Készült: 2024.09.21.12:30:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  37-40. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Pogácsás Tibor államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! László Imre, a DK képviselője, kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszterének: „Hány helyen van veszélyben az egészségügyi ellátás biztonsága?” címmel. Öné a szó, képviselő úr.

DR. LÁSZLÓ IMRE (DK): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársak! Érdeklődéssel hallgattam államtitkár úr egészségüggyel kapcsolatos, nyolc és fél év tévedhetetlen kormányzásáról szóló beszámolóját az előzőekben, de szabad legyen egy hírrel árnyalnom az elmondottakat.

(12.30)

Tudniillik a közelmúltban súlyos hasi fájdalmakkal vittek be a Honvédkórházba egy férfit a gyermekei, aki csak félnapi várakozás után, elkésve került a műtőbe. Ezt az 58 éves családapát másnapra a családja elveszítette. A szakértők csak diagnosztikai hibát tártak fel, így arra jutottak, hogy a kórház nem hibás a halálában. Tehát a kórház rossz diagnózist állított fel, egy ember meghalt, és nincs felelős. Azt csak őszintén remélem, hogy az államtitkár úr nem hozza kapcsolatba az én 1995-2001-es tevékenységemmel, hiszen ennek az intézetnek akkor én voltam a parancsnoka.

Azonban nemcsak arról szólnak a híradások, hogy valakit a sürgősségin ér a halál, de arról is, hogy az otthonában, mivel egy rossz diagnózist követően ellátás nélkül küldték haza. Ez pedig arra utal, hogy az egészségügyet leromboló kormányzatnak már az is elég, ha valahol darabra megvannak az orvosok és ápolók, azzal már nem foglalkoznak  és itt van a legnagyobb probléma -, hogy az érintettek az adott szakterülethez tartozó szakképesítéssel, illetve képesítéssel egyáltalán rendelkeznek-e. Egy 2015-ben kiszivárgott ÁNTSZ-jelentés szerint csak elvétve akadt olyan kórház Magyarországon, amelynek minden osztálya megfelelt volna a minimumfeltételeknek.

Tisztelettel kérdezem az államtitkár urat: ma ezzel kapcsolatban mi a helyzet Magyarországon? Hány olyan kórház van, amely megfelel a minimumfeltételeknek? Köszönettel várom a válaszát. (Taps a DK soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, László Imre képviselő úr. A kormány nevében Rétvári Bence államtitkár úr válaszol az elhangzottakra.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Nyilván az ellenzéki pártok ott próbálnak fogást találni a kormányon, ahol csak lehet, de én mégsem tartom helyesnek azt (Közbeszólások a DK és a Jobbik soraiból.), amikor emberi tragédiákból akarnak önök politikai tőkét kovácsolni. Lehet a kormányt sokféleképpen támadni, de szerintem nem az emberi tragédiák ennek a legfőbb módjai.Ön is említette, tisztelt képviselő úr, hogy ennek az intézetnek ön vezetője volt. Itt most a saját volt munkatársairól beszél, és a politikai haszonszerzés érdekében vagy a politikai, nem tudom, milyen megnyilvánulásnak az érdekében akár őket is azzal vádolja, hogy valamit nem szakszerűen tettek vagy valamit nem jól csináltak. Ön ezek között az emberek között dolgozott, ön az ő kollégájuk volt (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Nem szégyelled magad?), és most, eltávozva abból az intézményből már jó pár éve, rájuk mutogat vissza egy jelenlegi ügy kapcsán. (Közbeszólás az ellenzék soraiból: Húsz éve volt, csak mondom!)

Ez nyilván az ön dolga, hogy ezt megítélje, hogy ez helyes vagy nem helyes cselekedet, de szerintem azokat az orvosokat, akik akár a sürgősségin dolgoznak, akár azokat az ápolókat, akik a sürgősségin vagy más osztályokon dolgoznak, elismerés illeti, a kormány ezért is tett meg mindent azért, hogy a lehető legnagyobb béremelési programot indítsa el az ő esetükben. Két év alatt az orvosoknak az alapbérét, ügyeleti és egyéb díjak nélkül az alapbérét 207 ezer forinttal emeltük, és az ápolók esetében egy 65 százalékos béremelési folyamatban vagyunk benne, amelynek az utolsó 8 százalékos része a következő évben fog megvalósulni, mindemellett pedig sok más fejlesztést is igyekeztünk nemcsak vidéken, hanem budapesti kórházakban is megtenni.

Ha csak azt nézem, hogy az „Egészséges Budapest” program keretén belül, ami például a műszerellátottságban, felszereltségben a budapesti kórházaknak egy nagyon fontos forrása lesz, mennyi áll rendelkezésre a jövő évi, tehát az elfogadott 2019-es költségvetésben, azt láthatjuk, hogy 42 milliárd forint az a többlet, amit műszerekre, informatikára és sok minden másra is tudunk költeni a budapesti intézményekben, olyanokban is, amelyek súlyponti intézmények.

Úgyhogy én azt javaslom, hogy ennek az országos centrumnak a munkáját inkább ismerjük el (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), és azt is ismerje el ön, tisztelt képviselő úr, hogy több tíz milliárd forinttal többől gazdálkodik, mint az ön igazgatósága, parancsnoksága idején. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   33-36   37-40   41-44      Ülésnap adatai