Készült: 2024.09.22.09:22:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  45-48. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:40


Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kontrát Károly államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Tordai Bence, a Párbeszéd képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „750 ezer magyar gyermek él a létminimum alatt  jól van ez így a kormány szerint?” címmel. Tordai Bence képviselő urat illeti a szó.

TORDAI BENCE (Párbeszéd): Köszönöm a szót, elnök úr. Államtitkár Úr! Az iskolakezdés a magyar családok nagy többségének alig elviselhető terhet jelent. Szeptember végén járunk; tudják, ez az a hónap, amikor nem kapnak családi pótlékot a gyerekek után, hiszen az úgynevezett dupla családi pótlék augusztusban csak a szeptemberi pótléknak az előrehozását jelenti. A szegénység vállalását jelenti a gyerekvállalás, nemcsak szeptemberben, de gyakorlatilag egész évben. Ha tényleg kíváncsiak rá, hogy miért nem születik több gyerek Magyarországon, akkor figyeljenek jól, mert elmondom: azért, mert a magyar fiatalok nem érzik úgy, hogy megfelelő színvonalon fel tudnának nevelni egy vagy több gyereket. Ma Magyarországon a gyerekvállalás a szegénység vállalását jelenti.

(12.40)

Bár a Fidesz-kormány megtiltotta a KSH-nak a létminimum-számítást, egy független kutatóintézet számításaiból tudjuk, hogy a gyerekes családokban a gyerekek 42 százaléka él létminimum alatt, ez a teljes népességben 30 százalék. Tehát az, hogy valaki gyereket vállal, közel másfélszeresére növeli annak a kockázatát, hogy a létminimum szintje alá süllyed. Egyébként az a 42 százalék a nagycsaládosoknál 49, a falvakban élőknél 54 százalék, és ha az alsó középosztálybeli életszínvonal elérését tűznénk ki célul, a gyerekes családok kettőharmada, 68 százaléka ezt nem tudná megugrani.

A Fidesz-kormány népesedéspolitikája, családpolitikája, szociálpolitikája egyaránt megbukott. Hiába kiáltotta ki 2018-at a családok évének a kormány, ha összesen annyit tudnak tenni, hogy ingyentankönyvet osztogatnak, amit egyébként az érintettek elég vegyes érzésekkel fogadnak. A Párbeszéd szerint a családi pótlék megduplázására és az alapjövedelem bevezetésére lenne szükség ahhoz, hogy a családok válságát kezelni tudjuk.

Kérdésem az államtitkár úrhoz, hogy támogatják-e ezeket az intézkedéseket, vagy a Fidesz szerint rendben van-e az, hogy 750 ezer magyar gyermek él létminimum alatt. Köszönöm válaszát. (Taps a Párbeszéd soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Tordai Bence képviselő úr. Válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Minden mérvadó magyar és európai adatgyűjtés alapján elmondhatjuk, hogy érezhető mértékben csökkent azoknak a családoknak a száma és azoknak a 18 év alattiaknak, tehát gyerekeknek a száma, akik nélkülözésnek vannak kitéve. Ön egy Policy Agenda nevű szervezetnek a számait idézte itt, nem a KSH-ét, nem az Eurostatét, hanem ennek a szervezetnek a számait. (Közbeszólás a Jobbik soraiból: A KSH nem méri!) Nyilván mindenki találhat egy olyan szervezetet, amelynek a vezetője Bajnai Gordon-fejű plüssmacival hajtja álomra a fejét (Derültség.), és nyilvánvalóan ahhoz a korszakhoz rendkívüli mértékben lojális, és megpróbál számokat is találni arra, hogy igazolja, miért az az időszak volt a jobb (Közbeszólások az ellenzék soraiból.), csakhogy ezeket az adatokat mind az Eurostat, mind a KSH cáfolja.Tisztelt Képviselő Úr! Ha ön megnézi azt, hogy mennyien vannak azok még az Európai Bizottság kimutatásában is  ők aztán végképp nem elfogultak a magyar kormány irányába -, akik kevésbé vannak kitéve a szegénység kockázatának vagy a társadalom peremére szorulás kockázatának, azt láthatja, hogy 375 ezerre csökkent azoknak a száma, akik ilyesfajta mélyszegénységi kockázatnak ki vannak téve, tehát akik a leginkább nehéz helyzetben vannak. (Dr. Varga-Damm Andrea: Egy is sok!)

Ezeken belül gyűjtötték természetesen a gyerekek arányát is, itt 9 százalékpontos csökkenés van, tehát 40 százalékkal, majdnem a felével csökkent 2010 óta az úgynevezett AROPE-kimutatásban azoknak a száma, azoknak az aránya, akik a gyermekek közül nélkülözésnek vannak kitéve; nyilván ez a szám is még tovább csökkentendő. Csak az elmúlt évekre visszautalva, tisztelt képviselő úr, ön az előjelet tévesztette el, hiszen itt még, ahogy mondom, a nemzetközileg validált számok alapján is egy 40 százalékos csökkenésről beszélhetünk.

Ha pedig a felnőtteket is nézzük és az anyagi nélkülözés kockázatát, akkor azt látjuk, hogy 1,3 millióval kevesebb ember az, aki ki van téve ennek a kockázatnak. Ez nem önmagától jött létre, ehhez kellett a foglalkoztatás bővítése, a munkanélküliség leszorítása kétszámjegyűről 4 százalék alá (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), kellett a rezsicsökkentés, a családi adókedvezmény, a fizetésemelések, a minimálbér-emelés, az ingyenes tankönyv, étkezés (Az elnök ismét csenget.), és még sorolhatnám, hogy mennyi kormányzati intézkedés. Köszönöm a türelmét, elnök úr. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   41-44   45-48   49-52      Ülésnap adatai