszi a magyar emberek érdekét, és ki akar bújni a kötelezettsége alól.

Április 1-je a határideje az EU által kötelezően elkészítendő nemzeti levegőszennyezés-csökkentési programnak. Miniszter úr, elkészült a program? Ki, mikorra és miből fogja megvalósítani? Várom megtisztelő válaszát.

ELNÖK: Köszönjük, képviselő asszony. Megadom a szót miniszter úrnak.

DR. NAGY ISTVÁN agrárminiszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársam! Teljesen egyetértünk abban, hogy a levegőszennyezés nagyon komoly veszélyeztetettségi tényező. A levegőbe kerülő szálló por a legnagyobb mértékben a lakossági fűtésből, avar és kerti hulladékok égetéséből származik. A lakossági szektorban sajnos hosszabb időre van szükség az eredmények eléréséhez, de meggyőződésünk, hogy szabályozással, támogatási programjainkkal, tájékoztató rendezvényeinkkel közelebb kerülünk a kitűzött célhoz.Az új uniós kibocsátáscsökkentési célok elérését szolgáló országos levegőterhelés-csökkentési program kidolgozása még mindig folyamatban van. Az átfogó program intézkedései lefedik a mezőgazdaság, a közlekedés, az energiaszektor és a lakosság légszennyezéssel járó tevékenységeit, beleértve a fűtésre, energiahatékonyságra vonatkozó feladatokat is. A program összetettségének megfelelően széles körű egyeztetés folyik a kormányon belül annak érdekében, hogy a szektorális stratégiák összhangban legyenek a meghatározott intézkedésekkel.

Természetesen a dokumentum tartalmazni fogja az egyes intézkedések megvalósításáért felelős szereplőket, valamint az intézkedések ütemezését is. Megvalósítását uniós és hazai költségvetési forrásból kívánjuk biztosítani. De mit csinál az agrártárca?  hiszen én ezért felelek. Jelen pillanatban 22 millió facsemetét ültetünk azonnal, 4,8 ezer hektár erdőtelepítés van már folyamatban, és 1200 hektár erdőtelepítés engedélyezése elbírálás alatt.

Budapest belvárosában a távfűtés kiterjedése…  hogy ne a fűtést használjuk. A szociális tűzifa árát nem engedtük emelni azért, hogy minél több jó minőségű fához tudjanak jutni az emberek. A „Fűts okosan!” kampány azt a tudatformálást próbálja elősegíteni, amellyel fölhívjuk a lakosság figyelmét arra, hogy hogyan kell helyesen fűteni, hogyan kell a fűtőanyagokat helyesen használni, és milyen veszélye van a szeméttel vagy a hulladékkal való fűtésnek.

(19.30)

De a jó megoldást az fogja okozni, hogy gazdasági fellendülésre van szükség, több munkabérre, amellyel majd az emberek egészségesebb körülmények között tudnak élni, megfelelő fűtési anyagokat tudnak vásárolni. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   286-289   290-293   294-297      Ülésnap adatai