Készült: 2024.05.06.21:29:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

23. ülésnap (2018.09.18.),  141-142. felszólalás
Felszólalás oka Napirend utáni felszólalások
Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:   139-140   141-142   143      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Napirend utáni felszólalásra jelentkezett Z. Kárpát Dániel képviselő úr, a Jobbik képviselője: „Meddig még?” címmel. Öt perce van, parancsoljon!

Z. KÁRPÁT DÁNIEL (Jobbik): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Szeretném emlékeztetni a jelen lévő, nem túl nagyszámú képviselői gárdát arra, hogy a Jobbik képviselői egy szeretetteljes meghívást továbbítottak a kormányoldal felé. Államtitkárát, de egyben bármelyik képviselőjét, tisztségviselőjét meghívjuk csütörtökön reggel 6 órára egy kilakoltatásra a XXIII. kerületbe, ahol Kati néni lenne az áldozat, hogyha mi ezt hagynánk. Az a Kati néni, aki az unokáját és a fiát már elvesztette, és elhunyt családtagjaitól örökölte azt a tartozást, amelynek a behajtási körülményeit, annak jogszerű mivoltát nemcsak mi vitatjuk egyértelműen, de azok a kiváló szakjogászok is, akik ezt az ügyet részletesen átnézték. Szeretném jelezni, hogy Varga-Damm Andrea képviselőtársnőm és jómagam biztos, hogy ott leszünk csütörtök reggel 6kor. Erre szeretném kapacitálni kormánypárti képviselőtársaimat is, pontosan annak érdekében, hogy az itteni konfrontatív viták helyett szerezzenek közvetlen tapasztalatokat egy ilyen esetben. Beszélgessenek el az érintettel, a családtagokkal. Nyilván az önök fogadóóráira is betérnek olyanok, akik hasonló problémával küzdenek. De úgy látjuk, hogy annyi sebből véreznek ezek a történetek, hogy még így, az utolsó pillanatban is lehet segíteni, elismervén azt, hogy sokkal többet lehet segíteni, ha egy korábbi szakaszban kérnek az érintettek szakjogászi segítséget. De ne várjuk el a magyar társadalom minden tagjától, hogy felkészült jogászként tudjon eljárni egy ilyen helyzetben! A törvényhozók felelőssége óriási a tekintetben, hogy micsoda mulasztássorozatot tudunk feltárni csak az utóbbi évek ismeretében. Egyrészt a végrehajtói rendszer brutális túlkapásait épphogy csak sikerült egy kicsit visszanyesegetni, de a túlkapások tapasztalhatók. A közjegyzői rendszerhez lényegében nem nyúlt hozzá senki, pedig minősített módon nem látják el feladatukat azok, akik úgy adnak ki papírokat, végzéseket, vállalják aláírásukkal, hogy a dokumentumok mögött álló folyamatok jogszerű mivoltát ellenőrizték, miközben nem ellenőrizték azt; és akkor még nem is beszéltünk felügyeleti szervekről, bankvezetőkről. Tehát egy nagyon széles kör kellene, hogy egyrészt a vádlottak padján foglaljon helyet, másrészt, aki nem is a vádlottak padjára való, az legalábbis a meghallgatásokon, hogy mégis hogyan fordulhatott elő ez a devizahitelezésnek nevezhető szörnyűség.

A Jobbik javaslata, nemcsak Kati néni, hanem minden érintett számára egy nemzeti kríziskezelő felállítása, aminek szükségességét tegnap pont a miniszterelnök támasztotta alá, hiszen maga Orbán Viktor volt az, aki azt mondta, hogy igyekeznek ők segíteni, de az önkormányzatokat kérik arra, hogy a rendelkezésükre álló forrásokból gazdálkodva próbáljanak  ugye, a „próbálni” ige hangzott el tegnap , próbáljanak segítséget nyújtani. Mi tökéletesen ismerjük az önkormányzatok kivéreztetett helyzetét, azt is, hogy az önkormányzatiság mit jelent ma Magyarországon. Éppen ezért úgy gondolom, hogy egy ilyen esetben lehet az önkormányzatok beavatkozását kérni, de ez esetben központi forrást kell számukra biztosítani.

Hogy ne csak levegőbe beszélt szavak legyenek ezek, meg is jelölöm a forrást. A Magyar Nemzeti Banknál a devizahiteles átváltásból több száz milliárdos többlet halmozódott fel, és német minta alapján szeretnénk ezt az összeget osztalék gyanánt nemcsak opcionálisan, hanem kötelező jelleggel befizettetni a költségvetésbe, és a költségvetésbe történő befizetést követően egy kártérítési alapot lehet felállítani, ahonnan rendezhető az összes kárvallott helyzete. Ezen kártérítési alap részeként egy nemzeti kríziskezelő koncepciója mentén gondoskodni kell a legnehezebb helyzetbe került emberek lakhatásáról. Adott esetben arról is, ha nem tudják kiváltani a receptjeiket, hiszen legyünk őszinték magunk között, képviselőtársaim, pártállástól függetlenül mindannyiunk fogadóóráira tér be olyan magyar polgár, akinek a havi gyógyszeradagjának a kiváltása olyan problémát okoz, amiben nekünk személyesen segíteni kell. Mert ha ezt nem tesszük meg, és nyilván mindannyian megteszik ezt egy ilyen helyzetben, akkor a következő hónapban annak az embernek maradandó egészségkárosodása lehet, vagy olyan problémája, aminek most még elejét lehet venni. De az azért mégsem járja, hogy ellenzéki képviselők, és tisztelet azoknak a kormánypárti képviselőknek, akik ugyanezt teszik, de egyénileg próbálják több százezer ember gondját-baját elhárítani. Azért ülünk a törvényhozásban, hogy rendszerszinten gondoskodjunk ezekről a problémaelhárításokról, és az a gond, hogy ez a több százezer ember kiesett a szociális védőhálóból.

A miniszterelnök úr által hivatkozott önkormányzatok nem tudnak segíteni rajtuk, a lakásállomány ezt nem is teszi lehetővé, az önkormányzatok kivéreztetése úgyszintén nem. Tehát látszik, hogy a devizahiteles átváltásból százmilliárdos nagyságrendű forrás áll rendelkezésre a probléma kezelésére, ezt be kell fizettetni a költségvetésbe, és életre kell hívni a nemzeti kríziskezelőnek nemcsak a koncepcióját, hanem a gyakorlatát is.

A Jobbik tehát ebből nem tud engedni, addig is ott leszünk a kilakoltatásokon, és invitáljuk ezekre az eseményekre kormánypárti képviselőtársainkat is. Köszönöm a lehetőséget. (Taps a Jobbik soraiból.)




Felszólalások:   139-140   141-142   143      Ülésnap adatai