Készült: 2024.05.04.09:05:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

64. ülésnap (2019.04.01.),  125-131. felszólalás
Felszólalás oka Törvényalkotási Bizottság jelentésének és módosító javaslatának vitája
Felszólalás ideje 13:06


Felszólalások:   115-124   125-131   132      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK : Köszönöm szépen, Vejkey bizottsági elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelettel köszöntöm képviselőtársaimat. A határozathozatalokra a mai ülésnapon kerül sor. Most pedig soron következik a köztársasági elnök úr által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2018. december 12-ei ülésnapján elfogadott, az Állami Számvevőszékről szóló 2011. évi LXVI. törvény, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény módosításáról szóló törvényhez benyújtott törvényalkotási bizottsági jelentés és a módosító javaslat vitája. A köztársasági elnök úrnak aláírásra megküldött törvény szövege T/3633/8. számon, a köztársasági elnök úr levele T/3633/9. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető. A Törvényalkotási bizottság módosító javaslata T/3633/11. számon, jelentése pedig T/3633/12. számon a honlapon elérhető.

Tisztelt Országgyűlés! A vitában elsőként a Törvényalkotási bizottság álláspontjának, valamint a megfogalmazódott kisebbségi vélemény ismertetésére kerül sor. Ezekre mindösszesen 15 perc áll rendelkezésükre. Elsőként megadom a szót Ovádi Péter képviselő úrnak, a bizottság előadójának.

OVÁDI PÉTER, a Törvényalkotási bizottság előadója: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tájékoztatom önöket, hogy a Törvényalkotási bizottság 2019. március 28-án tartott ülésén megtárgyalta a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött, az Országgyűlés 2018. december 12-ei ülésnapján elfogadott, az Állami Számvevőszékről szóló 2011. évi LXVI. törvény, valamint a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény módosításáról szóló T/3633/9. számú törvényjavaslatot.Az összegző módosító javaslatot és az összegző jelentést a bizottság az egyes házszabályi rendelkezésekről szóló 10/2014. országgyűlési határozat 46. §-a alapján 24 igen szavazattal, 6 nem ellenében, 3 tartózkodás mellett elfogadta.

Tisztelt Országgyűlés! A jelen módosítás alapján a számvevői kinevezés egyoldalú módosításának garanciái tekintetében a törvényjavaslat kiegészül azon feltételekkel, amelyek a hasonló szabályozást tartalmazó kormányzati igazgatásról szóló törvényben is szerepelnek. Az egyes feltételek közül azokat emeli be a módosítás, amelyek a számvevői jogviszonyban is értelmezhetőek. Így a számvevő a kinevezése módosításának közlésétől számított négy munkanapon belül írásban kérheti a felmentését, ha az illetményének összege a kinevezésmódosítást követően a korábbi illetményének 80 százalékát nem éri el. A módosítás a számvevők utólagos összeférhetetlenségére vonatkozó szabályát jelen módosítás leválasztja a végkielégítés intézményétől, így a felmentést követő végkielégítés szabályát, amely kimondta, hogy iksz havi végkielégítés esetén iksz hónapig nem létesíthet jogviszonyt a számvevő, jelen módosítás elhagyja.

Tisztelt Képviselőtársak! A törvényjavaslat elfogadása segíti az Állami Számvevőszék további hatékony működését, ezért kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Ovádi képviselő úr. Most a kisebbségi vélemény ismertetésére kerül sor, 7 perces időkeretben. Megadom a szót Szilágyi György képviselő úrnak.

SZILÁGYI GYÖRGY, a Törvényalkotási bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A Jobbik Magyarországért Mozgalom a Törvényalkotási bizottság ülésén egy előremutató módosító javaslattal élt szóban, amit sajnos a fideszes képviselők leszavaztak, pedig úgy gondolom, hogy ez egy nagyon fontos változtatás lenne a törvényhez.

(13.40)

A közvélemény hiteles tájékoztatása egy nagyon fontos kérdés véleményem szerint, még akkor is, ha ettől az elmúlt időszakban elszoktunk, hiszen a fideszes média, köztük a közmédiával is, nem hitelesen tájékoztatja az ország lakosságát, a választópolgárokat, és úgy gondolom, hogy ilyenkor hiánypótló szerepet tölthetne be, hogy az Országgyűlés és a parlament megpróbáljon hitelesen fordulni a közvélemény felé és hitelesen tájékoztatni a közvéleményt.

Azért azt mindenki tudja, ha az Állami Számvevőszékről beszélünk, hogy Domokos László pártkatonaként kiszolgálja a Fideszt, és lesi a fényes tekintetű vezető minden kívánságát, legyen az akár a legerősebb ellenzéki párt ellehetetlenítésére irányuló munkavégzés vagy bármi egyéb más. És mivel azt is tudjuk, hogy a Fidesz egy egypártrendszert kíván újra kiépíteni ebben az országban, az e felé az egypártrendszer felé vezető úton az Állami Számvevőszék elvtelenül segíti is a pártot, hiszen az intézkedéseivel, nyugodtan kimondhatjuk, hogy a választásokba is folyamatosan megpróbál beleavatkozni, hiszen az a pénzmennyiség, amivel egy-egy ellenzéki párt kampányolhat, elenyésző így is a Fideszéhez képest, hát még akkor, amikor az Állami Számvevőszék mondvacsinált indokokkal például a Jobbikot 1 milliárd forintra bünteti, és 1 milliárd forintot vesz el abból a pénzből, amiből esetleg tájékoztatni tudná valamennyire a közvéleményt a Jobbik.

Tehát úgy gondoljuk, hogy mindenképpen kiérdemelte az Állami Számvevőszék azt a változtatást, amit a Jobbik, mint mondtam, javasolt szóban egy módosító javaslatban a TAB-ülésen, nevezetesen, hogy ezzel a változtatással a közvélemény is egyértelműbben értené az ÁSZ elmúlt időszakban végzett munkáját, és nem lennének kétségek esetleg a közvéleményben és a választópolgárokban sem a tekintetben, hogy az ÁSZ milyen munkát végez. Tehát a módosító javaslatunk az volt, hogy az Állami Számvevőszék nevét változtassuk meg pártállami számvevőszékre, hiszen ez fejezné ki azt a megfelelő munkavégzést, amit az ÁSZ az elmúlt időszakban végzett.

Sajnos a fideszes képviselők ezt leszavazták, tehát úgy néz ki, hogy nekik nem fontos, hogy a közvélemény pontosan tudja azt, hogy Domokos László és az ÁSZ milyen munkát végzett az elmúlt időszakban. De ettől függetlenül, hogy önök leszavazták a TAB-ülésen ezt a módosító javaslatot  pedig kiérdemelné az ÁSZ a „pártállami számvevőszék” titulust , előbb-utóbb mindenki rá fog jönni és érteni fogja azt, hogy önök és az Állami Számvevőszék is, tehát a Fidesz is és az Állami Számvevőszék is pártállami módszerekkel dolgozik, pártállami módszereket alkalmaz, és az a céljuk, hogy ebben az országban, 30 évvel az úgynevezett rendszerváltás után, újra visszatérjen az egypártrendszer, csak önök legyenek hatalmon, csak önök mondják meg azt, hogy ki a jó ember, ki a megfelelő ember, ki az, aki előrejuthat. Önök legyenek az élet-halál urai ebben az országban, és ugyanúgy kiskirályként működjenek és végezzék a munkájukat, mint ahogy annak idején az úgynevezett átkosban végezték a munkájukat bizonyos emberek. Egy külön kasztot akarnak kiépíteni ebben az országban, és egyetlenegy jelszavuk van: „Csak a Fidesz!”  ez volt egyszer egy szlogenjük is, önök ehhez az egy szlogenhez abszolút hűek.

Úgyhogy nagyon sajnáljuk, hogy nem támogatták ezt a módosító javaslatot, így természetesen mi sem fogjuk és tudjuk támogatni az önök törvényjavaslatát. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Megkérdezem az előterjesztőt, kíván-e most felszólalni. (Jelzésre:) Jelzi, hogy nem. Tisztelt Országgyűlés! A képviselői felszólalások következnek, a napirend szerinti időkeretekben. A vita során kétperces hozzászólásra nincsen lehetőség. Először az írásban előre jelentkezett képviselőknek adnám meg a szót, de írásban nem jelentkezett senki.

Megkérdezem tehát, kíván-e valaki élni a felszólalás lehetőségével. (Nincs ilyen jelzés.) Jelentkezőt nem látok. Ezért a vitát lezárom  nagy vita nem volt.

Az előterjesztőt újra megkérdezem, Soltész Miklós államtitkár urat, kíván-e élni a felszólalás lehetőségével. (Soltész Miklós jelzésére:) Tízperces időkerete van, államtitkár úr.

SOLTÉSZ MIKLÓS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előttünk fekvő törvényt az Országgyűlés a 2018. december 12-ei ominózus ülésnapján fogadta el, sok más törvénnyel együtt. Amire az ellenzék nem figyelt oda, arra mi odafigyeltünk, hogy amit köztársasági elnök úr visszaküldött, azokat a kéréseket, javaslatokat figyelembe véve módosítsunk, és ezt terjesztjük most elő az Országgyűlésnek. Mindezt megtettük, és ajánlom is az Országgyűlés figyelmébe ezt a törvényjavaslatot. Szilágyi György képviselő úrnak én csak annyit szeretnék jelezni és mondani, hogy nem az ÁSZ lehetetleníti el a Jobbikot, hanem a Jobbik a saját politizálásával és a saját rossz gazdálkodásával lehetetleníti el saját magát. (Bana Tibor közbeszólása.) Én megnézném a közvélemény-kutatásokat, megnézném, hogy miért van az a sok-sok képviselő, aki önöket otthagyja (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: Ne a földet nézd!  Itt vagyunk!), miért van az, hogy kilépnek alapszervezetek, vagy pedig megszűnnek (Közbeszólások a Jobbik padsoraiból: Ide nézzél!  Ne a földet nézd! – Dr. Lukács László György: A szemembe! Nyugodtan ránk nézhet, képviselő úr!), miért van az, hogy egy új párt alakult az önök pártjából.

Körülnéznének-e, és nem pedig olyanokkal vádaskodnék az önök helyében, ami abszolút hazugság. Így azt kell mondanom önnek és önöknek, tisztelt jobbikos képviselők, hogy egyik oldalról, ha változtatnak a politizálásukon, jobb helyzetbe kerülnek, ha pedig csak az Állami Számvevőszékre akarják rátolni azt, ami egyébként az önök rossz gazdálkodásának a következtében történt meg, az meg szerintem egy nagyon nagy butaság, mert az azt mutatja, hogy nemhogy egy most már egyre inkább csökkenőfélben lévő pártot nem tudnak elvezetni, elirányítani, hanem önökre egy kis falut, egy várost sem, nemhogy még egy ország kormányzását rá lehetne bízni, hiszen nem tudnak gazdálkodni. Egyértelmű volt ez az üzenet.

Én a törvényjavaslatot pedig szeretném, ha támogatnák a képviselőtársaim. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A határozathozatalokra a holnapi ülésnapon kerül sor.Most pedig, tisztelt Országgyűlés, szünetet rendelek el. 16 órakor folytatjuk a munkánkat, határozathozatalokkal. Addig szünet lesz, tehát 16 óráig.

(Szünet: 13.47  16.07

Elnök: Jakab István

Jegyzők: Móring József Attila és dr. Lukács László György)




Felszólalások:   115-124   125-131   132      Ülésnap adatai