Készült: 2024.09.23.13:59:24 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2018.09.18.),  87-94. felszólalás
Felszólalás oka Általános vita lefolytatása
Felszólalás ideje 10:27


Felszólalások:   77-86   87-94   95-119      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, Kontrát Károly államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! A módosító javaslatok benyújtására csütörtökön 16 óráig van lehetőségünk. Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyarország és a Portugál Köztársaság között létrejött, a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezmény kihirdetéséről szóló törvényjavaslat általános vitája a lezárásig. A kormány-előterjesztés T/1359. számon a parlamenti informatikai hálózaton elérhető.

Elsőként megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, a Belügyminisztérium államtitkárának, a napirendi pont előterjesztőjének.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A tisztelt Ház előtt fekvő törvényjavaslat elfogadása, az egyezmény megkötése hozzájárul a honvédelem, a belügyi, rendőri együttműködés, valamint a nemzetközi szervezett bűnözés és terrorizmus elleni harc területén való együttműködés erősítéséhez és annak sikerességéhez. A minősített adatról szóló törvény 2010. évi hatálybalépését követően kezdődött meg az a szakmai munka, amelynek célja a partnerországokkal történő együttműködés során keletkezett és kicserélt minősített adatok védelmének a biztosítása. Ennek megfelelően hazánk már 22 ország kormányával kötött a minősített adatok csereéjéről és kölcsönös védelméről szóló törvényben már kihirdetett egyezményt. Ilyen országok, akikkel egyezményt kötöttünk: például Szlovákia, Lengyelország, Csehország, Lettország, Franciaország, a Koreai Köztársaság, a Belga Királyság, Olaszország, Szlovénia, a Spanyol Királyság és a Svéd Királyság is.

Több ország esetében a hasonló egyezményekkel kapcsolatos tárgyalásokat előkészítő munka már lezárult. Az egyezmények végleges szövegének megállapítása jelenleg is folyamatban van. A Magyarország és a Portugál Köztársaság között a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló egyezményt a szerződő felek 2018. június 28-án Lisszabonban aláírták. Az egyezmény célja elsődlegesen, hogy az országok közötti együttműködés során keletkezett vagy kicserélt minősített adatok számára védelmet biztosítsanak. Ennek keretében szabályozzák a felek közötti biztonsági együttműködést, és kijelölik a hatáskörrel rendelkező hatóságokat. Rendelkeznek az egyes minősítési szintek egymásnak történő megfeleltethetőségéről és a minősített adat biztonságának megsértése esetén alkalmazandó eljárásról.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! A jelenleg tárgyalt megállapodás megfelel Magyarország nemzeti érdekeinek, erősíti az országok közötti bűnügyi együttműködést. Erre tekintettel kérem a tisztelt Országgyűlést, kérem a tisztelt képviselőtársaimat, hogy a törvényjavaslatot tárgyalják meg, támogassák, és majd fogadják el.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, Kontrát Károly államtitkár úr. Tisztelt Országgyűlés! Most a vezérszónoki felszólalások következnek. Elsőként megadom a szót Manninger Jenő képviselő úrnak, a Fidesz képviselőcsoportja vezérszónokának.

MANNINGER JENŐ, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Országgyűlés 2009. december 14-én fogadta el a minősített adat védelméről szóló törvényt, amely a korábbi Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló törvényt váltotta fel. Ennek köszönhetően a minősített adatoknak nemcsak jogszabályi, de intézményrendszere is megteremtődött, ezzel eleget téve jogharmonizációs kötelezettségeknek. A 2009. évi CLV. törvény azért is bír kiemelkedő jelentőséggel, mert megteremtette azokat a jogi alapokat, amelyek nemcsak a kétoldalú titokvédelmi egyezmények megkötését tették lehetővé, hanem már azok alkalmazását is engedték. Ennek fényében számos európai országgal került sor ilyenfajta megállapodások aláírására, mint például a Szlovák Köztársasággal, a Lengyel Köztársasággal, a Cseh Köztársasággal, valamint a Macedón Köztársasággal.

Tisztelt Képviselőtársaim! E kétoldalú megállapodás biztosítja azt, hogy hazánk eleget tesz nemzetközi kötelezettségvállalásainak, továbbá előmozdítja a minősített adatok cseréjével és a kölcsönös védelmével történő mélyebb kooperációt. A megállapodás pontosítja, hogy az olyan fogalmak, mint a minősített szerződés, a minősített adat vagy éppen a minősített adat biztonságának a megsértése mit takarnak. Rögzíti egyebek mellett az egyezményben foglalt tevékenység közben betartandó biztonsági alapelveket, és szabályozza a minősített adatok megsemmisítését, sokszorosítását.

Összefoglalva tehát megállapítható, hogy eme egyezmény egyebek mellett megteremti azokat a védelmi kereteket, amelyek a két szerződő fél között minősített adatok kicserélésére vagy keletkezésére vonatkoznak, illetve meghatározza az együttműködést és a hatáskörrel rendelkező hatóságokat. Tisztelt Képviselőtársaim! Az előbb elmondottak fényében kérem, támogassák az egyezményt. Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Manninger Jenő képviselő úr. Megadom a szót Bana Tibor képviselő úrnak, a Jobbik képviselőcsoportja vezérszónokának.

BANA TIBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Ahogy az már elhangzott, az Országgyűlés 2009. december 14-én fogadta el a minősített adat védelméről szóló 2009. évi CLV. törvényt, ez az államtitokról és a szolgálati titokról szóló törvény, valamint a Nemzeti Biztonsági Felügyeletről szóló törvény helyébe lépett. Ennek következtében vált lehetővé, hogy Magyarország megkezdje más országokkal a minősített adatok cseréjéről és kölcsönös védelméről szóló megállapodásokkal kapcsolatos tárgyalásokat. Ezek eredménye az előttünk fekvő megállapodás is.2010 óta hazánk számos európai országgal kötött már ugyanilyen jellegű egyezményeket. A portugál és a magyar kormány 2018. június 28-án írta alá ezt az egyezményt, a kormány pedig szeptember 11-én nyújtotta be a javaslatot. Pozitívum az, hogy ehhez az időponthoz képest viszonylag gyorsan elénk került és tárgyalni tudunk róla. Bár ebben az esetben egy olyan jellegű javaslatról van szó, amit, azt gondolom, hogy konszenzussal fog elfogadni az Országgyűlés, hiszen legfeljebb apróbb pontokon lehetnek vitás kérdések, hiszen alapvetően sztenderd szabályokat tartalmaznak ezek az egyezmények.

A 10. cikk (1) bekezdésére szeretnék csak utalni, jelezve azt, hogy érdemes megnézni azt, hogy itt szakmailag pontosan rögzítettüke azt, ami hazánk érdekeit is teljes mértékben szem előtt tartja a minősített adatok cseréje és védelme tekintetében, hiszen a minősített adatról készült másolatok és fordítások szerepelnek itt a törvényjavaslatban, az eredeti minősítési jelölés és az így készült adat védelme vonatkozásában. A sokszorosított és fordított példányok számát a hivatalos célból szükséges mértékre kell korlátozni, ez szerepel itt. Csak arra szeretnék rávilágítani, hogy mindenképpen érdemes olyan szempontból körüljárni ezt a pontot, hogy semmiképpen ne sérüljenek hazánk érdekei, hiszen adott esetben előfordulhat olyan helyzet is, hogy arra nem jogosult személyekhez juthatnak el ilyen adatok.

Tehát a sokszorosított példányok számát mindenképpen a szükséges mértékre kell korlátozni, és ebből a szempontból egyértelműsíteni kell az iránymutatást. Ez az előttünk fekvő és a Portugál Köztársasággal megkötött megállapodáshoz is kapcsolódik, de összességében is jelzem azt, hogy amikor hasonló jellegű egyezményekről tárgyalunk és országgyűlési szinten vitázunk, akkor ennek a szempontnak mindenképpen hangsúlyosan meg kell jelennie, s fontos az, hogy külön jegyzőkönyvet vegyünk fel a sokszorosított vagy fordított példányok átadásáról, pontosan kinek a javára készültek ezek, ki vette át őket. Tehát itt jogilag mindenképpen érdemes megerősíteni ezt a pontot, hogy megnyugtatóan történjen ezeknek az adatoknak az átadása, és hazánk nemzetbiztonsági érdekei ne sérüljenek sem ebben a vonatkozásában, sem más hasonló megállapodások tekintetében.

(12.50)

Tehát ezzel a rövid jelzéssel, amit államtitkár úr felé meg kívántam tenni, még egyszer aláhúzom azt, hogy a Jobbik frakciója támogatni tudja ennek a megállapodásnak a kihirdetését. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, Bana Tibor képviselő úr. A vezérszónoki felszólalások végére értünk. Kétpercesre senki nem jelentkezett, további felszólalásra sem.Tisztelt Országgyűlés! Az általános vitát lezárom. Megadom a szót Kontrát Károly államtitkár úrnak, aki válaszolni kíván a vitában elhangzottakra.

KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Szeretném megköszönni Manninger Jenő képviselő úrnak, aki a Fidesz képviselőcsoportja nevében támogatásáról biztosította és a támogatását kérte a javaslatnak, valamint Bana Tibor képviselő úrnak, aki a Jobbik képviselőcsoportja nevében szólt a javaslathoz. Köszönöm az észrevételét, köszönöm a támogató nyilatkozatát, és kérem az ő támogatásukat a szavazáskor is, és kérem a többi frakció, illetőleg képviselőtársunk szavazatát is, illetőleg támogatását a javaslatok elfogadásához. Köszönöm megtisztelő figyelmüket. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   77-86   87-94   95-119      Ülésnap adatai