Készült: 2024.09.21.02:35:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

24. ülésnap (2018.09.24.),  89-92. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 4:39


Felszólalások:   85-88   89-92   93-96      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, kérdést kíván feltenni az agrárminiszternek: „Orosz demokrácia, kínai környezetvédelem?” címmel. Öné a szó, képviselő asszony.

(13.30)

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az Orbán-kormány sokat emlegetett keleti nyitásának egyetlen értelmét az adhatná, ha a keleti országoktól azt tanulnánk el, amit érdemes, például a szorgalmat és az idősek tiszteletét. Önök azonban nemcsak az önöknek tetsző demokráciát akarják a keleti diktatúrákból importálni  amit megszépítve illiberális demokráciának neveznek -, hanem a környezetminőséget is. Mára odáig jutottunk, hogy nem csupán az EU-n belül tartozunk a legszennyezettebb levegőjű tagállamok közé, de globális összevetésben is.Az Európai Számvevőszék friss adatai szerint immár a fullasztó füstködökről ismert Kínában és Indiában is jobb a levegő, mint Magyarországon. A magyar lakosság száz lakosonként évente 1,8 egészséges évet veszít a kormány nemtörődömsége miatt, ami a kétszerese az EU-átlagnak, és Kína, illetve India mutatóinál is rosszabb.

Az Európai Bizottság immár egy évtizede kötelezettségszegési eljárást folytat a magyar kormányok ellen a szennyezési határértékek tartós és folyamatos túllépése, a szmogos napok túlságosan nagy száma miatt. Önöket azonban a probléma nem nagyon érdekli láthatóan, ugyanis a jövő évi költségvetésben is csupán egy családi ház árát biztosították a legveszélyesebb PM10-szennyezés csökkentésére, holott néhány stadionból azért már érzékelhető javulást lehetne elérni.

Kérem, szíveskedjék tájékoztatni arról, hogy a kormány szerint mikor érjük utol legalább a kínai levegőminőséget, és mikor tesznek végre érdemi, hatásos lépéseket a légszennyezéssel összefüggő sok ezernyi haláleset, illetve százezres nagyságrendű megbetegedés megelőzéséért. Várom megtisztelő válaszát. (Taps a Jobbik padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! A kérdésre Farkas Sándor miniszterhelyettes, államtitkár úr válaszol. Öné a szó.

FARKAS SÁNDOR agrárminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Asszony! Mindenekelőtt szeretném tájékoztatni képviselő asszonyt, hogy a hivatkozott európai számvevőszéki tanulmányban egy, a 2012-es adatokat mutató táblázat szerepel. 2012 óta Magyarország levegőminősége folyamatosan javul, ugyanakkor leszögezhetjük, hogy 2012-ben sem volt rosszabb, mint az indiai vagy a kínai levegőminőség. A WHO frissebb, 2016. évi felülvizsgálatának adatai már reálisabb képet mutatnak az említett országokról. Természetesen tisztában vagyunk a légszennyezettség kedvezőtlen hatásaival, éppen ezért az elmúlt években jelentős lépéseket tettünk a helyzet javítására.A levegőminőség alakulásában ugyanakkor a légszennyező anyagok helyi kibocsátása mellett számos, tőlünk független tényező játszik közre. Magyarországra az országhatáron túlról, akár még Ázsiából is 30 százalékkal több légszennyező anyag érkezik, mint amennyi távozik. Ráadásul az ország medencejellege miatt a téli időszakban a légszennyező anyagok könnyebben feldúsulnak, leülepednek a medencében. Néhány ilyen epizód akár éves határérték-túllépést is okozhat, ezáltal statisztikai szinten a valós helyzetnél kedvezőtlenebb képet mutatva az országról.

Mindezek ellenére minden lehetséges intézkedést megteszünk a levegőminőség javítása érdekében. Már évekkel ezelőtt elindítottuk a kis méretű részecskék kibocsátásának csökkentésére vonatkozó ágazati programot. A program 2011-es indulása óta a közlekedési, az ipari, a mezőgazdasági és a lakossági szektorban számos intézkedés megvalósult mintegy 160 milliárd forint értékben. Jelenleg készül az új országos levegőterhelés-csökkentési program, amely kitér minden lényeges légszennyező anyag kibocsátásának korlátozására.

Meggyőződésem, hogy Magyarország jó úton halad a környezeti ártalmak mérséklése terén. Javaslom ezért képviselő asszonynak, hogy a statisztikai adatok téves értelmezésén alapuló riogatás helyett inkább a kormánynak az emberek érdekében végzett munkáját támogassa.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiból.)




Felszólalások:   85-88   89-92   93-96      Ülésnap adatai